Akvabely chtějí oslavit narozeniny olympijským dárkem

 Přihláška do květnové olympijské kvalifikace dua akvabel, disciplíny česky stále synchronizovaného plavání, ve světě už artistic swimming, obsahuje jména Karolína Klusková, Aneta Mrázková, s náhradnicí Alex Lucií Hrazdírovou. Prosím, seznamte se.

 

Všechny tři členky Olympu CS MV jsou svěřenkyněmi Soni Bernardové, s pěti olympijskými účastmi světové rekordmanky svého druhu, a připravují se v Tesle Brno. Nominaci vyslal lednový tuzemský závod.

V něm skončila druhá dvojice Klusková-Hrazdírová. Třetí byla Alžběta Dufková, další členka Olympu, bývalá parťačka Bernardové ještě na olympiádě v Riu 2016, s Marií Vlasákovou (Neptun Praha). Ta loni nahradila Vendulu Mazánkovou, která ze zdravotních a studijních důvodů uzavřela kariéru.

Co rozhodlo? „Rozhodčí, byla jsem jednou z nich,“ vysvětluje Soňa Bernardová, navíc vystudovaná právnička, která vedle malé dcerky vede i vlastní advokátní praxi. „Byly naprosto sladěné, cítily jsme z nich mladistvou energii. Provedly jsme riskantní tah a postavily dvě dua ze třech dívek, a ony byly první a druhé. Trénují spolu už čtvrtým rokem, nesázely jsme nikdy jen na jednu dvojičku, abychom se při možné indispozici jedné z nich ocitly v koncích. Nemyslím, že by se Alžběta zhoršila, ale Marie přece jen nemá tolik zkušeností ve vrcholném plavání.“

Nyní první dvojice tak vystupuje ze stínu. Ale spolu se poprvé ukázala už na mistrovství světa juniorů 2018, předloni soutěžily mezi dospělými jako druhý pár na mistrovství světa v Kwangdžu (32.) – Dufková s Mazánkovou tam na finále nedosáhly (25.).

„Bude to ještě dlouhá cesta, ale všichni věříme, že se na olympiádu dostaneme,“ věří Karolína Klusková. Pod pěti kruhy se představí 22 nejlepších párů. Na kvalifikaci s nimi vyrazí i ukrajinská trenérka Marina Krikunova. Do Tokia zamíří s desetidenním předstihem, ale tam je sváží přísná pravidla. Jen opuštění hotelu mimo plavání znamená diskvalifikaci! „Plaveme ve stejném bazénu, kde jsem před dvěma lety při světové sérii slavila sedmnáctiny,“ usmívá se mladá akvabela. Původně plánovaná stavba nového aquacentra vinou situace padla. „Ale i tenhle bazén je krásný a aspoň ho už známe. Navíc podle našich informací soupeřky z některých zemí nepřijedou, obávají se nákazy…“ I letošní oslava narozenin ji připadne do Tokia, dárek se tedy jasně nabízí.

Klusková vyhrála Letní dětskou olympiádu 2017 ve všech třech kategoriích, se stala za rok 2019 nejlepší plavkyní svazu především za výsledky na juniorské Evropě v Praze, kde se dostala do finále jako sólistka (9., 10.) i v páru s Hrazdírovou (10., 13.). Studuje v maturitním ročníku sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně a čeká ji na jaře také online maturita. Tu živou si tak odbyde v bazénu… Měsíc po olympijské kvalifikaci v Tokiu se koná v Budapešti mistrovství Evropy dospělých a ještě v červenci juniorská Evropa na Maltě.

O dva roky starší Mrázková byla vždy součástí nejlepšího juniorského páru (například 9. a 10. na MEJ 2018), studuje management na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Naopak nejmladší Hrazdírová ještě chodí na gymnázium a všichni mužští členové její rodiny hrají nebo trénují vodní pólo.

Dvojice Klusková – Hrazdírová má ještě letos po olympiádě šanci na mistrovství světa juniorů v Kanadě. Na jejich přípravě se podílí jako trenérka také Ivana Svobodová, partnerka Bernardové z olympiády v Aténách 2004, taktéž bývalá členka Olympu, který drží tradici akvabel dlouhé roky.

A jak se jim daří trénovat ve složité době? „Máme míň školy, takže víc času na trénink,“ usmívá se Karolína Klusková. „Na podzim jsme zůstaly na suchu, odjely jsme pak do Španělska a do Turecka, kam to šlo,“ vypráví Soňa Bernardová.

„Od nového roku můžeme využívat bazén pro profesionální sportovce v Brně v Kohoutovicích. V pětadvacítce bychom sice chtěly ještě víc prostoru, ale i s tím málem jsme aspoň schopni zajistit funkční model,“ doplňuje. Každý všední den stráví až pět hodin v bazénu, k tomu balet, gymnastiku a na suchu posilovnu a videa. Jednou týdně se navíc chodí na antigenní testy.

Jen mladičkou Alex teď trápí rameno, takže se šetří. „Ale jinak trénujeme tak, abychom všechno uměly všechny tři, jsme hodně vyrovnané. Já pak sama navíc přidávám věci na juniorská sóla,“ doplňuje Klusková.

„Ty holky mají obrovsky našlápnuto, je v nich nový potenciál. To platí i pro mě trenérku jako trenérku, když jsem s nimi začala úplně odznovu, získala jsem zase motivaci a jiskru,“ dodává Soňa Bernardová.