14 let čekání je u konce! Český zápasník Artur Omarov získal vytouženou medaili z ME.

blank

14 let čekání je u konce! Český zápasník Artur Omarov získal vytouženou medaili z ME.

V chorvatském Záhřebu se sešli ti nejlepší zápasníci starého kontinentu, aby poměřili síly v mezinárodním klání a rozdělili si mezi sebe nablýskané medaile. Po jedné z nich pokukoval i olympionik a člen OLYMP Centra sportu Ministerstva vnitra Artur Omarov. Náročnou cestu přes těžké soupeře nakonec zvládl s jediným zaváháním, a po bezmála dekádě a půl zajistil pro český mužský zápas cenný kov! Skvěle nakročeno měla i Adéla Hanzlíčková. Tu bohužel místo protivnice, porazilo zranění ramene.

Čtrnáct let čekal český zápas na evropskou medaili. Čtrnáct let jezdil Artur Omarov v reprezentační soupravě na mezinárodní šampionáty a vždy, když vlezl na žíněnku, i se svou tradičně ohrnutou pravou nohavicí, chtěl o jeden z cenných artefaktů bojovat. Počkal si, pravda. Ale nyní to konečně vyšlo! V metropoli Chorvatska, kde rodák z Dagestánu dokázal ničit jednoho soupeře za druhým. Nejdříve Ázerbájdžánce Niftullayeva, mimochodem světovou trojku žebříčku, poté následoval Ukrajinec Kozliuk a až v semifinále narazil čtyřiatřicetiletý Omarov na rozjetý vlak z Arménie a svého jmenovce, co se do křestního jména týče, Artura Aleksanyanana. Ten bohužel českému olympionikovi zhatil sny o evropském zlatu. Ale pořád tu byla šance na bronz! A v cestě jeden muž – Gruzínec Kobliashvili.

Divácky možná ne tak atraktivní finále však zvládl Omarov takticky na výbornou a když zazněl hvizd, který zápas ukončil, halou se rozlinul mocný výkřik českého lva! Bronzová medaile putuje do Česka!

blank

„Pro nás pro zápas je to strašně důležitá medaile. A tohle je zároveň takový malý krůček k té vysněné Olympiádě. Takže ano, přišlo to vhod, ale musíme ladit ještě na svět.“ Poukazuje čerstvý bronzový medailista z mistrovství Evropy na zářijové mistrovství světa, které bude hostit srbský Bělehrad. Šampionát bude zároveň kvalifikací na LOH 2024 do Paříže.

Pro Artura má evropský bronz ještě i další, velmi osobní rozměr. „Všechny moje medaile vždy dostává moje manželka a moje rodina, kteří to se mnou všechno prožívají, ale tuhle medaili bych chtěl věnovat svému zesnulému trenérovi Germanu Chutornojovi z Chomutova, který vlastně letos v lednu zemřel. Takže tahle medaile je pro Vás, trenére!“ Vztyčuje český zápasník prst směrem k nebi. Arture, jsme si jisti, že je na tebe, stejně jako my všichni, velmi pyšný.

Českou reprezentaci ještě doplňovali Jakub Bielesz, který nejdříve nestačil v kategorii do 72 kilogramů na Francouze Ghanema a následně ani v opravě na Poláka Czarneckiho, Marcel Albini, který v nejtěžší kategorii podlehl Rumunovi Ciurarimu a také Adéla Hanzlíčková, která si na evropském mistrovství vybrala pořádnou dávku smůly. Los soupeřek k ní byl příznivý a všichni členové realizačního týmu se ostýchali byť jen vyslovit nahlas medailové myšlenky. První krok udělala 28letá rodačka z Brna bez zaváhání. Albánku Drazhiovou přefrčela na technickou převahu 10:0. Před semifinále ale přišla nepříjemná zpráva. Hanzlíčková odstupuje kvůli zranění. „Byl to strašný pocit. Já jsem ta semifinále sledovala z hlediště a sledovat, jak tam nastupuje moje soupeřka a vidět svoje jméno a slyšet, že nenastoupím, to bylo jako sledovat svůj pohřeb. Mělo by to být něco s rotátorovou manžetou nejspíš. Doufám, že to nebude nic vážného a že se budu moct dál připravovat na další soutěže.“ Uzavírá se zbožným přáním Hanzlíčková. My přejeme brzké uzdravení!

blank

Výpravu OLYMP Centra sportu Ministerstva vnitra doplnil také vedoucí oddělení úpolových sportů v našem resortním centru Václav Scheiner, který už má jako rozhodčí zkušenosti i ze tří uplynulých olympijských her. V Riu de Janeiru 2016 dokonce obdržel ocenění Zlatá píšťalka.