Cyklisté Elkov/Author ovládli v českém poháru kompletní stupně vítězů

Cyklisté Elkov/Author ovládli v českém poháru kompletní stupně vítězů

Druhý závod českého poháru Kalas cupu na sinici v Kyjově měl jasné vládce, cyklisty našeho týmu Elkov/Author, kteří zaútočili v posledním okruhu a obsadili všechny tři stupně vítězů.

Na trať se vydalo téměř 140 závodníků, které čekalo devět náročných okruhů, s celkovým převýšením 3000 metrů! Hned v počátku naskočilo vysoké tempo, o které se na čele starali elitní bikeři Kristián Hynek (Topeak/Ergon) a olympijský vítěz z horských kol Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing XC).

Peloton se tak už v úvodních třech okruzích nadělil na několik skupin, ve čtvrtém kole ale tempo polevilo a čelní skupina se opět rozšířila přibližně na 50 závodníků. Tři kola před cílem se situace opět začala měnit, když se udávání tempa ujal Elkov/Author a skupina se začala tenčit. V následujícím kole se na čele definitivně ustálila sedmička závodníků Jakub Otruba, Matěj Zahálka, Piotr Konwa, Michael Kukrle (všichni Elkov/Author), Karel Hník (Pardus/Tufo Prostějov), Petr Hampl (TJ Favorit Brno) a Martin Boubal (CK Příbram/Fany-Gastro).

Postupně začali budovat náskok, zatímco ostatní se až na některé jednotlivce spojili do větší skupiny, která při průjezdu do posledního kola ztrácela už dvě minuty. V posledním kole se pak definitivně rozhodlo, když členové týmu Elkov/Author odpojili soupeře. To se podařilo nejdříve dvojici Zahálka, Konwa. Později se k nim přidal i Otruba a Kukrle.

 

Elkov/Author tak i ve druhém díle českého poháru ukázal svou dominanci, když do cíle dorazili osamoceni čtyři týmoví kolegové v pořadí Matěj Zahálka, Jakub Otruba, Piotr Konwa a Michael Kukrle. Zahálka zároveň zůstává průběžně vedoucím závodníkem celého seriálu a navýšil svůj náskok, stejně jako Jakub Otruba v kategorii do 23 let (oba Elkov/Author). Nejlepším nováčkem se stal Karel Tyrpekl (Pardus/Tufo Prostějov).

„Trať mi vyhovovala, každoročně na ní zaznamenám svůj nejlepší výsledek v rámci poháru. Je poctivá, na výkonnost. Doufal jsem, že by to mohlo vyjít, ale netušil jsem, že se nám povede takto dominovat, mám z toho obrovskou radost. Ze začátku jsme chtěli nechat závodit ostatní a až později jet tempo, nečekal jsem ale, že se to povede až takovýmto způsobem. Splnili jsme, co jsme měli domluvené do puntíku a takto vypadal výsledek,“ sdělil své dojmy vítěz závodu Matěj Zahálka.

 

Jeho týmový kolega Jakub Otruba pak dodal: „Jsem se svým výsledkem moc spokojený, rád bych dres udržel až do konce seriálu. Zároveň jsem rád, že se nám podařilo uhájit i žlutý dres a upevnili tak i Matějovu pozici v celkovém hodnocení.“

Karel Tyrpekl dlouho sekundoval svým zkušenějším kolegům, nakonec z toho bylo 21. místo v cíli a dres pro nejlepšího nováčka pelotonu: „Bylo to hodně těžké, profil je na poměr českého poháru opravdu extrémní. Jsem rád, že jsem dosáhl na fialový dres. Předali jsme si ho s kolegou Tomášem Bártou, takže zůstává v týmu a naším cílem určitě bude ho udržet i v nadcházejících závodech.“

Ještě před ním dokončil osmnáctý s odstupem 4:24 minuty biker Hynek, Kulhavý nedokočil mezi téměř stovkou ostatních DNF.

Foto: Jan Brychta