
19 Lis Davidová přichází, Šlesingr odchází. Český biatlon v roce jedna
Markéta Davidová vstupuje do své první skutečně dospělé sezony. Michal Šlesingr má před sebou dvanáctou, poslední. Český biatlonový tým míří vstříc generační obměně. Světový pohár startuje příští víkend ve švédském Östersundu.
„I díky Olympu máme stejné podmínky jako nejlepší světové týmy. Jsme na správné cestě k olympiádě 2022 v Pekingu a věřím, že navzdory spoustě zdravotních trablů budeme úspěšnější než loni,“ řekl na úvod ostře sledované tiskové konference Jiří Hamza, šéf českého biatlonu. Letošní zimu čeká deset velkých světových zastávek s vrcholy na mistrovství světa v jihotyrolské Anterselvě/Antholzu (13.-23. 2.) a následném sedmém díle světovém poháru v Novém Městě na Moravě (5.-8. 3.).
Reprezentace má za sebou poslední přípravu na prvním sněhu v norském Sjusjöenu, po šesti dnech doma se vydá znovu na sever už za ostrou závodní premiérou. Změny v realizačním týmu zaznamenal post druhého trenéra mužů, kde norského kouče Andrese Bratliho nahradil Aleš Ligaun. A téměř komplet se vyměnila servisní parta, kterou nyní povede Vojtěch Prášil.
„Co se týká trenérů, je za tím lidský faktor, tam nejde dělat moc kompromisů. Chceme znovu více propojit mužský a ženský tým,“ vysvětlil sportovní ředitel Ondřej Rybář. „Servis se vrací k české cestě, nejelo nám to. Teď máme partu mladých kluků, jsou na tom dobře fyzicky i komunikačně.“
Ženské družstvo prošlo létem podle plánu, navíc Lucie Charvátová získala světové medaile v letním biatlonu. „Pracovali jsme tvrdě a dobře,“ řekl norský kouč Emil Gjelland.
„Loni v prvním roce spolupráce jsme něco změnili, potřebovali jsme více času. Také Veronika (Vítková), která prošla komplikacemi, je připravena. Měla to těžké, ale je to velký dříč, na posledním soustředění jsem viděl pokroky. A Markéta Davidová? Ta má norský charakter,“ dodal spokojeně. Jeho svěřenkyně se usmála, ale nevysvětlila, co tím přesně myslel. „Pro mě se nic nemění, už loni jsem přece objela celou dospělou sezonu,“ prohlásila 22letá vítězka posledního světového poháru právě v Anterselvě.
Zato u mužů se stala letním evergreenem debata o zdraví. Ondřej Moravec po zánětu jater do srpna netrénoval, má za sebou maximálně polovinu toho, co si představoval. Tomáš Krupčík prodělal boreliózu, která se mu teď podruhé vrátila. Michal Krčmář vydržel dlouho, ale i on v posledních dvou týdnech trpěl střevními potížemi a virózou. Proto zůstal na severu a pilně dohání manko.
„Máme se na co vymlouvat, ale to já nechci,“ prohlásil napůl žertem trenér Zdeněk Vítek. Bez potíží zůstal z elitní „štafetové“ čtyřky jen Michal Šlesingr, který na posledním mistrovství světa v Anterselvě 2007 získal stříbro a bronz. „Mám za sebou dvanáct let, chvíli nahoře, chvíli dole. Cítím, jak mě to zmáhá, letos to bude naposled. Musím vrátit čas rodině. Ale loni jsem nebyl spokojený, chci ještě zažít pocit dobře odvedené práce,“ uvedl 36letý biatlonista, který uvažuje o rozlučce na Vysočině.
Český šéf Hamza je zároveň druhým mužem světové federace IBU, která prochází náročným obdobím očištění se od dopingu. „Trávíme sedmdesát procent času všech jednání řešením starých ruských dopingových kauz, stojí nás to mraky peněz a už to jsou hlavně právní bitvy,“ posteskl si.
Ale těší ho další vzestup biatlonu, který se podle marketinkových studií dorovnal alpskému lyžování a věří v další progres. „Přibývá organizátorů, chceme víc velkých závodů, chystáme letní seriály v centrech městech, se stejnými prize-money jako v zimě,“ pochlubil se. V září 2020 přivítá Praha kongres IBU, kde se bude Nové Město ucházet o pořadatelství světového šampionátu 2024 nebo 25.
Foto: Jaroslav Svoboda