Biatlonistkou loňské zimy je Davidová. Nová sezona začíná

Biatlonistkou loňské zimy je Davidová. Nová sezona začíná

Čeští biatlonisté vstupují do sezony, v níž obhajují dvě olympijské medaile. Ale doslova se o to postará jen jeden člověk Michal Krčmář, neboť Veronika Vítková si teď užívá kariéry mateřské. Omlazování týmu pokračuje. Příští víkend (27. 11.) startuje světový pohár ve švédském Östersundu.

„Olympiáda je ještě daleko a začínají problémy. Musíme se dívat na začátek sezony, kde se bude teprve tvrdě bojovat o místa na olympiádě,“ řekl sportovní ředitel svazu Ondřej Rybář. „Všichni v přípravě dělali, co mohli. A já věřím, že se to některým podaří zúročit. Podmínkami se vyrovnáme špičkovým týmům. Také všichni ostatní se snažili hledat podobnou nadmořskou výšku, v jaké leží Peking, resp. olympijská závodiště, aby se na ni líp aklimatizovali. Jak se to povedlo, ukáže až samotná olympiáda,“ dodal. Posílen byl servisní tým na sedm členů, včetně jedné dívky. Stále hodně otazníků leží okolo zákazu používání fluorů ve voscích.

Jak bude vypadat finální příprava? „To je největší oříšek. Nebude identická pro ženy i muže. Pracovat se dá ještě trochu přes Vánoce, jinak pořád závodíme. Po světovém poháru v Anterselvě máme jen tři dny na přebalení doma a pak nám zbyde týden na aklimatizaci v Číně. Ještě jsme tam nebyli a stále nemáme moc materiálů, čekal bych profesionálnější přístup a lepší servis dat, který by byl hodný olympiády,“ konstatoval trpce Rybář.

Závodníci si s tím tolik hlavu nelámou. „Nebyla jsem předem ani na tratích minulé olympiády. Jsme na tom všichni stejně, nebude to tak velký problém, musíme bojovat,“ prohlašuje Markéta Davidová, která získala v tomto roce už dva tituly. Mistryně světa ve vytrvalostním závodě biatlonistek a inženýrky na České zemědělské univerzitě v Suchdole. „Nedá se to srovnávat, něco bylo těžší fyzicky, něco psychicky,“ usmála se.

Michal Krčmář přivezl z olympiády v Pchjongčchangu 2018 stříbro. „Co jsem dělal proto, aby se to povedlo zase? Nebudu se zamotávat do nějakých vtipností… Trénoval jsem,“ řekl přesvědčivě. „Ano, prošel jsem si vývojem, ne úplně se mi povedlo na ten úspěch navázat. Ale loni jsem měl při závodech nejlepší čísla v procentuální úspěšnosti střelby i časově, pokroky jsem udělal. Ale vím, že soupeři nespí a taky trénují. Pořád mám touhu, dokázal jsem už loni bojovat o přednější pozice a to mě nabilo motivací, že na ně můžu dosáhnout.“ Ani on olympijský areál nezná: „Nebudu se s tím zbytečně zatěžovat. Až tam přijedeme, adaptujeme se na něj. V Pchjongčchangu jsem měl rok předem hodně špatné zážitky, ale na olympiádě mi to vyšlo.“

Posilou se stává mladík Mikuláš Karlík. „Tým dospělých je propojený s juniory a funguje to výborně. Máme toho na práci čím dál víc, a ještě toho bude, s tím počítám. Doufám, že se budu zlepšovat a snižovat odstup na ty nejlepší,“ uvedla česká naděje. A olympijské tratě? „Loni jsem poznal spoustu nových areálů, nemám s tím žádný problém, těším se.“

Šéf svazu Jiří Hamza se vrátil ještě k hodnocení loňské zimy: „Něco se povedlo, děkuju za titul mistryně světa Markétě Davidové, něco se podařilo míň, ale byla to sezona přechodná. Skončil nám poslední Mohykán Moravec a za Michalem Krčmářem teď přichází nová generace.“

Vyhlášení ankety Biatlonista roku proběhlo vinou bezpečnostně-hygienických opatření jen skromně v průběhu tiskové konference na půdě Českého rozhlasu v Praze. Už loni bylo jen na svazovém webu… Trenérem roku se stal Michael Málek, který vede tým juniorů. „Cena patří i ostatním trenérům, s nimiž spolupracuji, sportovcům a Olympu, který nám vytváří ideální podmínky,“ poděkoval na dálku z norského Sjusjönu, kde zůstal s částí týmu na přípravě. Nadějí roku se stal Mikuláš Karlík, dvojnásobný medailista z mistrovství světa juniorů v Obertilliachu. „Ani tahle trofej nepatří jen mě, ale celému týmu,“ řekl. Markéta Davidová, světová šampionka z Pokljuky, se stala celkem samozřejmě královnou – už potřetí v řadě – i vítězkou kategorie Výkon roku.

„Prapor drží nejvýš, ale nechci ji dostávat do tlaku před olympiádou. Zvládne to i bez něho,“ řekl Jiří Hamza. Teď se obává vývoje zdravotní situace. „Hlavně sportovci až zůstanou zdraví a mohou regulérně závodit. Teď nevíme, co bude. Vrátili jsme se tam, kde jsme skončili na jaře.“

Podle toho se odvíjejí očekávání. „Ambice máme, podmínky jsme vytvořili včetně štědrých prémií až do osmého místa. Chce to pokoru na všech frontách a uvidíme. Tu sezonu ovlivní určitě covid, nebude to žádná zábava, na olympiádě budeme zavřeni jako v klecích. Ale věřím, že si něco přivezeme, nadějí máme hodně. Jsem optimista,“ vyhlíží do následujících měsíců. Každopádně jednu další olympijskou medaili už má jistou. Po ruském dopingu v Soči 2014 jsou už výsledkové listiny přepsané, česká ženská štafeta (ještě s Gabrielou Soukalovou) ji dostane po sedmi letech.

Všechny závody světového poháru a pochopitelně i z olympijských her půjdou živě nejen na Eurosportu, ale i na digitální rozhlasové stanici Radiožurnál Sport.

Foto: Jaroslav Svoboda