Bobisti se vydávají na olympijskou dráhu v Igslu

Bobisti se vydávají na olympijskou dráhu v Igslu

Český dvojbob se chystá na druhý blok letošního světového poháru. V sobotu a v neděli ho čeká pátý a šestý závod seriálu na olympijské dráze v tyrolském Iglsu.

 

„Je tady víc lidí než posledně v Siguldě, teď už i včetně třeba Angličanů, nakonec 21 posádek, z nich dvacet půjde do finále. Máme číslo 13, což není nic moc, ne z pověrčivosti, ale protože jsme ve druhé polovině startovního pole,“ říká pilot Dominik Dvořák, který tentokrát pojede po oba dny s brzdařem Jakubem Noskem.

Úterní trénink pořadatelé zrušili. Jako důvod uvedli potíže s čerstvým sněhem, ale spíš to vypadalo, že tu najeli na úsporný režim. „Bylo to stejné pro všechny, nedá se nic dělat. Škoda, že jsme s novým bobem, pronajatým na sezonu z Lotyšska, toho nemohli nenajezdit víc, navíc na jiné dráze,“ dodává Dvořák.

Zato čtvrteční tři měřené jízdy si pochvaluje. „Dosahovali jsme vysoké rychlosti, měli jsme dobrý pocit, jsme v rámci možností zdravotně v pohodě. Ale nechci z toho nic usuzovat jako v Siguldě. Nemáme porovnání s druhou skupinou, kde jel třeba Friedrich,“ hodnotí.

S novým strojem, který poprvé využil druhý víkend v Siguldě, se sžívá podle plánu. „Líbí se mi, jak se řídí, je mi příjemnější.“ Nové nože od české firmy TOS Varnsdorf využijí až po novém roce. Tobogán v Iglsu nad Innsbruckem patří mezi tradiční bobové destinace. Už v roce 1935 se tu jelo mistrovství světa, dvakrát se to rozdávaly olympijské medaile. Aktuálně měří 1478 metrů, má 14 zatáček a převýšení 124 metrů. „Je jednoduché ji sjet, ale těžké sjet ji rychle. Až osmdesát procent výsledku může udělat start,“ říká český pilot, který zde před lety absolvoval pilotní školu a sjel ji jako svoji první v životě.

Koronavirová nálada v bobové komunitě není tragická. „Moc se nepotkáváme, jen se pozdravíme na dálku na dráze. Ale jsme v klidu. Byli jsme na testech před odjezdem doma, pak hned druhý den tady. Šťourali v nás dost nepříjemně a pak jsme zůstali zavření v hotelu. Bydlíme sami, ale máme aspoň českou obsluhu. Ven se dostaneme jen do posilovny, nebo na dráhu.“

V aktuálním pořadí světového poháru patří českému dvojbobu sedmá pozice, všechny čtyři dosavadní závody vyhrál Němec Friedrich.