Akvabely chtějí z Ameriky přes Paříž na olympiádu do Tokia

Akvabely chtějí z Ameriky přes Paříž na olympiádu do Tokia

Naše akvabely Alžběta Dufková s Vendulou Mazánkovou zdraví z Ameriky, kde se připravují na olympijskou kvalifikaci. Pokud jim vyjde, v což obě pevně věří, bude to pro zkušenější Betku už čtvrtý start pod pěti kruhy, pro její mladší parťačku Vendy premiéra. Odpovídaly nám společně.

 

Z mistrovství světa v Kwangdžu jste se vrátily domů zklamané, jak jste se s tím vyrovnaly?

AD: Snažili jsme se to pojmout co nejlíp, sebekriticky jsme si vyhodnotili, že obě naše sestavy nebyly dostatečně obtížné. Postavily jsme si tedy nové. Jednu technickou jsme složily s úspěšnou ukrajinsko-ruskou trenérkou Pilipčukovou, bývalou reprezentantkou. Přijela za námi do Pardubic. A u druhé volné jsme vsadili na klasiku známého trenéra Miermonta, ten byl s námi ještě se Soňou Bernardovou na olympiádě v Riu. A rozhodli jsme se opřít ještě víc do tréninku, protože víme, že to budou chtít všichni.

 

A vydaly jste se za přípravou až do Ameriky.

AD: Dostaly jsme nabídku z klubu ve městě Norwalk v Connecticutu nedaleko New Yorku, od roku 2011 jsme jezdily se Soňou za trenérkou Kimberley Robrockovou do Kalifornie a ona se teď přestěhovala. Nabídli nám hostování za poměrně výhodných podmínek, v součtu nás to vyjde snad líp než doma. Jsme tu od října kromě vánoční pauzy, kterou jsme strávily doma.

 

Jak vypadá trénink?

VM: Klub k nám byl opravdu vstřícný, máme výborné podmínky. Můžeme využívat komplet perfektní vybavení, nesrovnatelné s tím, co máme v Praze. Šest hodin denně trávíme ve vodě, k tomu lekce na suchu – pilates, jógu, gymnastiku i workout. Pak máme k dispozici veškerou regeneraci, teplé bazény, saunu, vířivku. Celé dny hlavně trénujeme. Bydlíme i v jejich vlastním domě, deset minut autem od areálu, hostí nás. Občas lehce vypomůžeme s tréninkem mladých akvabel, mají tu jen nejstarší juniorky, jsme pro ně inspirací i motivací. A pak bychom taky rádi vzaly trenérku s námi na olympijskou kvalifikaci, pokud se nám to podaří, což by měl být i pro ni profesní přínos.

Stíháte i někam vyrazit, poznat tamější život?

VM: Na podzim jsme si udělaly dvakrát výlet do New Yorku, na Black Friday´s na nákupy, byly jsme i v Los Angeles. Teď už volno trávíme radši v klidu, zajdeme si na nákup, občas menší výlet do okolí do přírody, třeba na pláž i v zimě. Ale sezona se blíží, bereme to vážně.

 

Máte za sebou i jeden závod, že?

AD: Daly jsme si jeden testovací závod v Americe s dvěma rozhodčími nejvyšší kvalifikace. A ty nám potvrdily, že bychom s touto sestavou a tímto výkonem získaly přes 80 bodů, potřebných pro olympiádu, i na velkém závodě. To bylo hodně dobré pro pocit, že na to máme. Děláme pro to opravdu maximum. Vendula si přerušila školu, soustředíme se jen na trénink.

 

Co chystáte v nejbližší době?

AD + VM: Ještě bychom se chtěly jednou dostat do Palm Springs za Steffanem (Miermontem) na kratší tréninkový pobyt. Ale tam je to nákladnější, proto sháníme na hithitu částku 100 000 Kč a snažíme se za to dárcům poslat drobné dárky z plaveckého prostředí, přivyděláváme si hodinami pro klienty.

V březnu zamíříte na světový pohár do Paříže.

AD: Tam se pojedou i sóla (Alžběta byla na MS 17., pozn. red.) , ale ty jsme daly trošku stranou, jde nám o olympiádu, kde se soutěží jen v párech. Ta Paříž je pro nás hodně důležitá, proto chceme udělat vystoupení doma 29. 2. V plaveckém bazénu v Hloubětíně, jakousi generálku, otevřený trénink už s novými plavkami a účesy. Tímto zveme všechny fanoušky.

 

Musíte ještě do kvalifikace o Tokio…

Máme přísné limity, abychom se na olympiádu dostaly. Na to jsem nebyla zvyklá se Soňou. Teď musíme udělat, tuším, 79 a 80 bodů na obou sestavách. Je to náročné, ale pokud to dáme, měly bychom ji udělat. V Tokiu bude v soutěži 22 párů, to je o dva míň než minule, navíc platí kontinentální pravidlo, tedy pojedou tam i Australanky a Egypťanky, které skončily za námi na mistrovství světa. To znamená, že se potřebujeme dostat do dvacítky. Na mistrovství světa jsme byly 25., scházel kousek. Doufáme a věříme, že to po razantních změnách vyjde.