Bobisti brousili kudly v Koreji. Úspěšně!

Bobisti brousili kudly v Koreji. Úspěšně!

Bohatou korejskou zkušenost si přivezli naši bobisté z finále světového poháru v Pchjongčchangu, kde se za rok pojede olympiáda. Pilot Dominik Dvořák dovedl svoji dvojku k 15. místu, svému druhému nejlepšímu výsledku kariéry. „Máme reálný sen atakovat na olympiádě desítku,“ těší se svazový prezident bobistů a policista Martin Bohman.

Ví, o čem mluví. Sám nyní téměř 37letý účastník Her ve Vancouveru 2010 tu zvládl také několik jízd! „Chtěl jsem to vyzkoušet a zaít dráhu in natura, ale také odlehčit klukům, aby mohli jít do závodů s dostatkem energie,“ říká člen téměř třítýdenní osmičlenné korejské mise. A syn slavného sprintera, člena zlaté evropské štafety na 4×100 metrů z Helsinek 1971.

Jak hodnotíte předolympijskou generálku?

Dráha i závody byly připraveny bezvadně. Odkládal se jen jediný trénink, nahoře na startu v šatnách bylo dokonce připraveno pro závodníky občerstvení, mnohdy chutnější než v hotelu. Přišlo mi to lepší než v Soči po všech stránkách. Celý sportovní areál je tu přehledný a kompaktní. Loni na jaře se ještě nepovedla homologace, Korejcům se nepodařilo uchladit vršek. Pro většinu posádek to byla tady premiéra. Dráha má některé těžké pasáže, například přechod zatáček dvě a tři či mezi devítkou a dvanáctkou. Pral se s nimi hodně hlavně Honza Vrba. Zato Dominik Dvořák (s brzdařem Noskem) zajel výborně, svůj druhý nejlepší výkon ve svěťáku. I ze zadních pozic jsme dokázaly dojet dobré časy. Dráha je hodně krátká, se čtyřkami se pojede pod padesát vteřin. Pořadí se pak naseká hodně za sebou, rozhodnou detaily a starty. Může to být dobré pro nás. Teď vyhrál jasný dominant dvojek Friedrich, ve čtyřkách Rus Kasjanov. Zbytek bojoval s dráhou a vyhořeli i hvězdní borci jako Holcomb či Melbardis.

Jak vypadá zázemí?

Ubytování standardní, kvůi ceně jsme brali nejlevnější nabídku. Takže jídlo se nám zdálo ke konci trošku monotónní, ale to se dá všechno vyladit. Olympijská vesnice leží jen okolo pěti kilometrů, deset minut autem od areálu. Všechno se nachází v jednom údolí. O kus dál se koná biatlon, skoky i běžky a leží tam snad i sjezdové tratě. To je fajn.

Bude potřeba specifický materiál?

Naše ambice je dostat na olympiádu co nejvíc sportovců, tři až čtyři posádky a záfoveň nezametat někde vzadu mimo dvacítku. Spíš máme reálný sen atakovat desítku. V obou čtyřkách jsme docela silní, můžeme jet někde okolo patnácti. Potřebovali bychom ale helfnout s investicemi do materiálu spíš celkově.

Pořád dělá v bobech hodně.

Naposledy jsme dostali investici na bob z ministerstva školství v roce 2004. Přitom jsme od té doby udělali několik výborných výsledků od titulu mistrů Evropy v roce 2007 až po třeba dvě medaile na juniorském mistrovství světa v posledních dvou letech. Pořád jsme hodně podfinancovaní v materiálu.

Loni jste vyjeli s novým dvojbobem.

ČOV nám pomohl s nákupem dvojbobu a bylo to hodně znát. Ideálně chceme pořídit nový čtyřbob pro Dominika (Dvořáka), jednáme s elitním německým výrobcem. Nikdo asi nemá starší čtyřku, ta naše je někdy z roku 2003. Není špatná, ale přece jen se chceme posunout. Loni jsme se sáňkaři a ČOV rozjeli projekt na Technické univerzitě v Liberci o přípravcích na skluznice a naše kudly. To chceme dotáhnout. Každý vymýšlí, co to dá. Letos jsme koupili nové nože, které se povedly. Proto chceme ještě dvě sady do olympiády.  Ještě bychom potřebovali taky lidský materiál, dva až tři kvalitní lidi do mančaftu. Konkurence v týmu je nejlepší motivátor. Budeme hledat ve svazu, ale nebráníme se ani nováčkům. Naopak.

Překážkář Petr Svoboda se nehlásí ještě dostatečně silně?

Přihlásil se nám od atletů i vynikající sprinter Stromšík, jemuž těsně unikl limit do bělehradské haly na Evropu. Peťan se byl už na nás jednou podívat, ale teď má zase medaili z haly. Asi to ještě o chvíli odloží. Všichni bilancují, zda zůstat u srdcovky, svého původního sportu, nebo ti risknout, jít do bobů a sáhnout si na vrcholnou soutěž. Všem garantuju, že boby jsou skvělým sportem plným sportovní vášně, adrenalinu i sebepozání.

Lepší se finanční situace směrem k olympiádě?

Snad to vypadá dobře s rozpočtem, měli bychom získat extra podporu na přípravu. Chceme zvládnout kemp na Kanárech a v říjnu jeden jeden týdenní pobyt v Koreji, aby piloti pozali dráhu co nejlíp. Raději oželíme americký světový pohár za půl milionu. Pořadatel Her musí poskytnout čtyřicet jízd před olympiádou, chceme to využít bezezbytku. Kdo je připraven, nebývá překvapen.

Jak bude vypadat celé léto, Čechům se daří v trenažérových šampionátech.

Na papíře vypadá velmi dobře, snad to kluci vše odcvičí. Náš polský šéftrenér Dawid Kupczyk je opravdu ras. máme vymyšlený plán reprezentačních soustředění. Letní svět je v Oberhofu, chceme tam urvat placku. Další ledové trenažéry se brzy otvírají také v Turíně. Pak chceme doladit na Kanárech letní přípravu. V říjnu máme naše mistráky trenažérové. A pak obvoláváme Lillehammer, Siguldu, Altenberg, jestli budou mít namraženo, abychom stihli před Koreou pár jízd a cestovali tam rozježdění. To bývá naše slabina. Otestovali bychom tam rádi i nový materiál. Potřebujeme si vylepšit startovní čísla, i to pomůže k výsledku, protože jinde už od dvacítky dále nebývá šance zajet solidní časy. Myslíme, že Dominik má šanci udělat slušný historický výsledek. Teď je podle žebříčku IBSF šestým dvojkovým juniorem světa, v kombinaci dvojbob, čtyřbob devátým. Nikdy jsme neměli takového juniora a on bude zase o rok zkušenější.

Bobisté bývali vždycky poloprofíci, kteří si museli umět poradit…

Princip zůstává stejný. Na Olympu máme slušné podmínky, měli jsme tu dva a půl pracovního úvazku, ale čekáme na možné vylepšení po dubnových oponenturách. Máme taky tři lidi s podporou na Dukle. Kluci buď studují, ti starší pracují, aby vydělali na rodinu a tohle mají jako přilepšení. Ale vycházejí nám opravdu vstříc. Olymp nám poskytl s předstihem peníze na Koreu, abychom tam mohli vyrazit. Máme také částečnou podporu trenéra na Olympu. Dík patří celému vedení Olymp CSMV, jakož i jmenovitě Jirkovi Drbohlavovi.