Covid-19 připravil Sáblíkovou o závody do konce roku

Covid-19 připravil Sáblíkovou o závody do konce roku

Covidová kosa seká i do nové sezony. Mezinárodní rychlobruslařská federace rozhodla o zrušení čtyř letošních závodů nového ročníku světového poháru 2020/21, které už dříve přesunula do náhradního nizozemského termínu. Naší královně dlouhých nožů Martině Sáblíkové se tak výrazně mění program.

 

Trojnásobná olympijská vítězka přesto odjede tento týden na plánovaný tréninkový kemp do německého Inzellu, kde ji během října čekají (snad) kontrolní závody.

„Dalo se to trochu čekat, všichni jsme počítali s oběma variantami. Ale až když to takhle vyjde oficiálně, tak se člověk najednou zamyslí, jestli je to dobře, nebo špatně. Jsme závodníci, chceme závodit, děláme rychlobruslení, protože nás baví a naplňuje, ale samozřejmě je to zvláštní, taková prázdnota, že nemůžeme závodit. Doufám, že vymyslí něco, jak by mohl světový pohár fungovat,“ komentovala situaci.

Jde o závody v Polsku (Tomaszów Mazowiecki, původní termín 13. – 15. 11.), Norsku (Stavanger 20. – 22. 11.), USA (Salt Lake City 4. – 6. 12.) a Kanadě (Calgary 11. – 13. 12.). V příštích týdnech se bude jednat o možnosti nahradit tyto závody během ledna, února či března, pokud to epidemiologická situace dovolí.

„Pro nás závodníky se mění, že se teď trochu upraví intenzita tréninků, když máme před sebou tři měsíce bez extra důležitých závodů. Je to nová situace a věřím, že v lednu a únoru se nejdůležitější závody nějakým způsobem odjedou,“ uvažuje zkušená česká reprezentantka.

„Snažím se s tím poprat, budeme muset hodně věcí předělat, pobyty v různých lokacích, protože jsou různá omezení, i co se týče testů, abychom se nemuseli nechat testovat každých čtrnáct dní. Všechno bude jiné, příprava, místa, jsme zvyklí trénovat ve vysokých intenzitách, mít najeté tratě. Nechci říct, že bez závodů motivace upadla, ale najednou se všechno rozsypalo,“ krčí rameny.

Ale nevzdá se, ostatně jako nikdy. „Všichni zároveň víme, že závody přijdou a člověk se na ně stejně musí připravit. Sama jsem zvědavá, jak to bude probíhat. Jsem známá tím, že potřebuji mít všechno stoprocentní, musím vědět, že věci jdou tak, jak mají, že mám odtrénováno to, na co jsem zvyklá. Tímhle se nabourává systém, který mám zažitý za patnáct let závodění. Jsem z toho popravdě trochu nesvá, na druhou stranu je to nová zkušenost. Byla bych samozřejmě ráda, kdyby všechno bylo v pořádku a svět s tímhle problémem vůbec nebojoval.“

Její cíle se nemění. „Motivace je pro mě ale nadále jednoznačná: ať už pustí závody kdykoliv, mojí hlavní snahou bude dostat se na olympiádu do Pekingu a tam bojovat o nejvyšší příčky. V tom nepolevím. I když bude sezona jiná, zvláštní, v hlavě mám to, na co se chci připravit. Olympiáda je něco víc, něco extra. A příprava už stejně směřuje k tomuhle vrcholu. V tom se pro mě prakticky nic nemění,“ dodává.