Také biker Kulhavý se vydá za přípravou na létající koberec do Jablonce

Také biker Kulhavý se vydá za přípravou na létající koberec do Jablonce

Unikátní lyžařský trenažér s možností simulace nadmořské výšky v Jablonci nad Nisou je pokladem Olympu, centra sportu ministerstva vnitra. Teď ho využije biker a ještě k tomu duklák Jaroslav Kulhavý, aby se důkladně připravil na letošní sezonu v olympijském cross-country, vrcholící mistrovstvím světa ve švýcarském Lenzerheide.

 

„Je to aktivita našeho spolupracovníka biochemika Emila Bolka (spolupracoval mj. s Kateřinou Neumannovou a dalšími špičkovými sportovci, pozn. red.), aby se pomohlo předním českým sportovcům, nejen těm našim z Olympu,“ říká Jan Matouš, šéf jabloneckého střediska.

„Určitě pak dál využijeme i jeho poznatky a data z přípravy s vysokohorskou nadmořskou výškou. Přes zimu nebyl moc prostor trenažer využívat, teď jsme dokončili ještě další úpravy. Je to složitá problematika s individuální reakcí. Posune nás to všechny dopředu. Jsme připraveni mu vyjít vstříc podle potřeby,“ dodává Matouš, bývalý elitní biatlonista.

Od křtu trenažeru, kdy ho prověřil Vojtěch Hačecký, silničář z týmu Elkov/Author, na něm na kole nikdo pořádně nejezdil.

Kulhavý se právě vrátil z Jižní Afriky, kde slavil potřetí triumf, poprvé s americkým parťákem Howardem Grottsem, na osmidenním etapovém závodě Cape Epic. A ví dobře, že výtečnou vytrvalostní formu nebude snadné přetavit do stejně kvalitní výkonnosti na rychlejších tratích cross-country, kde se závodí okolo hodiny a půl.

„Tyhle závody mi jdou super,“ komentuje Kulhavý dlouhou etapovou zkoušku. „Ale když se připravuju na cross-country, s tím mám problém. Emil (Bolek) mě žene do nevyšších intenzit, kde se strašně trápím. Vytrvalost roste, ale před hlavní sezonou mám ještě spoustu práce. Nemůžu se uklidnit úspěchem na Cape Epiku, to byl jiný výkon, který mi očividně sedí. Cross-country a světový pohár leží někde jinde.“

Jeho trenér Viktor Zapletal dodává: „Je to i o vnitřním nastavení, trénink se tolik nemění.“ Kulhavý má měsíc a půl na to, aby se přetransformoval na cross-country. Proto se chystá na týden do Jablonce. Pak Kolo pro život, český pohár v Řepích a další závody, vyhlíží i Pražské schody se šampiony Schurterem a Van der Poelem.

Bez rychlosti se neobejde také proto, že se už na dalším světovém poháru v Albstadtu (i v Novém Městě a jinde) pojede short track – půlhodinový kalup – který rozhodne o pozicích na startu hlavního závodu, krom toho, že přinese další body.