Fotoreportáž: Navrátil se zapsal do historie plaveckých sportů

Fotoreportáž: Navrátil se zapsal do historie plaveckých sportů

Mimořádného úspěchu se v závěrečný den světového šampionátu v plavání v Budapešti dočkal extrémní skokan do vody Michal Navrátil. Ve dvoudenní soutěži z věže vysoké 27 metrů dokázal skvěle zvládnout všechny čtyři skoky a stal se vicemistrem světa. Jeho stříbrná medaile je pro české plavání prvním cenným kovem od roku 2003, kdy Ilona Hlaváčková vybojovaly rovněž stříbro na trati 50 metrů znak a Jana Pechanová v dálkovém plavání. Navrátila porazil jen Američan Steve Lo Bue.

Michal Navrátil šel do druhé dne závody z druhé pozice, kterou si vyskákal v pátečním odpoledni. Na vedoucího Brita Hunta ztrácel 14 bodů a naopak Garcia z Kolumbie dýchal Navrátilovi na záda s odstupem jediného bodu. Český skokan předvedl v nedělním prvním skoku jistý výkon. A I když se před něho posunul Američa Lo Bue, stále živil naději na medaili.

Do finále prošlo nejlepších 12 skokanů a někteří neunesli tíhu rozhodujícího momentu závodu. Michal Navrátil prokázal pevné nervy, opět nechyboval a po svém skoku věděl, že bude mít medaili. Lo Bue se po posledním pokusem před českým reprezentantem udržel, ale Garymu Huntovi se na úplný konec soutěže velmi náročný skok nevydařil, klesl na 5. místo a Michal Navrátil se radoval ze stříbrné medaile.

“Já jsem hrozně rád, že se mi to povedlo. Vůbec jsem v to nedoufal. Říkal jsem, že budu mířit na stupně vítězů. Ale bylo to hodně napínavé, bylo to hodně dramatizující do posledního kola, do posledního skoku, protože každý skok se počítá. Nemohl jsem si dovolit udělat žádnou chybu, kdybych ji udělal, tak bych na stupních vítězů nebyl.”

Michal Navrátil skvěle ustál velmi složitý moment před posledním skokem, kdy bylo jasné, že je ve hře o medaili. Věděl, že svůj skok musí zvládnout tak, aby se udržel na pódiu. A povedlo se. “Snažil jsem se vizualizovat svůj skok. Soustředil jsem na skok a hlavně na dopad. Jsem hodně spokojený. Škoda, že jsem neviděl žádnou devítku. Ale za osm a půl od začátku až do konce jsem rád.”

V hledišti měl Michal Navrátil velkou podporu od českých plavců a dalších členů výpravy a závod si užíval. Během roku pak startuje v sérii Red Bull Cliff Diving, který je pro něho skvělou možností kvalitně se připravit na závody jako je mistrovství světa. Na předchozích dvou šampionátech obsadil v roce 2013 v Barceloně čtvrté a před dvěma lety v Kazani osmé místo. Teď se dočkal medaile.

“Díky tomu, že je světová série, tak můžu trénovat a zdokonalovat svoje skoky. Ale pro mě je důležité hájit českou vlajku na mistrovství světa a na světovém poháru. Já chci přivážet medaile do České republiky. Takže, když jsem viděl po mém skoku na tabuli číslo jedna, radoval jsem se. To byl neuvěřitelný pocit, na mistrovství světa se mi nikdy nepovedlo dosáhnout takového výsledku. Je to super.”

Navrátil je pátým Čechem, který se může pochlubit medailí z mistrovství světa. Zařadil se po bok skokanek do vody Mileny Duchkové a Heidemarie Grecké – Bártové, dálkové plavkyně Jany Pechanové a už zmiňované Ilony Hlaváčkové.

video si najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=tWlOhfSe0oE

EXTRÉMNÍ SKOKY DO VODY (VĚŽ 27 METRŮ):

1. Steve LO BUE USA 397.15, 2. Michal NAVRÁTIL ČR  390.90, 3. Alessandro De ROSE Itálie 379.65

A zde nabízíme exkluzívní fotoreportáž Martina Sidorjáka: