Až 26 sportovců Olympu zamíří na olympiádu do Koreje

Až 26 sportovců Olympu zamíří na olympiádu do Koreje

25 nebo 26 jmenovek v 85členné olympijské nominaci do Pchjongčchangu by mohlo nést domicil Olymp CS MV. Včerejší plénum Českého olympijského výboru v Míčovně Pražského hradu schválilo členy české výpravy. Další zůstávají v naději do příštího týdne, kdy se 27. ledna musí odeslat definitivní přihláška do Koreje.

 

Podle nedávné definitivy v ní chybí bohužel úřadující Sportovkyně roku Gabriela Koukalová, kterou na 23. zimní Hry nepustí zdravotní problémy s lýtky, jejichž vinou ukončila sezonu.

Biatlonisté obsadí 11 míst. Osm je jistých, o zbývající tři letenky se bojuje na současném světovém poháru v jihotyrolské Anterselvě. Dnešní ženský sprint přinesl z tohoto úhlu pohledu takovýto výsledek: 71. Zvařičová s čistým kontem, ale slabším během. Charvátová nedokončila vinou bloknutých zad, Johanidesová nestartovala. Dvě z nich by měly jet do Koreje. K tomu jeden muž z kvarteta Ondřej Hošek, Jaroslav Soukup, Tomáš Krupčík a Lukáš Kristejn.

Rozhoduje se také o třetí dámě z alpského lyžování. Podle výsledků uplynulého roku a všestrannosti patří naší Kateřině Pauláthové, která se po operaci křížových vazů teprve vrací do formy. Příští týden míří na světový pohár na Kronplatz, ten už ale nerozhodne. Letos poprvé bodovala ve slalomu světového poháru Gabriela Capová a lyžaři věří, že po tzv. alokacích získají pro Česko ještě více míst než současné tři (zatím také jediný muž Krýzl z Dukly). Jedná se také o čtvrtého běžce na lyžích.

Vedle 85 sportovců pojede 104 osob doprovodu, tedy trenéři, zdravotníci a funkcionáři. Náš bobista Jakub Havlín je v 39 letech nejstarším sportovcem výpravy. Díky posledním kvalifikacím bobisté poprvé v historii nasadí dva dvojboby i dva čtyřboby. Naopak premiéra čeká třeba Martinu Dubovskou, která na Hradě reprezentovala naše sportovce a pak v pátek jako první fasovala olympijské oblečení.

„Máme řadu medailových nadějí, ale jmenovat nebudu, abych na ně nevytvářel tlak,“ řekl sportovní ředitel ČOV a šéf mise Martin Doktor, sám dvojnásobný olympijský vítěz na kanoi z Atlanty 1996. Ale víme sami, že jen biatlonisté obhajují medaile ze Soči 2014, Moravec tři a Vítková dvě (tu druhou po usvědčeném dopingu Rusek ještě nedostala…), stejně jako rychlobruslařka Sáblíková.

OLYMP NA ZOH 2018

Biatlon 11: Markéta Davidová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková + 2 (Lucie Charvátová, Veronika Zvařičová nebo Lea Johanidesová), Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Adam Václavík + 1 (Ondřej Hošek, Jaroslav Soukup, Tomáš Krupčík nebo Lukáš Kristejn).

Boby 6: Dominik Dvořák, Jakub Nosek, Jan Vrba, David Egydy, Jakub Havlín, Jaroslav Kopřiva

Rychlobruslení 4: Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Nikola Zdráhalová, Michaela Sejpalová (short-track)

Skoky na lyžích 2: Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek

Běh na lyžích 1: Petra Nováková

Alpské lyžování 1 (2): Martina Dubovská (+1 Kateřina Pauláthová?)