Báječné předání – po dvou letech slaví český biatlon světový triumf díky Davidové

Báječné předání – po dvou letech slaví český biatlon světový triumf díky Davidové

Dva roky čekal český biatlon na vítězství ve světovém poháru. A snad symbolicky jako by došlo k předání štafety – po Gabriele Koukalové, která opustila závodní scénu, vystoupala ve sprintu v jihotyrolské Anterselvě/Antholzu nejvýš juniorská mistryně světa, členka Olymp CS MV, 22letá Markéta Davidová! Báječný úspěch.

Pro tuzemský biatlon to byl jubilejní 40. triumf, Davidová se postavila po bok deseti slavným předchůdcům – z žen to byly Jiřina Adamičková, Kateřina Holubcová, Koukalová a Veronika Vítková. V celkovém pořadí světového poháru se posunula na 32. místo, Češky v Poháru národů pak na osmé místo. V sobotu ji čeká stíhací závod, v neděli hromaďák.

„Vítěz světového poháru, to zní dobře,“ radovala se. „Těšila jsem se na závod, ale střelnice tu je záludná. Ale i při stojce jsem se cítila dobře. Rozhodně jsem ale nečekala, že to může takhle dopadnout. Poslední kopec jsem už ani neviděla, v té nadmořské výšce to bylo vyčerpávající pro každého. Dlouho jsem pak čekala, nechtěla jsem si dělat naděje, pak měla Dahlmeirová problémy a přišla euforie, začali jsme slavit.

Už v Pokljuce dokázala poprvé v kariéře dosáhnout na pódium na třetí místo. Ale naposledy v Ruholdingu se však ani nedostala do závěrečného závodu s masovým startem. A teď znovu nahoru až k vítězství!

Na trať se vydala s číslem 5, vyrazila slušně, střílela pomalu, ale přesně. Do cíle přivezla čistou bilanci, byť s 89. časem (z 94) ze střelnic. Ale měla k tomu sedmý nejlepší běh.

Druhá zde skončila Kaisa Mäkäräinenová z Finska, třetí Marte Roiselandová z Norska. Ostatní české závodnice, Veronika Vítková (41.), Lucie Charvátová (45.), Eva Puskarčíková (49.) a Jessica Jislová (89.) zůstaly – bohužel v módu posledního období – za body.

Foto: Petr Slavík