Bravo! Biatlonistka Vítková se vrátila na stupně vítězů

Bravo! Biatlonistka Vítková se vrátila na stupně vítězů

Věčně zakaboněný durynský Oberhof pustil slunce na tváře biatlonistů. Veronika Vítková zde v úvodním 7,5 km sprintu čtvrtého dílu světového poháru poprvé v sezoně zajistila českým barvám stupně vítězů, skončila třetí. Jak vedla její cesta za úspěchem, uvidíte ve fotoreportáži Petra Slavíka.

 

Netrefila jen jeden z deseti terčů, hned první, zajela osmý běh, střílela jako sedmá nejrychlejší. „Možná jsem to trochu přepálila, docházely mi síly. A trefit všechno, mohla jsem ještě o jedno místo výš. Ale Kaisa (Mäkäräinenová) je bohužel běžecky někde jinde. Na střelnici foukalo, ale tak nějak stabilně, s tím se člověk nemusí prát. Cítím se tady dobře, protože tu je hodně kopců, vždycky jsem sem jezdila ráda,“ komentovala výsledek.

„Mezi svátky jsme udělaly hodně práce,“ říkala ještě 29letá závodnice 36 dní před startem olympiády v Pchjongčchangu. V Jablonci pilně střílela, ladila techniku a vydala se i na skialpy. Po loňské protrápené sezoně omezila maso, zklidnila se na střelnici a pomalu se vrací.

„Teď jsem si dokázala, že do nejužší špičky patřím a můžu bojovat o medaile,“ dodala spokojeně. „Snad se uklidní celý tým. Víme, že jdeme správnou cestou.“ Ostatně – sama ještě žádnou velkou medaili nemá…

Naposledy jsme se těšili z druhé příčky Gabriely Soukalové v hromaďáku v loňském finále v Oslu. Vítková se nyní posunula i na deváté místo průběžného pořadí světového poháru a je šestá ve sprintu.

Pódium si vychutnala po třech letech (přesně 35 měsících), kdy byla také třetí v Novém Městě. V Oberhofu se jí daří náramně, v roce 2013 tu už byla druhá ve stíhačce, o dva roky později vyhrála sprint – což je její dosud jediný triumf, přidala tam tehdy druhé místo v hromaďáku a k tomu ještě výhru se štafetou!

Ještě výborně na desátém místě zajela Eva Puskarčíková, do sobotní stíhačky postoupila i 43. Jessica Jislová. Dále pak Lucie Charvátová skončila 71. a Veronika Zvařičová 88. – obě se třemi minelami ve stojkách, což nevymazal ani 49. běžecký čas Charvátové – s tím se podle trenéra Vítka nedá ve sprintu závodit. Přesto šlo o dosud nejlepší bodový výsledek družstva v olympijské zimě. Vyhrála slovenská dominátorka sezony Anastázia Kuzmina, v této zimě už potřetí.

 

Další program SP v Oberhofu

Pátek 14.15 sprint muži 10 km

(v nominaci jsou tu zde Krčmář, T. Krupčík, Moravec, Soukup, Václavík a poprvé v životě na SP O. Hošek)

Sobota 12.15 stíhačka ženy 10 km

15.00 stíhačka muži 12,5 km

Neděle 11.30 štafeta žen 4×6 km (přibyde ještě Davidová)

14.30 štafeta mužů 4×7,5 km