Biatlonový trenér Janoušek už patří mezi legendy, do síně slávy

Biatlonový trenér Janoušek už patří mezi legendy, do síně slávy

Velkého ocenění své práce se dočkal náš biatlonový kouč Milan Janoušek, který byl jmenován do Síně slávy Unie českých trenérů. Tam nyní patří sedmdesát významných osobností celé historie tuzemského sportu.

„Na poslední závody na sever jsme odjeli s Jiřinou vlakem. Jen my dva, na víc nebylo,“ vzpomínal nyní 58letý otec tří dcer na pódiu na finiš světového poháru v roce 1990, v němž se jeho svěřenkyně Adamičková-Pelcová stala celkovou vítězkou.

„Já byl všechno v jednom. Trenér, masér, servisman, doktor i psycholog. Kdybychom měli podmínky jako dneska, byli bychom určitě lepší,“ usmál se. Přesto pod jeho vedením dojel Ivan Masařík čtvrtý na olympiádě v Naganu, pak získal Roman Dostál ještě titul mistra světa a po patnácti letech se v roce 2008 znovu vrátil k týmu žen.  Rok předtím ho vyhlásila biatlonová federace IBU Trenérem roku na celém světě! Kromě uznání ho potěšilo, že mohl vyvézt za odměnu rodinu z Harrachova do Prahy. A cenu mu předala jeho bývalá svěřenkyně.

Zásluhou svých sportovců, členů Olymp CS MV, se dostali do nominace na Trenéra roku i Ondřej Rybář (biatlon), Petr Novák (rychlobruslení), Jakub Kozelský (jachting) a Tomáš Binter (lezec Adam Ondra).

Slavnostní večer trenérské unie a ČOV potvrdil neokázalou, upřímnou a pohodovou atmosféru posledních let, která ho staví vysoko nad nabubřelé televizní estrády podobných akcí. Česká hymna na elektrickou kytaru v podání Norbiho Kovácse byla skutečným zážitkem, inspirovaným Hendrixovou poctou americké hymně.

Trenéry roku 2018 byli trenérskou akademií ČOV zvoleni Tomáš Bank, lyžařský kouč olympijské šampionky v superG Ester Ledecké, a Ronen Ginzburg za týmové sporty, izraelský kouč české reprezentace basketbalistů. Cenu Trenéra objevitele předal Miroslavu Machovi, který ho vedl v kladenských žácích, Tomáš Plekanec, bývalý kapitán hokejové reprezentace a hvězda Montrealu Canadiens.

Do Síně slávy bylo spolu s Janouškem uvedeno třináct osobností (v abecedním pořadí): Emil Brzoska (vzpírání), Stanislav Frühauf (běžecké lyžování), Jan Karger (basketbal), Josef Pešice (fotbal – in memoriam), Luboš Hilgert (kanoistika), Václav Drbohlav (jachting – in memoriam), Petr Přikryl (plavání), Ludvík Vyhnanovský (stolní tenis – in memoriam), Jindřich Kozubek (skoky na trampolíně), Miroslav Nekola (volejbal), Jaroslav Holík (lední hokej – in memoriam), Miroslav Pospíšil (basketbal).

Osudy jejich předchůdců přinášejí knihy Pan trenér a Pan trenér podruhé. Třetí díl se chystá na konci tohoto roku.

Foto: Jan Malý