Cyklisté Bárta a spol. zdraví ze Španělska, příprava vrcholí

Cyklisté Bárta a spol. zdraví ze Španělska, příprava vrcholí

Zbytek sportovního světa se kvůli olympiádě nezastavil. Nejlepší domácí kontinentální tým Elkov/Author, jehož borci jsou členy Olymp CS MV, navázal na prosincové soustředění ve Španělsku a na konci ledna se znovu vrátil do města Calpe. Na tým v kompletní sestavě čekal pro úvodní najíždění kilometrů tradičně obtížný terén, ale také ne zcela příznivé počasí.

To oproti předchozím letům i loňskému prosinci nabídlo teploty kolem deseti stupňů a občas i ledový vítr.  Největší posila týmu Jan Bárta na úvodní soustředění nepřijel úplně fit. „Sice jsem dorazil nachlazený, ale rychle jsem se zotavil a soustředění probíhalo nad očekávání dobře. Skvěle jsme také otestovali nové oblečení a materiál, tak už vím, co od něj očekávat.  Složení tréninků mělo hlavu a patu, je takřka stejné jako to, co se trénuje ve World Tour. Je vidět, že tým míří výkonnostně vysoko, a už se těším na první závody, kde se ukáže, jak jsme sehraní,“ pochválil tréninkový plán, který vede Otakar Fiala.

Tréninkové dávky měly běžně objem kolem 200 km, nicméně tím, kdo najel nejvíce, byl Michael Kukrle s 2 200 km a 29 100 nastoupanými metry během 14 dní. „Ačkoliv podmínky nebyly úplně příznivé, povedlo se nám natrénovat, co jsme chtěli. Většina tréninků probíhala v kopcích a jsem nadšený z přístupu závodníků, kteří vědí, že pro letošní rok budou svými výkony muset bojovat o nominaci na ty nejlepší závody. Jde však spíše o zdravou rivalitu a v týmu je znát velmi dobrá nálada,” popsal ve zkratce průběh tréninkového kempu a náladu trenér Fiala.

Elkov/Author totiž jako první český tým v historii obsadil v hodnocení UCI Europe Tour třetí příčku a zajistil si tak volný start na všech závodech 2. kategorie UCI. Ředitel týmu Vladimír Vávra tak měl mohl vybírat ze závodů, na které se v minulých letech bylo velmi obtížné dostat. „Po loňských výsledcích jsme měli velmi dobrou vyjednávací pozici s organizátory závodů, ale umístění v top 3 nám ještě více pomohlo,” potěšilo ho.

Sezonu tak tým zahájí tradičně úvodními závody ve Slovinsku a Chorvatsku a hned poté vyrazí na závod Okolo Normandie. Na ten v dubnu naváže dvojice dalších francouzských závodů Okolo Arden, a Tour de Loir et Cher, kde v roce 2011 Tomáš Bucháček zvítězil v etapě. V květnu by se pak měl představit na dvou závodech první kategorie v Ázerbájdžánu.

Tým počítá, že stráví většinu času na závodech v zahraničí, ale pojede i domácí podniky v čele s Českým pohárem. Tam by měla startovat vždy část jezdců, která nebude v nominaci na závody v zahraničí. Na bohatý závodní kalendář se připravuje už i Alois Kaňkovský, který v loňském roce získal 8 vítězství v závodech UCI. „Myslím si, že se soustředění podařilo až nad plán, a cítím se připravený ještě lépe než v loňském roce. Doufám, že se to hned od úvodu sezony podaří zúročit. Máme super tým nadupaných kluků, co prahnou po výsledku, a všichni půjdou do každého závodu s chutí po vítězství,” prohlásil.

Foto: Elkov/Author, Jan Brychta