12x Olymp 2021. Jak se rodil nový kalendář

12x Olymp 2021. Jak se rodil nový kalendář

Míň (nebo vlastně skoro žádné) závody v nabitých arénách, omezené možnosti setkávání… Podivný loňský rok zasáhl do téměř všech lidských činností. A ovlivnil dokonce i vznik tradičního nástěnného kalendáře Olympu. Přesto vznikl a jeho tváře už shlíží ze zdi a září v kancelářích, pracovnách, tělocvičnách, šatnách i kuchyních.

 

Už jeho zrod doprovázely komplikace. Při prvních plánech v dubnu vládl první lockdown a nikdo nevěděl, co a jak bude dál. Takže se jen vytipovala jména kandidátů na dvanáct obrázků… „Nemohli jsme nic moc připravovat, sportovci o tom tentokrát vlastně ani nevěděli, takže se nakonec využily fotografie ze soutěží, které se mohly konat,“ vysvětluje Pavel Lebeda, dvorní fotograf Olympu.

Tentokrát tedy využil i další spolupracovníky, Petra Slavíka od biatlonu, Lukáše Bíbu, který jezdil s Adamem Ondrou (a vyhrál s jeho momentkou českou Fotografii roku 2019), či Jana Brychtu, specializujícího se na silniční cyklistiku, a Jana Čutku, ten pořídil obrázky z windsurfingu.

Vybranou dvanáctku reprezentantů Olympu pro rok 2021 tedy tvoří, v pořadí měsíců: Martina Sáblíková, čtyřbob pilota Dominika Dvořáka, Lucie Charvátová, Aneta Holasová, Karel Lavický, běžecký pár Kristiina Mäki – Filip Sasínek (čerství rodiče, gratulujeme!), střelecké kvarteto Jakub Tomeček, Jiří Lipták, Barbora Šumová a Zina Hrdličková, Adam Ondra, cyklisti stáje Elkov/Kasper, tým volejbalistek, smíšená biatlonová štafeta Michal Krčmář, Markéta Davidová, Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec a „prosincová“ Anna Fernstädt.

Mnohem víc práce i času tentorkát zabrala postprodukce. Co všechno obnáší? Stanovení konceptu, výběr fotografií, jejich úprava a sladění do jednotné formy v jakési fúzi malování a focení… Možná nebudete věřit, ale v tomto případě šlo o víc než sto hodin. „Bylo to náročnější hlavně v tom, že jsme hodně věcí museli řešit na dálku,“ říká zkušený grafik Čeněk Kaše ze studia Revolta, který má na svém kontě nejen předchozí kalendáře Olympu, ale i práce pro Nike nebo fotbalovou Spartu.

„Nejtěžší je vždycky vybrat správné fotky,“ usmívá se. „Snažím se najít originální formu a dát jim pak jednotný styl, to je moje práce. Tentokrát jsme šli ještě víc „do umělecka“, aby se podařilo zachytit emoce a zblízka charakter sportu i nafocené osobnosti,“ ukazuje. „Jedeme většinou polocelky a pak přijde tým – volejbalistek, ten bývá těžké do toho srovnat. Tam je potřeba nejvíc řemesla. Letos bylo hodně práce i s Adamem Ondrou, probral jsem obrovské úložiště s mraky jeho fotografií, ale tu správnou ne a ne trefit. Naopak Karel Lavický skoro nebyl. Ne snad vinou kvality fotek, ale jejich rozlišení. Naopak nejlíp se mi vizuálně pracovalo se záběry Anny Fernstädt nebo bobistů. Ale nakonec jsme to, v rámci možností, dali, myslím, pěkně dohromady,“ dodává.

Posoudit to, a kalendář si pořídit můžete i vy. Stojí za to.