Černý oblékl žlutý dres na Czech Cycling tour

Černý oblékl žlutý dres na Czech Cycling tour

Do závěrečné etapy devátého ročníku závodu Czech Cycling Tour nastoupí v dresu vedoucího jezdce do zítřejší etapy Josef Černý ze stáje Elkov/Author, člen OLYMP CS MV. Do vedení v podniku první kategorie kalendáře UCI se dostal díky vítězství v sobotní královské etapě, která vedla z Mohelnice do Šternberku a měřila 186,4 km.

Rozestupy před dnešní etapou byly minimální, a tak se daly očekávat změny. Zatím vedoucí irský jezdec Sam Bennett (Bora/hansgrohe) je klasický spurter a to byla šance především pro jezdce české stáje Elkov Author a polské CCC Sprandi Polkowice a prognózy se nakonec zcela naplnily.

Elkov Author vyslal hned v úvodu do úniku zkušeného Tomáše Bucháčka, se kterým jeli Mathias Krizek (Tirol Cycling Team), Michele Scartezini (Sangemini  MG.K Vis) a stejně jako včera Andrej Vasiljuk (Kolss Cycling Team). Kvarteto si rychle vypracovalo náskok, který narostl až na čtyři minuty. Na vrchařských prémiích kraloval Bucháček, druhými místo hájil trikot nejlepšího jezde této soutěže ukrajinský jezdec.

Na čele pelotonu udávali tempo jezdci Bora/hansgrohe a především CCC Sprandi Polkowice, zatímco závodníci Elkov/Author jeli v klidu a situaci kontrolovali. Ještě v jesenických kopcích peloton ztrátu stáhl a při prvním průjezdu ze tří na okruh ve Šternberku uprchlíky dostihl.

Hned v prvním kopci unikla trojice jezdců a opět v ní byl zástupce Elkov/Author, tentokrát Pawel Cieslik. Tato akce ale měla krátkého trvání, protože soupeře na trio dotáhl Jan Bárta (Bora/hansgrohe). Ten si v závěru počínal velmi aktivně, ale oproti soupeřům měl minimální podporu. V závěrečném stoupání opět nastoupil Bárta, ale za ním se udržel Černý a získali minimální náskok na kvartet pronásledovatelů, který udrželi až do závěrečného spurtu.

V něm měl více sil Černý, což jej posunulo do čela průběžné klasifikace o sedm vteřin před Bártu a Slovince Jana Tratnika z CCC Sparndi Polkowice. “Vysunutí Toma (Bucháčka) bylo plánované, protože potom jsme uprchlíky nemuseli sjíždět. Já se dnes cítil velmi dobře a pod kopec na okruzích jsem přijel plný síly. Když zaútočil Bárta, tak jsem si to pohlídal, do cílové rovinky vjel na čele a pak to již nebyl žádný problém,” řekl Josef Černý a pokračoval. “Být lídrem na domácím závodu je pro mě velká čest a doufám, že to dotáhnu až do cíle.”

V elitní desítce jsou z českých jezdů v celkové klasifikaci ještě další tři domácí jezdci. Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice) je pátý, o dvě místa za ním Jiří Polnický (Elkov/Author) a devátá příčka patří Michali Schlegelovi (CCC), který se dostal do vedení v klasifikaci jezdců kategorie U23.

S druhým místem byl celkem spokojen Jan Bárta, ale… “Bohužel zde nemáme zdaleka nejsilnější tým, a když jsou v něm čtyři sprinteři, tak jsem podporu moc neměl, ale kluci se snažili jet na mě. CCC i Hradec (Elkov/Author) zde mají silnější týmy. V závěru jsem zkusil nastoupit, ale Černý si mě dojel, a když se na pětistovce dostal přede mne, tak již nebylo jak jej předstihnout,” řekl Jan Bárta.

Výsledky:

3. etapa: Mohelnice – Šternberk (186,4 km): 1. Černý (Elkov Author) 4:41:09, 2. Bárta (Bora-hansgrohe) stejný čas, 3. Guldhammer (Team Veloconcept) 4. Hirt (CCC Sprandi Polkowice), 5. Herklotz (Bora-Hansgrohe), 6. Tratnik všichni +3, …35. Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice), 38. J. Stöhr (CK Příbram Fany Gastro), 44. Kukrle (WElkov Author) oba +59.

Pořadí po třetí etapě: 1. Černý 10:18:47, 2. Bárta +7, 3. Tratnik +11, 4. Herklotz +16, 5. Hirt +19, 6. Guldhammer +24, 7. Polnický +34, …9. Schlegel +41, 45. Kukrle +2:42, 46. J. Stöhr +3:00.