Český tým bobistů a skeletonu dojel úspěšnou první polovinu sezony

Český tým bobistů a skeletonu dojel úspěšnou první polovinu sezony

Český dvojbob pilota Dominika Dvořáka má za sebou druhý závodní víkend na olympijské dráze v rakouském Igslu. Po 8. a 9. místě se posunul na šesté místo průběžného pořadí světového poháru po osmi závodech.

 

V sobotu obsadil pozici brzdaře Dominik Suchý. „Mně se jelo dobře, dokonce jsem udělal osobák na druhém startu 5,11. Při prvním startu se mi smekla ruka při odtrhu, to se stává někdy, to je jedna dvě setinky, člověk si to hned uvědomí, ale není zásadní. Ideální to nebylo, před pár lety bychom za první desítku skákali radosti,“ hodnotil.

A jak vnímá střídání na pozici brzdaře dvojbobu? „Je tam mezi námi rivalita, držíme si vyrovnanou výkonnost a soutěžíme. Posouvá nás dál, když víme, že tam jeden nesedí stoprocentně.“

Vadila mu jen přísná hygienická opatření. „Mám za sebou přes dvacet covid-testů a to šťourání v nose fakt není příjemné. Nosíme roušky, všechno se bedlivě kontroluje a dokonce i rozdávají pokuty za neplnění. Nesmíme ani vycházet z hotelu, teď jsme naštěstí bydleli u české rodiny a bylo to příjemnější. Musíme se naučit s tím takhle žít i po zbytek zimy,“ doplnil.

 

V neděli se před český dvojbob dostal ještě Angličan Brad Hall a bylo z toho deváté místo. „Nejsem úplně nadšený, ale top desítka se počítá. Já jsem byl trochu přemotivovaný, přeběhl jsem první jízdu,“ přiznal brzdař Jakub Nosek, který se vrátil do posádky po úspěšném double (4. a 5.) o minulém víkendu.

Pochvaluje si i nový stroj na celou sezonu pronajatý od Lotyšů: „Stačilo si trošku sáhnout, abych si zvykl. Je tam jinačí konstrukce zadní části než u našeho staršího. U odtrhu se potřebujeme dostat nízko koleny, což jde tady líp a to nám vyhovuje.“ Do budoucna tak vyhlíží s optimismem. „Tenhle dvojzávod byl slabší, už se trošku nakumulovala únava a nás nepodržely starty. Ale věřím, že se z toho dostaneme, zase potrénujeme a půjdeme nahoru.“

Podle testů aktuálně první brzdař Nosek ocenil i atmosféru a vztahy, které vládnou v českém týmu. „Domluvili jsme se, že budeme střídat, aby jeli i ostatní. Máme na dvojbobu dvanáct závodů a považuji to za správné, zbyde nám více energie. Všichni jsou v dobré formě, máme se na co těšit ve čtyřkách, tam je to ještě větší hecování, o to víc si závod užijeme. Škoda, že se letos jede jen čtyřikrát.“

 

Další pokrok zaznamenali i Adam Dobeš s Jaroslavem Kopřivou,  na druhý den s Michalem Dobešem, kteří se dostali poprvé do top 10 v Evropském poháru. V lotyšské Siguldě skončili 8. a 9. „Dráha je tu těžká, ale díky předsezonnímu kempu jsme to zvládli. Měli jsme vysoké maximální rychlosti, s tím jsme byli spokojení. Musíme ještě zapracovat na startech, tam máme největší rezervu,“ řekl 32letý pilot Dobeš, který do olympiády v Koreji 2018 jezdil jako brzdař s Dominikem Dvořákem.

„Vždycky jsem si chtěl zkusit řídit, ten prožitek je silnější, ale boby jsou pořád týmovým sportem,“ dodal původem vzpěrač, který se musel naučit atletické základy, ale stále těží z výborné silové připravenosti. „Dostali jsme starší dvojbob od našich kluků, takže jsme se materiálově hodně posunuli. Naší prioritou je teď dostat se na mistrovství světa, kam by se mělo nominovat možná 25 nebo 30 posádek. Ještě neznáme přesná kritéria, proto je pro nás každý závod a výsledek strašně důležitý,“ chystá se. Aktuálně jsou v EP devátí, junior Matěj Běhounek 35.

Dorostenec Timon Drahoňovský pak v uplynulém týdnu brousil techniku na dráze v nedalekém německém Altenbergu, která po Novém roce hostí EP, ICC a v první polovině února i mistrovství světa.

 

Anna Fernstädt na skeletonu obsadila v Iglsu už v pátek deváté místo. „První jízda byla úplně super, tam v podstatě nebyly žádné chyby. Ve druhé jsem už nějaké udělala, takže to bohužel nestačilo na udržení sedmého místa. Jsem hodně spokojená se starty, ty se mi povedly. Celkově jsem pátá, to je super.“ V jednotlivých jízdách byla 7. a 9., ale hlavně dosáhla absolutně nejvyšší rychlosti ze všech 121,96 km/h.

Celý tým čeká zasloužený vánoční odpočinek. Ale v něm i trénink. „Teď pojedu domů k bráchovi do Berchtesgadenu. Budu trénovat do 27. prosince, do té doby mě pustí na dráhu a trenažér v Königssee, pak si dám asi na pár dní pauzu. Po Vánocích by měl přiletět i můj trenér Jeff Pain z Ameriky, takže budeme pracovat na nějakých dalších nových věcech ohledně jízd. Těším se na nový rok,“ chystá se naše skeletonová naděje.

blank