Bobisti znají olympijskou dráhu v Číně a mění sestavu

Jáchym Procházka namísto Dominika Suchého v širším pětičlenném výběru do posádky čtyřbobu. Po třítýdenní inspekční cestě na olympijské dráze v Jen-čchingu museli čeští bobisté provést obměnu. Zkušeného člena týmu dlouhodobě trápí achilovky a není schopen plnohodnotné běžecké zátěže.

 

Pilotáž obstarává stále Dominik Dvořák, v posádce sedí i Jan Šindelář a čerstvě jako alternativu také sprinter Dominik Záleský, brzdařem zůstává Jakub Nosek. „Změny jsme si vyzkoušeli, ideální složení musíme ještě doladit. Máme pět lidí, uvidíme, potřebovali jsme dát dohromady stoprocentní závoďáky, “ říká polský trenér české reprezentace David Kupczyk.

 

Jaká byla letní příprava?

Nosek: Moc se nelišila od těch předcházejících, nároky v olympijské sezoně budou ještě vyšší. Jsme připraveni a doufám, že ty hodiny v posilovně a na atletickém stadionu zúročíme.

Procházka: Na ledě už to bude teď osvobozující, pro to náš sport děláme, abychom si užili na dráze.

Dvořák: Bude sezona jako každá jiná, tlak asi trošku větší, blíží se olympiáda. Ale vždycky jsme do toho šli naplno.

 

Jaké máte první dojmy z Číny? Řada jiných sportovců možnost takového testu nedostane a pojede na olympiádu „z voleje“.

Šindelář: Těšili jsme se, jak konečně vypadneme na dráhu. Na místě to trochu opadlo, bylo to dost náročné. Pocity z dráhy jsou ale skvělé, celý areál je super. Cestu organizovala federace Mezinárodní bobová federace IBSF, trvala celkem 17 hodin se všemi kontrolami. Strávili jsme dvaadvacet dní jen v hotelu nebo na dráze. Jezdili jsme 45 minut autobusem bez klimatizace i bez topení, aby se nešířil covid. Ale zvykli jsme si a vzali oteplováky. Jídlo bylo špatný, studený, snažili se sice vařit evropsky, ale moc jim to nešlo.

 

Olympijské jídelny bývají kvalitní… a o medaile se pojede na ledové dráze, hlavně na ní záleží…

Dvořák: Areál je opravdu skvělý včetně celého zázemí. Nad startem má rozcvičovací halu v teple s tartanovou drahou. Komplet je zakrytá střechou, takže nehrozí déšť, sníh i vítr. Zapadá hezky do okolí, viděli jsme odtamtud olympijskou vesnici. Samotná dráha je specifická, má tři úseky do kopce, to nebývá zvykem. K tomu jedna třistašedesátka, šikana, kombinace hodně prvků. Zdá se mi, že má docela blízko k Innsbrucku, který máme rádi. Chtěl jsem ji naučit, v tréninku to vypadalo dobře. V samotném závodě ve dvojce (se Šindelářem, pozn. aut.) jsem udělal chybu při naskočení, v závodě čtyřbobu mně nevyšlo to řízení, jak bych si představoval (v obou závodech skončili Češi 17., pozn. aut.). Takže snad to vyjde až na olympiádě.

 

Jak vypadal život v Číně?

Dvořák: Nechci být negativní, ale tři týdny jsme byli zavření v hlídaném objektu. Na letišti nás přivítaly jen tuny dezinfekce, žádní olympijští maskoti. Vyjít jsme mohli jen do miniparčíku k jezírku. Sice tak moc volného času nebylo, ale když… tak nezbylo než se dívat na televizi na Love Island, největší odpad. Je to hrozný, já vím.

 

Domluvili jste se anglicky?

Dvořák: Moc ne, to mě překvapilo. Nedalo se zeptat ani toalety. Nejčastěji jsme mluvili do mobilu do nějakého překládacího programu, tam se to přeložilo a zase naopak.

 

Fungoval vám internet?

Dvořák: U Apple většina aplikací nešla, museli jsme si nastavit VPN na Anglii nebo Německo, abychom se připojili.

 

Materiál na bobech obstál?

Kupczyk: Máme nové kudly na čtyřku i na dvojku, otestovali jsme je i v Číně. Z pomalých startů jsme dělali dobré časy, jsou opravdu rychlé. Boby jsou stejné jako loni, po servisu.

 

Jak vypadala přeprava bobů do Číny a zpět?

Šindelář: Letěli s námi cargem z Frankfurtu, žádné zpoždění cestou tam nebylo. Teď cestou zpátky čínští celníci z 51 beden celé federace zkontrolovali pět beden a našli tam věci, co se nesmí přepravovat. Jídlo, lepidla, hadry, oblečení… Teď čekáme, kdy nám přijdou, a doufám, že nebudeme muset měnit plány.

 

Jste očkovaní?

Dvořák: Byla to součást procesu před odletem, testovali nám i protilátky. Máme dvě dávky, snad to bude stačit. Ale pokud by byla potřeba třetí, asi bychom do toho šli, abychom neměli problémy.

 

Co vás čeká?

Procházka: Teď týden německý a náš skoro domácí Altenberg, pak už začíná světový pohár, první dva týdny strávíme v Innsbrucku. Následuje Altenberg, Winterberg, vánoce a zpátky do koloběhu závodů, Sigulda a tak dál.

 

Jaké máte ambice?

Nosek: Spokojení budeme s top deset, když se to sejde, můžeme být do šesti. To bychom moc rádi.

Dvořák: Na top deset reálně máme. Šestka je sen.

 

Čtyřka i dvojka rovnocenně?

Dvořák: Neupřednostňujeme, i když nás čtyřbob baví asi víc, protože tam zažijete silnější týmovou emoci. A šance na výsledek? Těžko říct, nevím. Potřebujeme se ještě sladit a vytestovat, i nový Dominik Záleský vypadá podle test velmi dobře. Uvidíme, jak dlouho to potrvá.

foto: Sport Invest