Bráchové Teplí si na jiných jachtách užili úspěchy

Bráchové Teplí si na jiných jachtách užili úspěchy

Ondřej Teplý přijal pozvání svých kamarádů ze Slovinska, kteří jsou členy posádky na maxijachtě EWOL, aby tuto nádhernou loď kormidloval v závodě Fiumanka. A jeho bratr Viktor Teplý, taktéž člen Olymp CS MV, olympionik ve třídě Laser, si odskočil na neolympijskou třídu D-One. A vedl si skvěle, veze si stříbro. Často i méně vyhrocené závody přinesou více radosti. A chuť do další práce.

 

Fiumanka je známý závod, který se jezdí v Rijece v Chorvatsku, a kterého se v minulosti úspěšně zúčastnilo i několik českých lodí. Letos se konal již 20. ročník a na startu bylo 181 plachetnic. „Byl to parádní zážitek kormidlovat 24 metrů dlouhou maxijachtu a navíc zvítězit v tak velkém závodě,“ vyprávěl spokojeně Ondřej Teplý.

„Loď má 36 metrů vysoký stěžeň a posádku tvoří 24 lidí. Mezi členy posádky je i můj trenér Gašper Vinčec, se kterým jsme se domluvili, že s nimi letos pojedu na pozici kormidelníka nebo taktika i další velké závody Barcolanu a Mrduju. Je to trošku jiný jachting než na Finnu, mít na starost velkou posádku je velká zodpovědnost, ale je to zábava a obrovská zkušenost!,“ dodal.

Ondřej Teplý na velké lodi

 

To mistrovství světa třídy D-One se odjelo od 31. 5. do 3. 6. na francouzském jezeře Lac du Der za účasti 31 lodí. Závodu se zúčastnili i dva Češi – Viktor Teplý má stříbrnou medaili, Marek Bachtík je devátý.

Příjemnou atmosféru neolympijské třídy D-One, kterou vyrábí firma Devoti právě Romana Teplého, otce a trenéra našich reprezentantů, si přijeli závodníci především užít. „První dva dny foukalo stabilních cca 8 m/s a v nárazech až 12 m/s, byl to parádní jachting. Ale párkrát jsem se dokonce v některých rozjížďkách převrátil, a připsal si tak hodně bodů. Další dny už jsem se zlepšoval a poslední den jsem vyhrál obě rozjížďky. Bohužel na Angličana Nicka Craiga to nestačilo a v celkovém pořadí jsem po deseti rozjížďkách zůstal o 4 body za ním,“ popsal Viktor průběh závodu.

Nyní se vrací zpět na Laser, čeká ho trénink na Gardě a na konci června už odlétá do Japonska. Tam se od 2. do 9. července pojede nejdůležitější závod sezony třídy Laser – mistrovství světa, které je zároveň kvalifikací do Tokia 2020. Vybojuje si Viktor již svou třetí účast na olympijských hrách?