Alpské lyžování se chystá na novou sezónu 2022/2023

Sezóna 2022/2023 odstartuje už 22. října závody obřího slalomu v rakouském Söldenu. Vrcholem pro české fanoušky bude bez pochyb zastávka Světového poháru ve Špindlerově Mlýně, která se uskuteční 28. a 29. ledna 2023. V bořím slalomu se představí i Adriana Jelínková, která bude po přestupu z Nizozemska oblékat české barvy.

Po skončení předešlé sezóny došlo u české reprezentace alpských lyžařů hned k několika organizačním změnám. Šéftrenérem se stal Jan Fiedler, který tak nově zastřešuje jak seniorskou, tak juniorskou reprezentaci. Juniory čerstvě vede slovenský trenér Matej Kutlík, který v minulosti spolupracoval s bratry Žampovými.

Letní období bylo tradičně věnováno především kondiční přípravě, kterou má pod palcem již druhý olympijský cyklus reprezentační trenér František Andrle. Nejdůležitější z kempů proběhl na konci července v Nymburce, kde se sešla většina členů seniorské reprezentace. Pravidelně se během léta pořádaly kondiční soustředění v areálu OLYMP CENTRA SPORTU MINISTERSTVA VNITRA ve Stromovce, kde měli sportovci ideální podmínky pro přípravu. Členové reprezentačního výběru zde mohli využít kompletní sportovní zázemí v podobě atletického stadionu, krytého tunelu, posilovny či různé druhy regeneračních prostředků od fyzioterapie, bazénu či sauny.

Jan Zabystřan, Adriana Jelínková, Gabriela Capová, Kryštof Krýzl, aplské lyžování

Největší komplikací při přípravě nejen české reprezentace bylo tání evropských ledovců. „Realizovat letošní přípravu bylo extrémně složité, jelikož bylo nejméně sněhu na ledovcích, co kdy bylo. Trénovat se dalo pouze v Saas Fee nebo na soukromé sjezdovce na Stelviu, čehož jsme také několikrát využili. Tréninky byly kvalitní, hodně jsme je však museli přizpůsobovat aktuální situaci. Podařilo se nám trénovat i se skvělými týmy, například na Pitztalu jsme trénovali s rakouským rychlostním „A“ týmem,“ zhodnotil přípravu Fiedler.

Přejme českým lyžařům všech kategorií nejen úspěšný vstup do nové sezóny a doufejme, že se tvrdá tréninková práce zúročí v nadcházejících podnicích světového i evropského poháru.