Boxeři se vrátili do Ústí, ale jen na Grand Prix

Boxeři se vrátili do Ústí, ale jen na Grand Prix

První z vrcholů sezony mají za sebou naši boxeři. I když na tradiční Grand Prix Ústí nad Labem poprvé nebyli tak úplně domácí a nevyhráli, prezident České boxerské asociace Svatopluk Žáček je spokojený. A teď se chystá na evropský šampionát do Arménie.

 

„Kluci měli smůlu na los. Prohráli s výbornými boxery, kteří se určitě ukáží už na té Evropě. Nejblíž k postupu měl Bartl, boxoval velmi dobře a mohl to vítězství od rozhodčích dostat. Ale s Němcem Schuhmannem, bronzovým ze světa a stříbrným z Evropy, prohrál, a jeho soupeř to dotáhl až k vítězství v celém turnaji. Naopak kliku na los měl nadějný osmnáctiletý Kelvin Soquessa, kluk s angolským tátou, ten došel až do finále,“ hodnotí Žáček.

Ústecká Grand Prix měla jako obvykle vysokou sportovní hodnotu, experti ji řadí mezi nejlepší turnaje Evropy. Zúčastnilo se 71 boxerů ze 16 zemí, čtyři další státy nemohly vyslat své zástupce vinou přetrvávajících anticovidových omezení.

Ve váhové kategorii do 63,5 kg tedy prohrál Petr Novák s Angličanem Josephem Tyersem 0:5. První kolo bylo vyrovnané, Novák byl přesnější a vyhrál, druhé kolo mělo stejný průběh. Ve třetím ale už byl o něco lepší Angličan. Nakonec se probil do finále, ale do něj nenastoupil kvůli zranění.

V „75“ svedl velkou bitvu Miloš Bartl s Kevinem Schuhmannem. Celý zápas prošel ve výměnné silných úderů. Jenže ringový rozhodčí zbytečné počítal v třetím kole Bartla a v tak vyrovnaném zápase to zapříčinilo jeho porážku.

Ve váze nad 92 kilo podlehl Martin Pinc brazilskému boxerovi Abneru Juniorovi 0:5 . Na turnaji v Maďarsku s ním v tomto roce Pinc prohrál 2:3, ale tady byl rozdíl s pozdějším vítězem větší.

Naše trojice boxerů teď vyráží na přípravný kemp do Gruzie, odkud se v druhé polovině května přesune do Arménie na evropský šampionát. „Uvidíme, jak se bude dařit. Měli by něco předvést a směřovat své úsilí ke kvalifikaci na olympiádu do Paříže,“ říká Žáček. Veronika Gajdová teď po zranění na mistrovství světa do Turecka ještě necestuje.  Muže už letos žádná velká akce nečeká, Miloš Bartl tak bude mít více času rozmyslet volbu váhy, protože jeho „75“ na olympiádě nebude. Bud shodí na 71, nebo nabere do 81…

Boxerská základna se přesunula z Ústí do Prahy přímo na Olymp, kde je součástí oddělení vzpírání a boxu, vedeného Pavlem Ivaničem. „Přechod nám pomohl, máme tady ideální podmínky, v Ústí už jsme to nebyli schopni utáhnout. Měli bychom získat ještě další částečné úvazky pro nadějné boxery,“ oceňuje Žáček.

To je šance udržet amatérský box, který poslední roky tlačí konkurence profesionálů, ale i dalších bojových sportů v čele s MMA. „V zahraničí se prestiž olympijského boxu drží vyšší. Ale jsou to moderní trendy, nám to ubírá lidi, to je jasné.,“ uznává Žáček. „Profesionální box dává spíš jen naději, možná leda tak nějaké rychlé tituly. Až na Ducára by s našimi kluky ale nemohli boxovat…,“ hájí svoje borce.