Bobový trenažér na Olympu se už tyčí k nebi. Jezdit se začne v létě

Bobový trenažér na Olympu se už tyčí k nebi. Jezdit se začne v létě

Ve slunném dopoledni se tu právě hraje (stavařská) óda pro tři muže a jednu mašinu. U jižního okraje areálu Olympu ve Stromovce se právě zalívají betonem poslední dvě patky. Na nich vyroste druhá konstrukce. A silueta mobilního bobového trenažéru bude kompletní. Nejpozději prvního srpna se na ní rozburácí stroj českého pilota Dominika Dvořáka.

 

Jak slíbili, tak plní – v tomto případě podruhé. Naši bobisté se před zimní sezonou zavázali k úspěšným výsledkům a Jiří Beran, ředitel Olymp CS MV, jim za ně nabídl letní trenažér, aby měli kde ještě líp trénovat. Hoši zajeli a – ve Stromovce už se pilně staví. Navzdory pandemii koronaviru se o to v sousedství atletického oválu stará firma Excon, která před časem vystavěla nedaleko oceňovaný Trojský most.

Čeští bobisté získali od mezinárodních partnerů ideální profil startovacího sklonu, blízké dráze olympijského Pekingu 2022. „Vypadá to suprově, špičkově už teď,“ rozplývá se šéf českých bobistů a bývalý reprezentant Martin Bohman. „Trenažér je dlouhý 110 metrů se dvěma věžemi, z jedné má mírnější, z druhé prudší křivku sklonu, což nabídne možnosti zapojení více tréninkových prvků a zároveň dobrzdění v protisvahu,“ ukazuje Jiří Pavelka, ředitel ekonomicko-organizačního oddělení Olymp CSMV.

Areál ve Stromovce tak získá další zajímavou atraktivní součást. Kvůli územnímu a povodňovému plánu se odtud přesunul projekt stavby gymnastické haly Věry Čáslavské na Břevnov vedle plochodrážního stadionu.

V konstrukci bobového trenažéru jsou zapuštěné kolejnice, zbytek povrchu je obložený tartanem. Nejen po očku pokukují na pokračující stavbu atleti, klusající po oválu. Hlavně sprinterské skupiny trenérů Ludvíka Svobody a Petra Habáska dráhu jistě využijí.

„Počítáme i s náborovými závody, exhibicemi, možnými testy pro veřejnost, ale už příští rok bychom rádi požádali o pořádání letního mistrovství světa v tlačení, ve kterém jsme byli v historii úspěšní,“ těší se Bohman na využití unikátního sportoviště. Navíc v obou věžích bude moci využít zázemí pro sklady materiálu a dílnu. „To jsme nikdy neměli, jsme nadšení, vážně,“ rozplývá se.Dosud se využívá bobový trenažér v Liberci. Ten je zahloubený do podzemí se starými tartanovými pásy z atletické Slavie. Slouží už skoro dvacet let, respektive dosluhuje. Jezdívalo se tam v předělaných bobech – dvojce a čtyřce s kolečky. A ty už pamatují mnoho karambolů i tady. V Praze se bude používat speciální ocelová konstrukce modifikovatelná pro jízdu ve dvou a ve čtyřech a navíc se do ní dají přidávat ještě zátěže.

Dominik Dvořák s Janem Šindelářem vyhlížejí na svoje nové „hřiště“ zatím z posilovny o přestávkách výživného kruhového tréninku. Po dlouhé pauze se jim po řádné zátěži už docela stýskalo. Začátkem března dojeli zimní sezonu včetně veteránských závodů a pak se zavřeli hranice. Anna Fernstädt už neodjela se svým skeletonem na plánovaný tréninkový kemp do Lake Placid.

„Po návratu jsme strávili asi osm dní doma úplně sami v karanténě, to bylo náročný, ale člověk si aspoň pořádně odpočinul. Dovolenou jsme si představovali sice jinak, ale co se dá dělat. Teď už chodíme do posilovny společně, potkáme se, je to zábavnější. A další program? Soustředění se asi omezí, uvidíme podle situace, zimu bychom měli stihnout snad normálně,“ uvažuje Dominik Dvořák.On byl vybrán jako jeden ze tří světových pilotů pro původně jarní test olympijského toboganu v Pekingu. Ten se odložil na podzim. Stejně jako kongres Mezinárodní bobové federace, který se navíc z Číny přesunul do belgických Antverp.

Polský trenér Andrzej Kupczyk dal svým svěřencům velkorysé volno, delší než obvykle, teď začínají trénovat doma. Soustředění v půlce května, které pořádal pravidelně u sebe ve slezských Kowarech na polské straně Krkonoš, se patrně přesune do českých podmínek právě na Olymp.

„Máme předběžný kalendář sezony od listopadu. Léto zatím čekáme, jak bude vypadat, ale v poslední době se závody v tlačení stejně utlumovaly,“ dodává Bohman. S pražskou konstrukcí se do budoucna tento trend bobových dějin může zase změnit. Českou zásluhou.