Český badminton přepisuje historii. Na olympiádě by se měla objevit hned 4 česká jména

Český badminton přepisuje historii. Na olympiádě by se měla objevit hned 4 česká jména

Hned čtyři zástupce by měl mít český badminton na nadcházejících olympijských hrách v Paříži. Poprvé v historii si zásluhou Adama Mendreka a Ondřeje Krále pod pěti kruhy zahraje badmintonový debl. Česká vlajka by se měla objevit také v singlu mužů a žen.

Adam Mendrek s Ondřejem Králem figurují aktuálně na 16. postupové pozici a vzhledem k tomu, že žádný významný turnaj už na programu do 30. dubna, tedy oficiálního konce kvalifikačního období, není, je pravděpodobnost historicky první účasti českého badmintonového deblu v olympijském turnaji téměř stoprocentní. „Je to neskutečné. Zvládli jsme to, píšeme historii a plním si sen,“ komentoval Adam Mendrek historický úspěch.

Českému páru se přitom nevydařil poslední kvalifikační turnaj v rámci mistrovství Evropy v Německu, kde vypadl už v prvním kole. Musel tak čekat na výsledky panamerického mistrovství, kde nesměli Čechy v pořadí přeskočit Brazilci ani Mexičané. Ti ale potřebný výsledek neuhráli.

Ve dvouhře mužů bude Česko v Paříži zastupovat Jan Louda, který v žebříčku aktuálně drží 25. z 38 postupových pozic. A na postupové příčce se drží také Tereza Švábíková, která je mezi ženami aktuálně 31. Švábíkové se na nedávném evropském šampionátu podařilo vyřadit jednu z hlavních soupeřek Polinu Buhrovovou z Ukrajiny, postoupit až do osmifinále a vstupenku do olympijského turnaje si tak pojistit.

Víc českých badmintonistů na olympiádě ještě nestartovalo. Naposledy Česko pod pěti kruhy reprezentovali Petr Koukal a Kristína Gavnholt v Riu 2016.