Biatlonistka Koukalová je novou královnou sportovců OLYMP CS MV

blank

Biatlonistka Koukalová je novou královnou sportovců OLYMP CS MV

Čtyřletá vláda ledové královny Martiny Sáblíkové skončila a střídá ji nástup sněhové lovkyně Gabriely Koukalové. Tak rozhodly výsledky ankety Sportovec roku OLYMP CS MV, které ve velkém sálu kongresového centra České národní banky v centru Prahy stvrdil osobně i ministr vnitra Milan Chovanec.

blank

Hlasovalo 18 vedoucích oddělení Olymp CS MV a jeho ředitel. Pořadí bylo velmi nabité, neboť uplynulý rok přinesl parádní výsledky našich sportovců! A někdy ty medaile i historické zápisy zkrátka porovnat nejde. Kdyby tak šly dát všechny na první místo…

Snad symbolicky chyběli jen první a poslední z vybrané skupiny. Desátý atlet Adam Sebastian Helcelet, který je na dlouho plánované dovolené, pověřil na převzetí ceny šéfa atletů Miroslava Záhořáka. Za vítězku přebírala cenu její maminka Gabriela Soukalová, pod jménem Svobodová držitelka bronzové medaile z olympijské štafety v běhu na lyžích v Sarajevu 1984. „Zavzpomínala jsem tu na staré časy,“ usmála se na pódiu, kde se potkala i s finišmankou tehdejšího kvarteta Květou Jeriovou-Peckovou, která předávala ocenění před ní.

A co ostatní? Devátý Josef Franc poznamenal: „Plochá dráha je na vzestupu, však se už o to snažíme několik let.“ Osmý desetibojař Jiří Sýkora znovu zalitoval, že vinou zranění chyběl na mistrovství světa v Londýně mezi dospělou elitou, ale evropským zlatem mezi borci do 22 let si cíle naplnil až až.

Sedmý skončil skokan do vody Michal Navrátil, který i v košili s vestou předvedl na pódiu svůj proslulý stoj na rukou, po němž se vrhá do hlubin.

blank

Také šestý Adam Ondra bral dvě ceny, za své ne zcela snadno poměřitelné (nejen) letošní výkony si zasloužil speciální cenu ředitele Olymp CS MV – unikátní horolezecké hodinky Jerzy Kukuczka, pojmenované po slavném horalovi. „Jsem rád, že se lezení dostalo mezi respektované sporty. I když samotné lezení ve skalách je možná důležitější než závody, olympijská premiéra v Tokiu je velkým cílem a moc se na ní těším,“ řekl. A pak na nekompromisní výzvu moderátora Jiřího Rejmana, ukázal na spojených pažích mužů na pódiu, jak odpočívá na stěně v oblíbené pozici „netopýra“, zavěšený za nohy.

Pátá rychlobruslařka Karolína Erbanová, mistryně Evropy ve sprinterském čtyřboji, se rozpovídala o tom, jak velká je v její „práci“ jinak titěrná jedna vteřina zlepšení… Čtvrtý střelec Jiří Lipták se jen zasmál na otázku po své regeneraci. Poloha vleže a puštěná televize se sportovní snahou ostatních.

Biatlonista Ondřej Moravec musel přes léto překonávat dvě překážky. Zaprvé zdravotní a zadruhé loučící s rostoucí dcerou Rozárkou. „Je to náročnější, ale nějak to zvládneme,“ prohlásil směrem k nadějím na dokonalou předolympijskou přípravu.

blank

Stejně optimisticky vyhlížela Martina Sáblíková, i když tady ztratila svoji korunu. „Ta, co ji získala, si ji zaslouží,“ nemrzelo ji. O to víc si to odnesou její soupeřky na ledové dráze, že?

Střelecká supernaděje Filip Nepejchal získal titul Junior roku. Však je to mistr světa ve vzduchové pušce i evropský šampion v libovolné malorážce. Cenu ministra vnitra za „celoživotní dílo“ převzala Šárka Strachová, která letos ukončila kariéru, ale na lyže se samozřejmě opět vydá. „Nejpozději na vánoce,“ slíbila. Do síně slávy pak byla jmenována Kateřina Emmons, majitelka kompletní sady tří olympijských medailí a teď ještě čtyř ratolestí. „Na trenérskou dráhu, která je těžší než závodnická, se zatím nechystám. Nechci zanedbávat ty naše trpaslíky,“ odmítla nabídku.

blank

„Povedený večer. Důstojné prostředí, ale neformální přátelská atmosféra, mám pozitivní ohlasy ze všech stran,“ pochvaloval si spokojeně Jiří Beran, ředitel Olymp CS MV.

Zcela zaplněné hlediště nejprve ocenilo nejlepší sportovce mezi policisty a požárníky. Mezi prvními dominovala plavkyně Lenka Trčová, druhá na 50 m prsa na evropském šampionátu policie v Hannoveru. Týmovou cenu dostali hokejisté Policie ČR za třetí místo na světovém policejním poháru. Sportovcem Hasičského záchranného sboru je Petr Moleš, mistr světa v disciplínách TFA z letošních her v Los Angeles, a týmovou cenu získala celá reprezentace TFA.

blank

Pak ho skvěle ho rozdivočela zpěvačka Marta Jandová a naopak do němého úžasu ustrnul kouzelník Jan Vaidiš. Dvě krasavice, černou a blond, které vyčaroval z bedny, přislíbil dodat i sportovcům na soustředění. Jsou skutečné, věřte, po představení se objevily na rautu…

Tam se pak potkala řada osobností olympáckého sportu, třeba i v nových rolích. Stříbrná olympijská jachtařka Lenka Vydra Šmídová se teď pilně věnuje tenisu a třem dětem. V Aténách 2004 byla členkou české výpravy spolu s Kateřinou Janků Baďurovou. Také už maminka je čerstvě šéfkou oddělení letních sportů Olymp CS MV, pod který tehdy jachtařka spadala…

Sportovec roku OLYMP CS MV 2017

  1. Gabriela Koukalová – biatlon
  2. Martina Sáblíková – rychlobruslení
  3. Ondřej Moravec – biatlon
  4. Jiří Lipták – střelba
  5. Karolína Erbanová – rychlobruslení
  6. Adam Ondra – horolezectví
  7. Michal Navrátil – skoky do vody
  8. Jiří Sýkora – atletika
  9. Josef Franc – plochá dráha
  10. Adam Sebastian Helcelet – atletika

Televizní reportáž z vyhlášení najdete na www.ivysilani.cz, přímo na obrazovkách ČT poběží 7. října v 18.05 na ČT4.

blank