Dálkař Juška přidává centimetry v písku i na potetované paži

Ten rekord byl starší než muž, který ho překonal! Po devětadvaceti letech se změnila v českých zápisech hodnota kolonky skok daleký. Radek Juška, 24letý atlet OLYMP CSMV, doplachtil v Turnově na kótu 829 cm. O čtyři dílečky tak překonal Milana Mikuláše, který se naoko mračil. „To víte, že mě mrzí, že jsem o něj přišel.“

 

Jak se to podařilo, že to zčistajasna takhle ulítlo?

Taky nevím. Nevěděl jsem vůbec co čekat. Šel jsem v závodu poprvé po dlouhé době z plného rozběhu osmnácti kroků, dosud jsem chodil tak deset nebo čtrnáct. A taky se mi v odrazu nepodlomila noha. Trefil jsem to technicky, což se mi dřív nedařilo, protože jsem se s rozběhem nesrovnal.

Následky dvakrát natrženého zadního stehenního svalu, jehož vinou jste přišel o halovou sezonu, už necítíte?

Je to v pořádku. Jedeme naplno, asi jsem tehdy třetího ledna špatně došlápl. Ani nevím, jak se to přihodilo. Přišlo to jako blesk z čistého nebe.

Máte za sebou dva vydařené přípravné kempy v Jižní Africe a na Kanárských ostrovech. Na čem jste pracovali?

Pořád dělám na rychlosti, protože jsem pořád asi nejpomalejší dálkař na světě. Ale nahoru šla i síla, jsem spokojený. A taky jsme pečlivě hlídali zdraví, aby se něco nepokazilo.

Jak trénujete rychlost, dálkař pod vedením vícebojaře Karase?

Mám jedno cvičení, než jdu samotnou techniku: Naměřím si náběh, třeba k cílové čáře a chodím ostré úseky, ale i přímo na počet kroků.

Jistě vám pomáhají i parťáci ze skupiny, že?

Jsou v ní se mnou vícebojaři Adam Sebastian Helcelet a Marek Lukáš, taky diskařka Eliška Staňková. Hodně se hecujeme, jsou taky hodně rychlí. Kluci jdou třeba sami dřív překážky, pak nás čeká společně dálka. A taky v posilovně jsme na tom podobně, takže se pěkně honíme.

Jaký výkon se vám teď s železem povedl, na co jste hrdý?

Dal jsem 135 kg přemístění.

Dosud jste neměl přesný závodní program, protože jste neměl skočeno, aby vás zvali na lepší mítinky. Změnilo se to u aktuálně čtvrtého muže světových a prvního z evropských tabulek?

Řešíme ještě další plán. Chci jet na skokanský mítink do Innsbrucku, druhého června. Skáče se tam na náměstí, bude parádní atmosféra. Pak mě čeká asi liga v Třinci.

Kam až jste se teď v Turnově odrazil?

Už loni jsem měl rekord v hlavě. Ale přišel nyní, zničehonic, jsem mile překvapený. Nevím, kam až dál, nechci říkat číslo, abych to nezakřikl. Máme teprve začátek sezony, věřím, že můžu přidat pár centimetrů.

Což může přinést na mistrovství světa v Londýně medaili? Jednu evropskou stříbrnou z haly už máte, to je ale jiný level.

Svět na otevřené dráze je někde jinde, výsledek se tam hodnotí úplně jinak. Vím, že se tam může stát cokoliv. Naposledy do Pekingu přijeli Američani ve špičkové formě a jeden z nich měl tři přešlapy. Do finále může stačit 780 cm, ale taky nemusí 830. Nedá se to odhadnout.

ateltika

Jste už dostatečně psychicky silný na atmosféru velkých závodů, abyste zvládl ukázat, co umíte?

Nikdo to nemůže říct úplně jistě. Ale jsem už na velké závody zvyklý, nenechám se rozhodit. Ale malý kousíček té zdravé nervozity tam zůstává pořád. Doufám, že dokážu jít do mistrovství s čistou hlavou.

Asi už nepřemýšlíte o tom, že jste se mohl stát fotbalistou?

Vůbec. Hrával jsem ve středu obrany za Starovičky u nás na Břeclavsku, pak ve Velkých Pavlovicích. Na střední škole jsem zkoušel dělat oboje. Teď už jde fotbal mimo mě, ani v televizi ho nesleduju. Nebaví mě to.

Stal se z vás tedy stoprocentní profík atlet.

Loni jsem přerušil školu, abych se mohl koncentrovat naplno na olympiádu. Mám strojárnu s mechanikou s maturitou a rád bych dělal něco, co by mě i bavilo. Ale třeba na fyzioterapii se musí chodit na denní studium, takže zatím nic.

Tak aspoň atletiku doplní umělecká seberealizace v podobě tetování na vlastním těle?

Jo, do toho jsem se hodně zamiloval. Chci si dodělat celou ruku až dolů po hodinky. Skládám si tam střípky z míst, která pro mě byla důležitá. Mám svatého Václava z Prahy, olympijské kruhy z Ria. Chybí mi Čínská zeď k Pekingu a nějaký motiv z Barcelony, kde jsem startoval poprvé na juniorském mistrovství světa. Ale Sagrada Família by asi zabrala hodně času, vždyť ještě ani není dostavěná.