
08 Dub Biatlonová princezna Koukalová dostala olympijskou cenu fair-play
Do sbírky triumfů za letošní zimu přidala biatlonistka Gabriela Koukalová i jednu z cen fair-play Českého olympijského výboru. Tu za ni převzala maminka, Gabriela Soukalová, bývalá vynikající běžkyně na lyžích, při slavnostním vyhlášení v prostorách České národní banky.
A za co si ji zasloužila? Při stíhacím závodu světového poháru v Pokljuce před sebe Koukalová v cílové rovince pustila německou biatlonistku Miriam Gössnerovou. Po závodě to vysvětlila tím, že soupeřce na trati nechtěně přišlápla lyži. „Spadla kvůli mně, takže mi přišlo fér na ni počkat před cílovou čárou a omluvit se jí tím gestem,“ prohlásila Koukalová. V nepovedeném závodu šlo sice jen o umístění ve třetí desítce, ale ve vyrovnaném souboji o obhajobu křišťálového glóbu s Laurou Dahlmeierovou se přitom české biatlonistce hodil každý bod. Proto její gesto vyvolalo mezi fanoušky vlnu pozitivních reakcí.
Férová reakce šermíře Jiřího Berana z olympijského turnaje v Riu, nezištnou pomoc Miroslavy Plchové, která zachránila život cyklistovi při extrémním štafetovém závodě, a celoživotní férový postoj hokejového hráče a trenéra Josefa Augusty ocenil Český klub fair play hlavními cenami za rok 2016.
Ocenění za celoživotní postoj nebo jednotlivé činy získalo dalších sedmnáct osobností a sportovců a také tým fotbalových juniorek pražské Sparty. Školáci a učitelé si zase odnesli sedmnáct ocenění Školních cen fair play, které uděluje Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy ČR ve spolupráci s Českým klubem fair play.
Hlavní cenu za celoživotní postoj získal – bohužel již in memoriam – úspěšný hokejový hráč a trenér Josef Augusta. „Patřil k méně nápadným, ale velmi pracovitým a svým výkonem pro tým nepostradatelným hráčům. Bývalí kolegové oceňovali jeho bojovnost a férovost. Co se mu nepodařilo jako hráči, dokázal na pozici trenéra národní reprezentace – třikrát po sobě přivezl s týmem zlato z mistrovství světa. K hokeji vedl jak svého syna Patrika, tak i své vnuky. Z jejich slov vyplývá, že pro ně byl velkým vzorem,“ řekla Květa Pecková, předsedkyně Českého klubu fair play. „Je velká škoda, že se Josef Augusta předání ceny nedožil. Zemřel pouhých pár dní poté, kdy jsme o letošních oceněných rozhodli.“
Jedna ze dvou hlavních cen za čin patří šermíři Jiřímu Beranovi, jenž v prvním kole olympijského turnaje opravil rozhodčí, neboť trefil sám sebe. Turnaj pro něj skončil už v prvním kole, férové gesto mu však přineslo zaslouženou pozornost. „Což jsem nečekal. K našemu sportu férovost patří z principu. Musíme se před zápasem pozdravit a po něm si podat ruce, ať dopadne jakkoli. Kdyby k tomu nedošlo, je závodník diskvalifikovaný,“ řekl Jiří Beran.
Předávání cen se nemohl zúčastnit, neboť je zrovna na turnaji. Cenu za něj tak přebíral otec. „Za to jsem rád. Je to zásluha mých rodičů, že jsem takový, jaký jsem.“ Jeho jednání ocenila i Květa Pecková. „Loni mě zaujal především čin Jirky Berana, podobně jako chování běžkyň Nikki Hamblinové a Abbey D’Agostinové v závodě na 5000 metrů na olympijských hrách. Při olympijském klání, byť jde o hodně, ukazují i opravdové sportovní veličiny, že vítězství má cenu jen po čestném boji.“
Miroslava Plchová loni při otevřeném mezinárodním mistrovství republiky v extrémním závodě tříčlenných štafet zachránila život cyklistovi, který při sjezdu do brodu nestihl vytáhnout nohu z pedálu, při pádu se udeřil do hlavy a zůstal v bezvědomí ležet pod hladinou. Ačkoli její tým bojoval o druhé místo, okamžitě seskočila z kola, vrhla se do vody a muže vytáhla.
„Účast nebo nějaký výsledek v závodě šel v tu chvíli stranou. Sama jsem zažila férové chování ve sportu a věřím, že kdyby se kdokoliv ocitl v mé situaci, zachoval by se úplně stejně jako já. Myslím si, že se mezi námi najdou poctiví lidé, a to nejen mezi sportovci, a vážím si toho, že takové lidi mám kolem sebe. Člověk by se měl chovat férově k ostatním, aby se pak oni chovali stejně k němu,“ řekla Miroslava Plchová. „Ocenění si velmi vážím. Nečekala jsem, že si té situace někdo všimne a dokonce mě ocení. Myslím si, že pro každého by měla být samozřejmost hrát čestně a poctivě.“
Diplomy za celoživotní postoj převzali rychlostní kanoista Bedřich Dvořák a gymnasta Miloslav Netušil. Stejné ocenění, avšak od Evropského hnutí fair play, získal také úspěšný basketbalista a trenér Jan Bobrovský.