OLYMPIÁDA DEN 1: Vteřina a dvě medaile ve hře. Skvělá Vítková má bronz

Jak jediná vteřina rozhodne o radosti, ještě větší radosti, anebo smutku? To poznali v prvním ostrém olympijském dni sportovci Olymp CS MV. Biatlonistka Veronika Vítková získala ve sprintu první bronzovou medaili české výpravy, zajet o vteřinu rychleji (přesně 1,6) mohla být dokonce stříbrná. To rychlobruslařka Martina Sáblíková na 3 000metrové trati zůstala jen necelou vteřinu (přesně 52 setin) za vysněnou medailí…

Jako první zasáhly do boje Petra Nováková a Kateřina Beroušková ve skiatlonu. Jenže v klasické části nebyla Nováková spokojená s lyžemi (ne s mázou) a v bruslení už ztrátu nedohnala. S 28. místem spokojená není. “Konstrukce lyže je špatná, ale možná je to i psychikou,” stěžovala si. “Ale bruslení už jsem dokázala jet v tempu a to je příslib do dalších závodů.” Beroušková uhájila pozici druhé nejlepší Češky ze čtyř na 38. místě se ztrátou 3:47,8 na vítězku. Vyhrála Švédka Kallaová.

Biatlonistka Vítková byla letos ve sprintech na 7,5 km třikrát třetí ve světovém poháru. A svoji pozici dokázala uhájit i tady. Zvítězila Němka Dahlmeierová, druhá skončila Norka Olsbuová, zaváhaly favoritky Slovenka Kuzminová, Běloruska Domračevová a Finka Mäkärainenová.

Vítková tak ke dvěma štafetovým medailím ze Soči (na tu druhou po dopingové suspendaci Rusek pořád čeká) přidala první individuální. Dojela si pro ni ve dvanáctistupňovém mrazu a větru, se žlutým krčním návlekem a taky novými náušnicemi. Na střelnici udělala jedinou chybu vestoje, zajela devátý čas na lyžích. „V tohle jsem doufala, o tomhle jsem snila,“ vyhrkla pak dojatě v cíli. „Jsem závodník extrémních podmínek a ty tu panují, trať mi vyhovuje,“ říkala.

Skvěle dopadly i dvě mladice – 15. Markéta Davidová a 23. Jessica Jislová, hůř se dařilo 43. Evě Puskarčíkové se třemi ranami mimo.

Krátce po ní se vydala do první medailové bitvy také Sáblíková. Na 3 000 metrů má stříbro ze Soči 2014 a dokonce zlato z Vancouveru 2010, k tomu čtyři tituly mistryně světa. Tady zajela svůj nejlepší čas sezony (4:00:54), přesto to nestačilo na trojici oranžových nizozemských rychlobruslařek v čele s Lorijn Achtereekteovou.

Reálie byly proti české legendě – jela v poslední rozjížďce na nejhorším ledě, s relativně slabší soupeřkou. Přesto zajela nejrychlejší poslední kolo ze všech! „Když jsem dojela, měla jsem slzy na krajíčku. Je to obrovské zklamání,“ prohlásila, když zvěděla, že zopakovala stejné umístění jako v roce 2006 v Turíně. „Ale na víc jsem prostě neměla. Snažila jsem se udělat, co jsem mohla, cítila jsem se dobře, nevím o žádné chybě, záda nebolela.“

Druhá Češka Nikola Zdráhalová dojela patnáctá. Trenér Novák uvažuje o zrušení startu Sáblíkové na 1 500 metrů a plné koncentraci na její nejlepší trať 5 000 m, kde obhajuje dvojnásobnou olympijskou vládu.

Poslední šel do akce skokan na lyžích Roman Koudelka. V proměnlivých povětrnostních podmínkách s přerušováním závodu skončil 25., tedy s výsledkem odpovídajícím jeho letošní sezoně – letos dopadl ve světovém poháru lépe pouze jednou 20. v Zakopanem. S výkonem 98 metrů prošel do druhého kola, tam pak s pomocí větru dolétl na 103 metru.  Vyhrál Němec Willinger.

V neděli zahajují olympijský program biatlonisté sprintem na 10 km.