Biatlonista Šlesingr a gymnastka Holasová získali uznání fair-play. Vedle básníka Panenky

Biatlonista Šlesingr a gymnastka Holasová získali uznání fair-play. Vedle básníka Panenky

Jeho legendární dloubáček mají ve svém repertoáru světová esa, třeba i hvězdný Messi, nebo teď naposledy ho předvedl Ibrahimović v Americe. „Jsem rád, že tahle má myšlenka pořád žije,“ říká fotbalová legenda Antonín Panenka. Právě jemu včera udělil Český klub fair play hlavní cenu 2019 za celoživotní postoj. Oceněni byli i dva členové Olymp CS MV, biatlonista Michal Šlesingr a sportovní gymnastka Aneta Holasová.

„Vždycky jsem se snažil hlavně pobavit diváky, povznést fotbal trochu výš. Beru tohle ocenění tak, že se mi to snad i povedlo,“ doplnil při přebírání ceny fotbalový básník Panenka, nyní čestný prezident Bohemians 1905, který napsal úžasnou zlatou tečku penaltového rozstřelu finále mistrovství Evropy v Bělehradě 1976.

Hlavní ceny za čin pak získali cyklisté Martina Kocháňová a Radim Vrba za pomoc při Bikemaratonu Drásal, také Martina Součková, trenérka mladých veslařů Slavie Praha, která zachránila dva v bouřce topící se keškaře a dvě maminky mladých fotbalistů Mirka Franková a Anna Stodolová, které pomáhaly při zasažení bleskem.

Diplomy za čin si převzal třeba biatlonista Michal Šlesingr, který spolu s dalšími předními závodníky usiloval především o adekvátní postihy za dopingová provinění. I jeho zásluhou schválila mezinárodní federace IBU pravidla o přísnějších trestech za užívání zakázaných látek. „Děkuju za ocenění. Jsem rád, že jste si všimli, že jsme se pokusili na tomto poli něčeho dosáhnout,“ vzkázal přes videozdravici.

Dopis předaný na místě ocenil čin sportovní gymnastky Anety Holasové. Při Grand Prix dvojic v Brně se nizozemské gymnastce Netové přetrhl řemínek na ruce a hrozilo, že jedni z favoritů budou vyřazeni už v prvním kole. Soupeřce půjčila svůj řemínek česká reprezentantka Aneta Holasová, Netová díky tomu mohla sestavu zopakovat a pomoci svému týmu k postupu. Nizozemská gymnastka nakonec s partnerem celkově zvítězila, Holasová s Danielem Ponížilem obsadili třetí místo.