Biatlonistka roku Davidová odpočívala ve škole

Biatlonistka roku Davidová odpočívala ve škole

Král předal korunu s úsměvem. Aneb namísto Michala Krčmáře vládne českému biatlonu Markéta Davidová, která stihla účinkovat i v kouzelnickém vystoupení Magic Alexe. O vítězi ankety Biatlonista roku nebylo pochyb. O to (příjemně) překvapivější byla podoba slavnostního večera v Národním domě v Praze na Vinohradech.

Odehrál se pod vedením Adély Elbel, dosud neokoukané, o to svěžejší moderátorky. Překladatelka z nizozemštiny a členka hodně nekorektní dámské hudební formace Čokovoko z Brna, přenesla jiskru i do obvykle unylých a kožených floskulí. Potlesk za odvahu!  „Byla to hubená sezona… což vy trochu řešíte, někteří o tom píší i knihy,“ začala třeba.

K tomu kapela Tap tap orchestra, složená z party z Jedličkova ústavu, s níž si zapěl jejich hit Prezident autobusu i věhlasný operní bard Adam Plachetka! Opět potlesk za originální spojení.

A ještě jedna akce: Sami biatlonisté věnovali „Jedličkárně“ 100 000 Kč. Další peníze přidala Veronika Vítková za každý sestřelený terč v sezoně pětistovku pro IKEM a děti z Janova nad Nisou. „Jediná střelba, která zachraňuje životy,“ poděkovali jí. „A pomůže i zvednout děti od mobilů a tabletů,“ dodala šéfka janovského klubu. Potlesk za solidaritu!

Jak dopadly výsledky ankety? Nadějí se stala 18letá Tereza Voborníková, držitelka dvou stříbrných medailí z mistrovství světa dorostu. Trenérem roku bývalý závodník Tomáš Holubec, který se věnuje mládeži v Jilemnici – jemu spolupředával cenu Jiří Beran, ředitel Olymp CS MV. Skokanem roku za největší zlepšení je Tomáš Krupčík – ovšem tady byl zřejmě nejpomalejší, vyhlášení nestihl… Do síně slávy byla jmenována 91letá biatlonová máma Božena Kubíčková z Letohradu.

A pak už Biatlonistka roku Markéta Davidová, v posledních letech dvakrát naděje a loni už skokanka roku – nabízíme čerstvý rozhovor.

Gratulujeme k vítězství, jak se cítíte?

Jsem ráda, že si lidé váží mých výsledků a takhle mě ocení. Možná nejsilnější moment kromě medailí byl skvělý pocit po štafetě v Oberhofu, kde jsme do poslední chvíle nevěděly, jestli budeme třetí nebo ne.

Bude to závazek do příští sezony?

To ne, spíš ty výsledky budou kamenem na noze, abych je dokázala zopakovat, nebo vylepšit. Získala jsem zkušenosti, jsem jistější. Ale jinak se snad moc neměním.

Předevčírem potvrdila definitivní konec vaše předchůdkyně Gabriela Soukalová, tím víc se fanoušci upnou k vám.

Čekala jsem to. Doufám, že se jí bude dařit a že bude spokojená v novém životě. Je jí škoda, takových lidí, co by udělali pro biatlon to, co ona, se rodí jen málo. V mém věku se ale necítím na to, že bych to měla táhnout za ni. Jsou tady i jiní. Že se mi něco povedlo, nemusí být pravidlem. Teď jsem podržela družstvo já, příští rok mi to třeba vrátí a podrží oni mě.

Máte za sebou měsíc přípravy, jak se daří?

Běháme, jezdíme na kole, na kolečkových lyžích, strávili jsme už i týden na Mallorce. Chybějí jen ty lyže.

Držíte stejný model jako v uplynulých letech?

To se ptejte trenérů, nechávám to na nich, rozumí tomu líp než já. Pak se samozřejmě dohodneme třeba na jednom individuálním tréninku, ale nic neměním.

Vydala jste do tréninku s chutí, odpočatá – kde jste si oddychla?

Ve škole… Nestihla jsem ani den někam odjet. Předevčírem jsem udělala státnice, jsem bakalář. Teď bych potřebovala pár dní v kuse spát.

Jak jste byla úspěšná tady, na České zemědělské univerzitě, obor zoorehabilitace?

U zkoušek dvojky, z bakalářky jednička, měla jsem téma Tejpování koní. Anatomie i fyziologie byly dost náročné, ale zvládli jsme to všichni z ročníku, to mě těší.

Ten obor není snadný, chcete se mu vážně věnovat, v éře po biatlonové?

Určitě. Budu studovat dál, nekončím. Mám přihlášky na různé školy včetně veteriny v Brně a uvidím, co vyjde. Cílem je být někde u zvířat, a že to je náročné, to mi vůbec neva. Představuji si, že za tři roky, po olympiádě v Pekingu, zkusím něco jiného než biatlon. Sedm let vydržet si aspoň teď neumím představit.

Foto: Miloš Lubas

Trenér roku Tomáš Holubec

Veronika Vítková střelbou zachraňuje životy

Biatlonová máma v síni slávy

Aplaus pro Biatlonistu roku

Oslava na závěr