Báječný rok 2018. Sportovci Olymp CS MV nasbírali kupu vynikajících výsledků

Báječný rok 2018. Sportovci Olymp CS MV nasbírali kupu vynikajících výsledků

59 medailových umístění na vrcholných sportovních šampionátech a olympijských hrách, 93 pozic na stupních vítězů na světových a evropských pohárech a elitních mezinárodních podnicích, k tomu 195 titulů mistra České republiky a 4 pozice v top 10 Sportovce Česka + 1 světový rekord, 1 evropský a 7 českých. Tak zní unikátní bilance sportovců Olymp CS MV v uplynulém roce 2018. Pojďme si nejvýznamnější úspěchy našich sportovců projít podrobněji podle odvětví.

 

Zimní olympiáda

Vrcholem zimní sezony byly XXIII. Zimní olympijské hry pořádané v jihokorejském Pchjongčchangu.  28 sportovců Olympu CS MV na nich vybojovalo pro Česko čtyři medaile z celkového počtu sedmi. Velkou senzací se stalo stříbro biatlonisty Michala Krčmáře ve sprintu na 10 km.  Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila v závodě na 5000 metrů na druhém místě. Bronz přidaly biatlonistka Veronika Vítková, rovněž ve sprintu, a rychlobruslařka Karolína Erbanová v závodě na 500 metrů.

 

Biatlon

Biatlonisté slavili i na dalších vrcholných soutěžích. Markéta Davidová se rozloučila s juniorskou kategorií na mistrovství světa zlatem ve stíhacím závodě a stříbrem ve sprintu.  Na úvod sezony 2018/19 vybojovala v „dospělém“ světovém poháru třetí místo ve vytrvalostním závodě a poprvé se tak v kariéře tady dostala na stupně vítězů. Vítězslav Hornig obsadil třetí místo na mistrovství Evropy juniorů ve vytrvalostním závodě. Na evropském šampionátu v italském Ridnau vybojoval Tomáš Krupčík ve vytrvalostním závodě druhé místo. Skvělým triumfem skončilo letní mistrovství světa biatlonistů na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě. Češi získali pět juniorských a šest seniorských medailí.

 

Rychlobruslení

Na rychlobruslařském oválu zaznamenala největší slávu Karolína Erbanová, nejúspěšnější česká závodnice na krátkých tratích. Na mistrovství Evropy si dojela pro třetí místo a v konečném hodnocení světového poháru na pětistovce byla druhá.

 

Cyklistika

Výborný rok má za sebou Josef Černý z týmu Elkov/Author. Třikrát si dojel pro třetí místo a jednou pro druhé v kategorii „dvojkových“ závodů UCI, nejvíc UCI bodů mu zajistila pátá místa v celkové klasifikaci Okolo Slovenska a SzlakiemWalk Majora Hubala v Polsku. Jezdci týmu Elkov/Author také ovládli společný český a slovenský silniční šampionát. Na startu měli početné zastoupení závodníků – Michael Kukrle, Tomáš Bucháček, Matěj Zahálka, Jan Bárta a Josef Černý – získal hned dvakrát mistrovský titul. V nadcházející sezoně už bude závodit za tým CCC (navazující na BMC) ve WorldTour.

 

Střelba kulová a broková

Vynikajícími výkony se mohou pyšnit i ženy. Na mistrovství Evropy juniorů získala puškařka Denisa Bezděčná zlato a zároveň se stala držitelkou evropského juniorského rekordu. Broková střelkyně Anna Šindelářová si vystřílela taktéž na juniorském evropském šampionátu individuální stříbro a podílela se na prvním a druhém místě v soutěži družstev.

Brokoví střelci vykazovali v loňském roce znamenitou formu. Na evropském šampionátu to potvrdil Jiří Lipták třetím místem v trapu a Jakub Tomeček, který se tu podílel na vítězství družstva ČR ve skeetu, na mistrovství světa vybojoval výborné páté místo a jen těsně mu unikla kvalifikace na olympiádu v Tokiu 2020. Mile překvapili i juniorští závodníci – Daniel Korčák a Richard Klika, kteří si přivezli ze světového šampionátu zlato a z evropského stříbro ze skeetu družstev.

 

Stolní tenis

Fantastický výkon předvedl stolní tenista Tomáš Polanský. Talentovaný teprve devatenáctiletý sportovec se stal mistrem Evropy do 21 let a ve čtyřhře získal se svým německým spoluhráčem Dennisem Kleinem bronz.

 

Vzpírání

Vzpěrači v super těžké hmotnostní kategorii nad 105 kilogramů si přivezli začátkem dubna z evropského šampionátu dvě stříbra a jeden bronz. Náš nejlepší vzpěrač Jiří Orság dostal nad hlavu 236 kilogramů v nadhozu a ve dvojboji vzepřel 417 kilogramů, kvůli potížím s levým ramenem bohužel nestartoval na listopadovém mistrovství světa v Turkmenistánu. Další český reprezentant v téže váhové kategorii Kamil Kučera vybojoval v Bukurešti bronz v nadhozu výkonem 226 kilogramů a zaznamenal tak svůj životní úspěch. Dařilo se mu i na světovém šampionátu, kde obsadil osmé místo v nadhozu, již v nové kategorii + 109 kilogramů.

 

Plochá dráha

Plochodrážní jezdec Josef Franc zabodoval, když si z francouzského Tayacu přivezl stříbrnou medaili z mistrovství Evropy na travnaté ploché dráze. Na mistrovství světa na dlouhé ploché dráze skončil na čtvrtém místě, což je v silné konkurenci víc než slušný výsledek. Z italského Terenzana si odvážel bronzovou medaili z Challenge do mistrovství Evropy, a zejména postup do celého seriálu Speedway Euro Championship.

 

Horolezectví

Český lezec Adam Ondra opět dokázal posunout hranice lezení. Na začátku února jako jediný na světě přelezl ve Francii St. Leger cestu obtížnosti 9a+ stylem flash. V září se stal vicemistrem světa v lezení na obtížnost a skončil druhý v olympijské kombinaci. Na svém kontě má již deset medailí ze světového šampionátu. Šest jich získal v lezení na obtížnost, tři v bouldering a jednu v kombinaci.

 

Atletika

Vrcholem letošní atletické sezony byl evropský šampionát, konaný začátkem srpna na Olympijském stadionu v Berlíně. Eva Vrabcová-Nývltová si v maratonu doběhla pro skvělou bronzovou medaili a překonala o 29 vteřin národní rekord. Pro naši zemi je to po Emilu Zátopkovi první maratonská medaile na této trati.

 

Jachting

Jachtař Ondřej Teplý získal titul mistra světa v olympijské třídě Finn a má bronzovou medaili z mistrovství Evropy vždy do 23 let. S bratrem Viktorem Teplým startoval v rakouském Wolfgangsee na mistrovství světa v jachtingu, kde závodili v neolympijské třídě D-One. Viktor si dojel pro druhé místo a Ondřej pro čtvrté.

 

Triatlon

Úspěšnou sezonu měla opět nejlepší česká triatlonistka Vendula Frintová. Zvítězila v závodě světového poháru v Karlových Varech, na mistrovství Evropy vybojovala šesté místo a sezonu ukončila třetím místem v závodě světového poháru v USA.

 

Skateboard

Olymp CS MV rozšířil od června 2018 oddělení Různé sporty letní o skateboard. Je to nový olympijský sport, který se poprvé představí v Tokiu 2020. Na mistrovství Evropy v Basileji se v dobrém světle ukázal šestadvacetiletý skateboardista Maxim Habanec, který vybojoval páté místo.

 

Skoky do vody

Stříbrný medailista z mistrovství světa 2017 skokan do vody z extrémních výšek Michal Navrátil obsadil v konečném hodnocení závodu světového poháru za rok 2018 třetí místo, v sérii Red Bull Cliff Diving čtvrté místo.

Sestavila Marie Poláková