Černý. Silniční jednička pojede s jedničkou

Černý. Silniční jednička pojede s jedničkou

Nejlepší cyklista loňské domácí silnice Josef Černý nastoupí do českého poháru s číslem jedna. Jak je připraven lídr elitní tuzemské stáje Elkov/Author?

Celou zimu jsem zase strávil ve Španělsku, abych byl připraven na novou sezonu. Právě jsem se vrátil a to domácí počasí není úplně ono. Už na Istrii jsem cítil malinko nachlazení, ale snad se to brzy srovná, počasí se zlepší a budeme jen závodit, protože máme hodně kvalitní program. Doufám, že i letos se nám podaří zajet nějaké úspěchy.

Teď ve Slovinsku a Chorvatsku to bylo spíše rozjetí (43. GP Izola, 131. Trofej Umag, 55. v 4etapáku Istrian Spring Trophy, pozn. red.). Jaké máte hlavní cíle na první poloviny sezony do mistrovství republiky v Plzni?

Máme tam etapáky ve Francii, Ardény a Loiru, tam bych se chtěl ukázat. Pak i doma, Czech Cycling Tour, Evropa i svět ve druhé části roku.

Budete cílit spíš na konečné pořadí v etapových závodech, nebo jednorázovky a jednotlivé etapy?

Bude záležet na týmové taktice a rozpoložení, s čím přijedeme, jestli spíš s vrchaři nebo spurtery. A pak na mých nohou a formě.

Jak se porovnáte v šestičlenném týmu na závodech se zkušenou posilou Janem Bártou, typově podobným jezdcem. Počítáte, že si rozdělíte vrcholy, anebo budete naopak schopní a silnější útočit ve dvou společně?

V Chorvatsku se ukázalo, kdo na to má a kdo si s kým sedne, podle toho budeme zvažovat sestavu na další závody a případně vybírat nejsilnější tým. On umí časovku, já snad taky, jsme podobní. V týmové časovce, jaká byla třeba loni v Czech Cycling tour, to můžeme vytáhnout společně vysoko. A dál? Můžeme jet spolu. Má hodně zkušeností, jeho přítomnost bude plus pro celý náš tým. Mohli bychom spolu zajet supervýsledek.

S kým jste se připravoval ve Španělsku – loni jste se potkal se Štybarem i Vakočem, že?

Dvakrát v prosinci a únoru tam byl celý náš tým na soustředění, pak jsem zůstal sám. Ale jezdilo tam plno profesionálů, lidi z BMC, QuickStepu, vyjel jsem si i s Romanem Kreuzigerem. Na delší tréninky jsem se svezl, intenzity jsem jezdil sám.

Model přípravy se změnil?

Základní kilometry se musí objezdit, ale začal jsem už speciální tréninky, které jsem loni pro nedostatek objemu ještě nemohl dělat. Začal jsem dřív, intervaly a kopce jsem už stíhal víc. Mám už dokonce o něco lepší parametry než loni.

A to jste zajel solidní výsledky, kam se můžete ještě posunout výš?

Velké závody jsou taky o štěstí. Já jsem spokojený s tím, jak se vyvíjí moje výkonnost, v týmu mi vycházejí vstříc. Budu se snažit udělat zase nějaký výsledek.

Po čtyřech letech, kdy jste v polském CCC poněkud zapadl, jste se v minulém roce více ukázal, Vzhledem k mladému věku 24 let máte stále šanci na ještě lepší angažmá. Objevily se už nabídky?

Něco tam bylo, ale s manažerem jsme se dohodli, že zůstanu. Teď se potřebuju zlepšovat rychlejšími závody, tréninkem to už moc nejde. A tady mám výborný program a dobrou pozici. Možná bych někde dostal víc peněz, ale bez záruky sportovní kvality. Z WorldTour nic nebylo, po roce, co jsem zpátky, si třeba ještě nejsou jistí, zda se jedná o trvalý vzestup, nebo krátkodobý záblesk.

Vysoko se cení vždy domácí šampionát, kde jste loni získal dvě medaile, v časovce i hromadném závodě…

Chci to nejmíň zopakovat, podřídil jsem tomu všechno. Pokud nepřijde nemoc, věřím, že výsledky budou.

Stavíte si mezi cíle i celkové vítězství v českém poháru?

Je to trofej, kterou bych chtěl jednou dosáhnout. Ale jestli už letos? Známe tratě, víme, komu sedí a podle podřídíme taktiku jako loni, kdy jsme jezdili většinou na sprintera Kaňkovského. Loni jsme byli tři v čele, takže kdyby mu něco nevyšlo, bylo to jištěné. Nabrali jsme další kluky do třiadvaceti let a já doufám, že budeme v poháru silní.

Pro vás navíc obhajoba prvenství v Czech Cycling Tour, závod doma v Ostravě…

Tam se jede okolo domu rodičů, v místech, kde jsem vyrostl. Loni jsem nestartoval, těším se. Doufám, že letos toho bude víc. Pojedu taky hned od začátku s jedničkou.

A na zářijový světový šampionát do Innsbrucku se těšíte?

Ano, uvidíme, na koho se pojede, zda na Jana Hirta, Leopolda Königa nebo Romana Kreuzigera. A taky kolik budu mít váhu, potřeboval bych stáhnout čtyři nebo pět kil na sedmdesát.

Úbytek svalů může při vaší výšce 186 cm v plné sezoně způsobit i problémy, ne?

Věřím trenéru Fialovi, od toho ho mám. Kdybych zhubl na svalech, musel bych změnit trénink, neměl bych tolik síly do časovky a na roviny. Ale na závěr do kopců budu muset sundat.

Foto: Jan Brychta