Sportovci dostali přidáno, rok 2017 je předolympijskou generálkou

Sportovci dostali přidáno, rok 2017 je předolympijskou generálkou

Velká rodina sportovců Olympu vstupuje do roku 2017 s vylepšenými podmínkami, aby se co nejlépe připravila na nadcházející zimní olympiádu v Koreji. Nejen o tom vypráví v rozhovoru Jiří Beran, ředitel centra sportu ministerstva vnitra ČR, bývalý znamenitý atlet, později také ředitel Skiareálu ve Špindlerově Mlýně.

 

S jakým cílem vstupuje Olymp do roku 2017?

Zimní sporty jsou naší vlajkovou lodí a my jdeme do předolympijského roku. Chceme odzkoušet model sportovní přípravy, vždyť třeba mistrovství světa v biatlonu v Hochfilzenu bude ve stejném termínu jako o rok později olympiáda. Také Martina Sáblíková i ostatní naši sportovci promýšlejí se svými trenéry vše směrem k nadcházejícím hrám.

To jsou sportovní výsledky. Možná ještě důležitější, přestože méně viditelnější roli hraje organizačně-ekonomické zázemí. Na co se zaměřujete?

Za poslední tři roky se nám podařilo z hlediska modernizace realizovat spoustu věcí. Konkrétně třeba ve spojení s biatlonem dokončení rekonstrukce ubytovny s hypoxickými pokoji v Jablonci, dále tam plánujeme instalaci trenažéru pro běžecké lyžování. Budeme pokračovat v rekonstrukci ve Stromovce a v dalších našich sportovištích v Plzni, Brně i Hradci Králové. Věřím, že přijdou finanční prostředky a že se posuneme zase dál.

V jakém početním stavu se drží Olymp?

Máme sto padesát instruktorů, tedy profíků, a sto padesát smluvních sportovců, tedy mladých nadějí. K tomu další stovka úvazků zaměstnanců včetně trenérů, lékařů a dalších. Bavíme se řádově o pěti stovkách lidí.

Můžete prozradit rozpočet, s jakým pracujete?

Není na něm nic tajného. Jsme zřízeni k přípravě sportovců, ale zároveň se staráme o sportovní zdatnost policistů a hasičů. Režie jejich sportovišť není na úkor sportovců, ale jde z rozpočtu ministerstva vnitra. To je asi 65 milionů korun na rok. Na platy sportovců počítáme s těžce vybojovaným navýšením na 150 milionů korun ze 125 z uplynulého roku. Sportovci jsou významnou pozitivní reklamou našeho resortu, stejně jako hasiči.

Bude se měnit struktura podporovaných sportů?

Jsme zřízeni pro podporu reprezentace s důrazem na olympijské sporty. A program her se proměňuje, přibývají dosud netradiční odvětví a disciplíny. Pro Tokio 2020 přibývá lezení na umělé stěně, skateboarding… Já jsem pro, horolezectví je obrovsky pozitivní sport s velikým potenciálem. Proto k nám nastoupí Adam Ondra, Martin Stránik a další. Skateboard musí podobně jako před časem snowboard nejprve vyřešit přesně vlastní organizaci. Máme je v hledáčku.

Spolupráce s ostatními svazy a institucemi funguje podle vašich představ?

Existují tři resortní centra, armádní, vnitra a ministerstva školství. A všechno je o lidech. Po svém nástupu v roce 2014 jsem se nejdřív setkal s kolegy s resortů, shodou okolností jsem s Jardou Priščákem, nynějším šéfem Dukly, vojákoval a závodil, jsme přátelé. Také Zdeněk Bříza, který postoupil na post ředitele odboru sportu ministerstva školství, je součástí naší „atletické lobby“.

Tedy žádné zákulisní přetahování a přestupy jako v minulosti?

Špičkový sportovec by měl být v resortu, kde má špičkového trenéra a špičkové sportoviště. Pokud nemá pádný důvod k přechodu, nebudeme ho přesouvat. A naopak, je-li potřeba, dohodneme se, jako nedávno v případě desetibojařů s Adamem Sebastianem Helceletem, kteří přišli k nám za trenérem.  Měli jsme tu Jirku Ježka, začal pracovat jako trenér, a tak přešel do Dukly. Není to fráze, na prvním místě jsou sportovci. Lyžaři přišli s nápadem zřídit i v Dukle ženské družstvo s příchodem Katky Smutné. Ale Petra Nováková si přeje do olympiády zůstat u nás.

Chystáte také větší sportovní akci ve vlastní režii?

Olymp prioritně poskytuje sportoviště, disponujeme profesionálním týmem, ale nejsme organizátory. Svaz si deleguje pořadatelství na klub. V roce 2017 pořádá Olymp halové mistrovství republiky v atletice. Pořádáme i mistrovství republiky v hasičském sportu.

Máte vy sám osobní cíl, touhu?

Přeju si, aby stoprocentně fungovalo zdravotnické zabezpečení, aby se nám sem podařilo dostat nejlepší profíky. Přestože jsme zřízeni státem a tak jsou nastaveny platové tabulky. Potřebujeme mít kvalitní funkční diagnostiku a v případě úrazu dokázat správně identifikovat problém a přeposlat ho na odborné pracoviště. Snažíme se třeba prohloubit spolupráci s profesorem Kolářem z Centra pohybové medicíny.

A po stránce sportovní výkonnosti (jako běžec dal v nejlepších letech 3:45 na 1 500 m, 13:54 na 5 000 m, pod 29 desítku a 2:20:12 maraton)?

Stagnuju na dvacet dva a půl, chci stáhnout golfový handicap pod dvacet. Ale nemám čas. Domácí hřiště v Prosečné mám daleko a i do Motola na devítku se dostanu zřídka. Práce, moje princezna, to víte… Tak aspoň se nezhoršovat.