Bobisté se vrátili do reality, výsledek si nadělili pod stromeček

Dvojprogramem na „domácí“ dráze v přeshraničním německém Altenbergu ukončili rok naši bobisté. Dvojka zajela dvanáctým místem tady nejlepší výsledek vůbec. Naopak čtyřka na šestnáctém zaznamenala druhý nejhorší… Jak vypadají olympijské perspektivy?

 

Připomeňme, že loni v podivné covidové sezoně obsadila dvojka třetí místo v celkovém pořadí světového poháru. Přestože v jednotlivých podnicích na stupně vítězů nevystoupali, dosáhli tak velkého úspěchu. A probudili naděje. Jenže letní příprava nebyla zdravotně ideální a už testy na olympijské dráze v Pekingu naznačily, že obhájení pozic bude téměř nedosažitelné. Což potvrdily následující závody. A výsledky.

„Po prvních dvou letech olympijského cyklu jsme se dostali do reality, jezdí už kompletní závodní pole, nás postihly zdravotní problémy, zvýšený zájem se asi lehce projevuje i na psychice. Budeme rádi, když se stane zázrak a budeme bojovat o desítku. Chtěli jsme víc od čtyřky, to musím přiznat. Máme perfektní podmínky, nechceme je promarnit. Ale i horší posádky si doplnily kvalitní materiál, konkurence roste,“ hodnotí Martin Bohman, šéf svazu a bývalý reprezentant.

Až teď pod stromeček přišla radost. „Je to velká vzpruha, super výsledek,“ radoval se pilot Dominik Dvořák, jemuž patrně nejlíp pasuje jako brzdař Jakub Nosek. „Měli jsme dobrej start, i jízdy byly dobrý. Co chybí ještě do top ten? Start jsme měli devátý. Už jenom vychytat řízení a nastavení bobu. Jsem rád, že jsme ukončili první poloviny sezony dobrým výsledkem. Jedeme dál, jde to podle plánu,“ dodal.

Zato na čtyřce se stále nedaří. Tentokrát nastoupila v sestavě Dvořák, Šindelář, Záleský, Nosek. „Jeli jsme takhle poskládaní, testujeme složení posádky na olympiádu, chceme najít tu nejlepší, zkoušíme,“ komentoval ji pilot. Jak známo, před sezonou vypadl zraněními sužovaný Dominik Suchý, do nejužšího týmu přibyli Jáchym Procházka a špičkový atlet, sprinter Dominik Záleský. „Ale se Zálesem jsme tady byli třináct kilo pod váhou, to je moc, to musíme vyřešit,“ uznal Dvořák. „Oba mají potenciál, ale ještě ho nenaplnili, jsou u bobů krátce,“ připomíná Bohman.

Po 4 z 8 závodů patří české dvojce průběžně patnáctá pozice. Po 6 z 8 závodů světového poháru je čtyřbob třináctý. Nominace na olympiádu končí až v nejzazším termínu 16. ledna, pak přijdou finální kvóty od mezinárodní federace. „Reálně bojujeme o postup druhé dvojky pilota Adama Dobeše díky jeho výkonům v Evropském poháru. Ale není cílem mít v Číně nejvíc bobů, ale zajet co nejlepší výsledky,“ říká Martin Bohman.

Přes Vánoce chlapci odpočívají a trénují v Praze, pilot Dvořák veze své mašiny na olympijský polep do Zlína. Na druhý svátek vánoční odjíždějí do lotyšské Siguldy, kde pokračuje závodní program světového poháru.