
10 Bře Co si předsevzali, to splnili. Bobisti dostanou za odměnu trenažer
Nejlepší sezonu má za sebou nejčerstvější generace bobistů. Podtrhla ji historicky šestým místem čtyřbobu na mistrovství světa. To jim dodala chuť a motivaci do další práce. Myslí – a chtějí! – ještě výš.
Jak hodnotíte sezonu?
Martin Bohman, šéf svazu (bývalý bobista – dvojnásobný olympionik, syn atleta Luďka Bohmana – člena zlaté štafety 4×100 m z ME 1971): „Slovo dělá muže. Jsem rád, že co kluci řekli na podzim, naplnili a šesté místo na mistrovsví světa ta čtyřka zajela. Sezona se povedla celá, potvrdili příslušnost ke světové špičce, jsme v top deset na čtyřce i na dvojce. Rostou nám i mladí, měli jsme účast na olympiádě mládeže na skeletonu, čtrnáctého Drahoňovského. Podpora Olympu pokračuje, díky ní máme nejen boby a nože, ale bude se stavět ve Stromovce bobový a skeletonový trenažer. A mohli bychom pak tady uspořádat světový šampionát v letním tlačení, v tom jsme úspěšní. Trenér mě naštval jen jednou nedávno, když mě porazil na mistrovství veteránů, o kousek.“
Jiří Beran, ředitel Olymp CS MV: „Slíbil jsem jim trenažer za šesté místo, a včera se začal stavět. Jsme v půli olympijského cyklu. Kluci jsou nabušení, jde nám o společnou věc.“
Takže s trenažerem až pro medaili?
Dominik Dvořák, pilot: „Dřív jsme ho měli v Liberci, ale dojíždění bylo přece jen komplikovanější. Teď to přinese obrovský posun. Je to jediná věc, kterou můžeme trénovat, když nemáme vlastní dráhu. Pak se to projevuje v zimě, kdy máme jedny z nejlepších startů, funguje to.“
Jak tedy pokračuje vývoj pilota?
Dvořák: „Největší výhoda byla jezdit na známých drahách, kde už jsme trénovali. Rychleji jsem si zvyknul na dráhu, zatáčky, řízení. To pak je výhoda oproti těm, kteří to neměli, a můžete se víc soustředit na testování materiálu a další detaily čisté jízdy.“
Dawid Kupczyk, trenér: „Potřebujeme jezdit nejen čistě, ale i rychle.“
Dvořák: „Pokud chcete jezdit rychle, musíte se dostat na hranu. Jako v autě. Čím míň do toho saháte, tím rychleji jedete.“
Máte ještě co vylepšovat?
Kupczyk: „Ještě lepší a lepší starty, přiblížit se Fridrichovi, k tomu nejlepšímu. Dominik už řídí dobře, ale bude to ještě lepší časem, bude zrát jako víno.“
Dvořák: „Trénovali jsme v Siguldě a Altenbergu, tam nám to pak šlo při závodě nejlíp, tam byly jen opravdu malé technické chybičky.“
Dominik Suchý, člen posádky: „Fyzička a rychlost, to se dá vylepšovat pořád. Chceme se v nich přiblížit Němcům a Lotyšům, pak se posuneme ještě výš.“
Jakub Nosek, brzdař: „Až ještě líp zatlačíme, bude to jen na pilotovi…“
Jakub Lorenc, fyzioterapeut: „Se zdravím to bylo ještě trochu horší. Dominik měl problémy s kolenem. Ale když to kluci udrží, můžou se přiblížit k medailím.“
Chybí vám pátý člen? I mistrovství světa jste jeli bez náhradníka…
Dvořák: „Jak kdy. Jarda (Kopřiva) byl na prvním závodě, pak na třech už ne, museli jsme si poradit. Pátý člen je důležitý, i když ho můžeme střídat jen na tréninku, ale ne v závodě. Nemáme rovnocenného člověka, hledáme. Víc mladých kluků už to dělá, potřebujeme je vyzkoušet.“
Bohman: „Už se nám rýsují, zmíním Jáchyma Procházku, ten už ukázal předpoklady. Jsme týmový sport, jezdí se to pospolu. Nárůst výkonnosti i zájmu u mladých tam je, ale většinou když poznají náročnost tohohle sportu, nechají toho. Musí se někam na pár týdnů odjet, tvrdě trénovat. Spousta hodin trávit s přípravou materiálu. Hodně obětí, které dnešní děti už moc nejsou zvyklé přinášet. Je to výběrový sport, příprava je drahá. Slibujeme si další pokrok od trenažéru.“
Taky jste nabrali nepříjemnou, ale důležitou zkušenost na mistrovství Evropy v Lotyšsku s diskvalifikací za příliš teplé kudly. Jak se to přihodilo?
Dvořák: „Obvykle se jezdí dva závody po sobě. Teplota nožů se měří v garáži před závodem. Poprvé se změří tam a podruhé těsně před tím, než jdete na led u startu. Jenže v Siguldě to druhé neprobíhá, protože tam se spěchá ke startu až do pátého patra. Tím se nám zkrátila doba o patnáct minut na schladnutí kudel. Rozcvičovali jsme se a najednou nás přišli znovu přeměřit. Bylo to o 0,3 stupně… Udělalo se to prostě trochu dřív, než obvykle.“
Kupczyk: „Byli jsme hodně rychlí v tréninku. Máme teorie, že šlo domácím Lotyšům o to, aby se na mistrovství světa dostali jejich tři posádky a tak někoho museli vyndat. Dávali jsme protesty, běžel jsem třikrát nahoru na start a dolů ke klukům. Marně.“
Dvořák: „Byla to chyba, škola. Snažíme se vždycky v rámci mezí dosáhnout správné teploty. Pak se stanoví hodnota, která se nesmí překročit. Nože se dávají v hadru na topení a musí se hlídat teplota. Snažíme se to mít na hraně. Devětkrát se to povedlo, jednou ne.”
Úspěšná sezona přinesla jistě hlavně velké zážitky.
Suchý: „Jezdím už přes deset let, ale nikdy nezažil tak malý tým s tak velkými a vyrovnanými výsledky.“
Jan Šindelář, člen týmu: „Já bych připomenul Altenberg ve spojení s předsezonním tréninkem v říjnu. Tam jsme měli nejtěžší pád, vytrhlo se řízení a nedalo se vůbec řídit. Jeli jsme po hlavě, otočili se na kudly, vyletěli a spadli na hlavy. Odjeli jsme dobití a nevěděli, co dál. První jízda na mistrovství světa na téhle dráze byl upřímně hodně divný pocit. Ale věřil jsem, že bychom mohli zajet. Byli jsme šestý, nejlepší ze zemí, které nemají dráhu.“
Dvořák: „Byla to asi stovka rychlost. Musel jsem to druhý den sjet aspoň ve dvojce, abych se nebál. Nečekal jsem, že se to může stát na součástce od výrobce. Ale přihodilo se to před rokem na stejném materiálu i Němcům a Lotyšům.“
Nosek: „Taky Altenberg, pro mě nejlepší výsledek kariéry i s podporou fanoušků a kamarádů. To bylo nejhezčí. Navíc se jely čtyři jízdy, kde vás každá chyba stojí propad. Tam jsem si to užil.“
Oslavy byly bouřlivé?
Šindelář: „Z Altenbergu jsme pospíchali, ale přijde to. Za dva tři týdny jdeme společně. Zatím jsme slavili každý trochu sám, potřebujeme si od sebe po pěti měsících odpočinout.“
Co plánujete dál, kdy se pojede na předolympijský test do Pekingu?
Šindelář: „Pokud vím, přesunulo se to na přelom října a listopadu.“
Kupczyk: „Chtěli jsme trénovat v Soči, rádi bychom jezdili i v Lake Placid, kde bude mistrovství světa. Ale teď už je teplo, přeložili jsme všechno na začátek příští zimy.“
Bohman: „Taky kongres mezinárodní federace IBU se teď přesunul ze Šanghaje do Antverp. Bude to náročné příští rok. Dvakrát Čína, dvakrát Amerika, to je třikrát kolem světa. Dvořák dostal olympijské stipendium, dva lidi (Dvořák a Nosek) jsou v top teamu. Bude to náročný, ale nějak to určitě vymyslíme a budeme zase lepší.“
Foto:Pavel Lebeda – sport-pics, Tomáš Nohejl