Atleti letí na světový šampionát. Tři naši jistě, tři jsou na čekačce

Atleti letí na světový šampionát. Tři naši jistě, tři jsou na čekačce

Zatím tři atleti OLYMP CS MV jsou ve čtyřiadvacetičlenné nominaci na srpnové XVI. mistrovství světa do Londýna. Dálkař Radek Juška, desetibojař Adam Sebastian Helcelet a maratonská běžkyně Eva Vrabcová splnili A limity.

 

Ten se podařilo naplnit i desetibojaři Jiřímu Sýkorovi, jenže se po konzultacích s lékaři musel omluvit pro zranění lokte, které utrpěl na šampionátu při oštěpu. V nejbližších dnech se může česká výprava ještě rozšířit o jména, která mají dosažený B limit a pozve je Mezinárodní atletická federace IAAF, která doplňuje startovní pole.

Pod čarou jsou Kristiina Mäki, Filip Sasínek a Petr Svoboda. „Já to nedovedu posoudit, jakou mají naději,“ říká Miroslav Záhořák, šéf atletů OLYMPu. „Ale podle svazového šéftrenéra Dvořáka moc šancí nemají.“ Rozhodnutí se očekává každou hodinou, nejpozději snad v pátek (později se potvrdilo, že nejedou, pozn. red.).

„Pokud se to nepodaří, bude to škoda. Myslel jsem si, že ti s béčkem by tam být mohli. Limity jsou hodně vysoko a nepovedlo se jim to. Měli i smůlu na svých nejlepších závodech. Sasínek ve Španělsku měl několik kolizí, ale takový je sport. Svět se nezboří,“ dodává Záhořák.

Jaké výsledky na vrcholné události očekává? „Já jsem vždycky spokojen jako trenér, když si dá závodník na takové akci osobní rekord. Umístění už pak záleží na konkurenci. Proto nechci nic odhadovat. Já si přeju, aby odvedl maximum a dal osobák, nebo se mu aspoň přiblížil. To považuju za úspěch. A jak na tom naši jsou? Zdraví. V rámci možností vrcholového sportovce.“

S dosavadním průběhem sezony je z pohledu svého klubu i tak spokojený. „Teď čerstvě máme dvě medaile z ME do 22 let. Svoboda i Helcelet získali medaile na halovém mistrovství Evropy, Juška překonal český rekord v dálce. Jen teď zrovna jsem se dozvěděl o zranění mojí svěřenkyně Nikoly Bendové s lehce natrženým svalem, to mě mrzí, ale to se stává. Ano, jsem spokojen.“

Radek Juška

I proto ještě nijak významně nevyhlíží posily do příštího roku. „Máme přestupní termín na podzim a na jaře, to se bude řešit až v listopadu. Nemůžu oznamovat jména, probíráme to s trenéry vážně až na podzim při oponenturách. S Duklou se nepřetahujeme. Pokud chce někdo odejít, nestojíme mu v cestě, jde nám o výsledek české atletiky.  Pokud závodník cítí, že mu nový trenér dá jiný impuls a sílu, mělo by to tak fungovat,“ vysvětluje.

Sám do Londýna necestuje, ale na světový šampionát se chystá velmi uvědoměle. „Já si vezmu dovolenou, odjedu k rodičům na Moravu, abych byl v klidu a mohl všechno sledovat. Přepínám mezi Českou televizí a Eurosportem, hltám všechno. Těším se samozřejmě na Bolta, který bude určitě dobře připravený, a přál bych mu, aby vyhrál. Jako vždycky,“ usmívá se bývalý čtvrtkař, trojnásobný mistr země. „Spíš nelze říct, že bych se na něco netěšil, bude tam výborná atmosféra, stadion je výborně atleticky vystavěn.“