Bravo! Báječná Davidová je královnou Markétou zlatou

Bezchybná střelba, tedy 20 přesných zásahů, a druhý nejrychlejší čas na lyžích (i když v závěru už jen kontrolovala vedoucí pozici) – tedy vynikající výkon, ale také, jak moudře a skromně poznamenala jeho autorka ihned v cíli pro televizní kamery, kopec štěstí. „Padaly mi dobré kalibry“. Markéta Davidová se stala mistryní světa v individuálním závodě biatlonistů ve slovinské Pokljuce. Ano, tam, kde v roce 2018 poprvé vystoupala na stupně vítězů ve světovém poháru.

Ve čtyřiadvaceti letech se stala čtvrtou českou držitelkou světového zlata – po Kateřině Holubcové, Romanu Dostálovi a Gabriele Soukalové. Od startu se jí dařilo a držel se v popředí. Po každé bezchybné střelbě šla výš a výš. Po třetí střelnici už vedla a – tuhle pozici už nikomu nepřepustila. Do cíle přijela s náskokem 28 vteřin na Švédku Öbergovou, třetí skončila Norka Tandrevoldová.

„Jsem šťastná, že jsem zastřílela i běžela a že jsem první? To je bonus navíc,“ vyprávěla v rozhovoru pro zpravodaje idnes.cz. „Hodila jsem všechno za hlavu a byla jsem až neuvěřitelně v pohodě. Na konci jsem už byla mrtvá a byla ráda, že mám nějaký náskok. Ale pořád jsem nevěřila, měla jsem číslo 39 a jelo nás 98…“

„Dnes byla fenomenální. Neskutečně prodala práci, kterou spolu děláme,“ ocenil ji norský kouč českého týmu Erik Gjelland, coby závodník parťák nedostižného Björndalena. „Věřil jsem, že takový den přijde. A tohle je teprve začátek. Až nasbírá další zkušenosti, ukáže to znovu. Nepospíchjme na ní, je to biatlonistka pro budoucnost.“

Medailový ceremoniál prožila vinou hygienických opatření poměrně skromný. I medaili si musela vzít sama ze stojanu a pověsit na krk. Namísto, aby ji přebírala před aplaudujícím davem na osvětleném pódiu u jezera Bled, jak se původně plánovalo.

Před závodem se snažila zapomenout na nervozitu při studiu školních úkolů. Vždyť doteď se ji tu příliš nedařilo – měla za sebou 11. místo v mix štafetě, 44. ve sprintu a 32. ve stíhačce. Zato večer po nádherném dni se nemusela obávat uspořádat malou párty s rychlými špunty (tím neříkáme, že se starala zrovna ona i obsah lahví…). „Doufám, že se s holakmi ještě ukážeme ve štafetě,“ vyhlásily bujaře s ostatními.