Design bobu dolepí až v Číně, na tělech už posádka vytetované kruhy má

Design bobu dolepí až v Číně, na tělech už posádka vytetované kruhy má

Už ve čtvrtek zamíří v olympijském speciálu do Pekingu také naši bobisté. Jak našli správnou cestu z covidového labyrintu posledních týdnů a co si nechali vytetovat na svalnatá těla?

 

Jak probíhají finální přípravy?

Dominik Dvořák: Do poslední chvíle balíme, po zkušenostech z podzimu posíláme v bedně jen samotný bob, ostatní věci poletí s námi, řešíme i plno dalších věcí. Těšíme se, až usedneme do letadla a odletíme

Jan Šindelář: Náladu máme dobrou, prokousali jsme se nelehkou zimou, takhle jsme to rozhodně neplánovali. Budeme bojovat s covidem jako všichni ostatní, pak taky se soupeři, a snad to na konci vyjde pro nás co nejlíp.

Už jste všichni fit a na čem pracujete?

Šindelář: Jsme v Praze na Olympu, v hale nebo posilovně, snažíme se minimalizovat riziko potkávání se s cizími lidmi a možné nákazy. Nejvíc jsme nervózní z toho, aby nám do čtvrtka vyšly všechny testy v pořádku. To je největší strašák asi pro všechny, kdo mají letět 27. ledna charterem do Pekingu.

Dvořák: K tomu jsou i příjemnější povinnosti jako tiskovka, fasování oblečení.

Letní doprava na olympiádu do Tokia byla složitá a přinesla dost potíží. Jak jste na to připravení?

Šindelář: Máme výhodu, že jsme byli v Pekingu už v říjnu. Ty podmínky a režim budou stejné jako tehdy, jsme připraveni. Nervózní z každodenních testů na olympiádě budou všichni. Kdo opravdu nastoupí do závodu, se rozhodne až poslední den před startem. I my jsme měli mnohokrát pozitivní testy jeden den a druhý den zase negativní…

Dvořák: Přijde mi to jako víceboj, to už jsem jednou říkal. Nejde jen o samotný výkon, ale i tyhle procedury a testy kolem. Není to teď už jen o sportu.

Jste spokojeni s materiálem?

Dvořák: Žádné vychytávky už teď nehledáme. O tom byla celá sezona, zkoušeli jsme a testovali. Už v Altenbergu a Svatém Mořici, kde se povedly dobré výsledky, se potvrdilo, že máme dobré nože od české firmy TOS Varnsdorf. Bob jsme dovažovali loni po sezoně, jak se míchalo se sestavou. Dominik Záleský je lehčí, museli jsme za něj přidat deset kilo oproti Jáchymovi Procházkovi. O to víc se musí snažit, aby to utlačil.

Co rozhodlo o nominaci čtvrtého člena Záleského místo Procházky?

Dvořák: Měli jsme problémy v sezoně, chtěli jsme zkoušet a porovnávat víc. Trenér musel nakonec vycházet i z jiných ukazatelů a testů, vyšel mu líp Dominik Záleský. Myslím, že to všichni berou, snad i Jáchym (Procházka) je s tím srovnaný, a budeme ta nejlepší posádka. Jáchym jede jako náhradník, stejně jako Adam Dobeš, druhý pilot, ten nám bude pomáhat se servisem.

Jaké jsou výhledy po všech těch potížích?

Dvořák: Covid nám sezonu hodně zamotal, bylo to nahoru a dolů. Těžko říct. Líbil se mi poslední závod dvojek ve Švýcarsku, to byla příjemná vzpruha. Povedlo se ale víc závodů. Cíle se nemění, top deset na olympiádě, to je náš cíl.

Jak vám vyhovuje olympijská dráha v Číně?

Dvořák: Vypadá jednoduchá na sjetí, aby ses neotočil na hlavu. Ale je těžká na to sjet ji dobře. Najdete na ní různé variace zatáček, je hodně pestrá. Jsem zvědavý, jestli se oproti říjnu ještě změní. Pro laiky zůstane stejná, ale já jako pilot cítím, jak se upraví led. Určitě ho udělají tak, aby nejlíp vyhovoval domácímu bobu. Ale vyzkoušíme si ji dostatečně. Máme navíc tréninky ještě před těmi oficiálními, takže možnost bude.

Šindelář: Velkou roli bude hrát i teplota, tehdy bylo asi patnáct plus, teď může být až mínus patnáct.

Jak vznikal nový polep bobu?

Dvořák: Nejdřív se udělal design kombinéz u Atexu. Na jeho základě se vymýšleli další věci, bob i helmy. Trošku jsem do toho zasahoval já, chtěl jsem mít jednoduchý design. Ve finále to dopadlo s trikolórou na náraznících a z boku lev. Máme to i na autech, propojilo se to hezky.

Šindelář: Máme vytištěné polepy s sebou, nalepíme to sami až v Čině. Je otázka, jak se nám to povede. Máme dva navíc. Dva životy…

Pokračujete v tradici tetování s olympijskými motivy…

Šindelář: Já už olympijské kruhy mám, přidal jsem jen rok a nové motto. Rozhodl jsem se spontánně až teď před pár dny.

Dvořák: Mě baví ta tradice bobového týmu už od našich předchůdců. Držíme to a funguje to pořád.

Po čtyřiadvaceti letech se dostal na olympiádu bob z Jamajky, jak je znáte?

Šindelář: My je neznáme, jezdili Americký pohár a pak Evropský. Je to super reklama pro boby. Doufám, že nebudou poslední…

Dvořák: … ne jako v tom filmu Kokosy na sněhu, že se zaseknou v poslední zatáčce.

Jde to dojít s bobem do cíle na ramenou?

Dvořák: Nakládáme ho často do auta. Má asi 210 kilo, není to jednoduchý, ale šlo by to.

foto: www.olympijskytym.cz; Sport Invest/Viesturs Lacis