Akvabely s plyšovými mazlíčky v korejském bazénu, Dufková už zahájila

Naše elitní akvabely Alžběta Dufková s Vendulou Mazánkovou zasáhnou jako první z českých plavců do světového šampionátu v korejském Kwangdžu. Tam je zároveň největší českou nadějí obhájce stříbra, extrémní skokan Michal Navrátil (a dále jsou v nominaci tito členové Olymp CS MV: akvabela Aneta Mrázková, dálkaři Alena Benešová, Vít Ingeduld a Matěj Kozubek). Jak se chystají dámy na svůj výkon?

 

S jakými ambicemi jdete do závodu, s čím budete spokojené?

Jedeme podat náš nejlepší výkon a předvést to, co jsme natrénovaly. Mistrovství světa v plaveckých sportech se koná jednou za dva roky. Od roku 2017 se mohlo mnohé změnit, a tak si netroufneme nikoho předem zařadit. Umístěním se necháme překvapit, samozřejmě mile a doufáme i v co nejvyšší bodové hodnocení.

Nastoupíte do volné sestavy, druhá dvojice Mrázková-Klusková, kterou vede v Brně trenérka Soňa Bernardová, půjde na technický program. Další konkurence bude asi kompletní?

Na mistrovstvích světa a olympijské kvalifikaci bývá zpravidla nejvíce závodnic a zúčastněných státu. Tyto události si nikdo nechce nechat ujít.

Navážete na vystoupení z nedávného předolympijského testu v Tokiu, nebo ještě rozšiřujete a zkvalitňujete sestavy?

Snažíme se stále zlepšovat, pracovat na obtížnosti sestav, kvalitním provedení i synchronizaci.

Jste zdravé a v pohodě i psychicky, jak se podařila poslední příprava?

Poslední tréninkový kemp jsme absolvovaly s ukrajinskou trenérkou Marinou Krikunovou v bulharské Varně. Dostaly jsme tam kontakt na dobré tréninkové podmínky, bylo to náročných deset dní, ale věřím, že z nich budeme právě zde těžit. Myslím, že jsme připravené.

Jak vypadají první dojmy z Koreje – jak se bydlí, jaký je bazén, jídlo, doprava? Stihnete i zafandit dalším našim plavcům?

Vesnice pro sportovce je krásná. Bydlíme v nových apartmánech. Troufám si tvrdit, že je tu vše o něco lepší než na olympiádě v Riu 2016. Korejci si s tím dali opravdu záležet. I bazény jsou vynikající. Budeme tu zůstávat celkem jedenáct dní, ale podívat se půjdeme asi jen na skoky do vody nebo na pólo. S našimi ostatními plavci se, tuším, závodně mineme, ale budeme jim všem držet palce doma u televizních obrazovek.

Jaké talismany máte s sebou?

Obě máme s sebou svá plyšové mazlíčky.

Alžběta: Já od přítele méďu z loňského atletického mistrovství Evropy v Berlíně.

Vendula: Já vozím mončičáčka, kterého mám s sebou na závodech už od mala.

Alžběta zahájila individuálním závodem, kde skončila 17., jak hodnotí svůj výkon a výsledek?

Musím přiznat, že jsem lehce zklamaná. V sólech se mi letos poměrně dařilo, což bylo vidět na splněných limitech. Na světovém poháru v Řecku jsem porazila Němku Bojerovou a doufala jsem, že i tady se budu držet někde poblíž ní (skončila 14., vyhrála Ruska Kolesničenková, pozn. red.) . Ale výsledek je fér, odpovídá našim podmínkám. Měsíc před mistrovstvím jsme se dozvěděly, že jsme vyčerpaly budget a zbylo nám jen minimum. Většinu času jsme tedy zaměřily na duo, což je olympijská disciplína a přijde nám nejdůležitější. Chodila jsem plavat i sama do hodin pro veřejnost, což bylo po pravdě lehce zoufalé. Naše konkurence trénuje po celý rok pět až šest hodin denně, kde se jim mohou naplno věnovat i trenéři. Ale pořád jsme udržely pozici před Slovenskem a Tureckem, což jsou také kvalitní soupeřky. Sedmnáctého místa si nakonec vážím, bazén i atmosféra tu byly perfektní, stadion téměř zaplněný i pro trenérku Natku Cibulkou to byl krásný zážitek. Těším se na naše další vystoupení a doufáme v lepší výsledek.