Do Tokia míří 28 olympioniků Olympu

Do Tokia míří 28 olympioniků Olympu

Osmadvacet členů Olymp centra sportu ministerstva vnitra se představí (ve 117členné české výpravě) na letních olympijských hrách v Tokiu, které začínají už 23. července. Komu budeme fandit a jaké mají šance?

 

Pro všechny je olympiáda, byť proběhne v omezeném režimu, vrcholem sportovní kariéry. A všichni tam, jak věříme, jistě předvedou své nejlepší výkony.

Mezi nejžhavější kandidáty na medaili včetně té nejcennější zcela jistě patří Adam Ondra, světový fenomén sportovního lezení, který se chystá na premiéru svého sportu pod pěti kruhy. Podoba kombinace lezení na obtížnost, boulderingu a rychlosti však pouští do hry víc i jeho soupeře.

Vzhledem k tradiční úspěšnosti střelců by olympijský medailový sen mohl probudit ve skutečnost zkušený Jiří Lipták v trapu, který už má dva bronzy z mistrovství světa i kompletní evropskou medailovou kolekci. Anebo vystřelí ke hvězdám skeetaři Barbora Šumová a Jakub Tomeček (spolu bronzoví v mixu na Evropských hrách 2019) či Jiří Přívratský v malorážce a vzduchové pušce? Medailové ambice se nestyděl přiznat ani zápasník Artur Omarov.

A co ostatní? Nejpočetnější sportovní kontingent představují atleti s osmi členy. Nejvíc má za sebou Eva Vrabcová-Nývltová, coby běžkyně na lyžích trojnásobná účastnice zimních olympijských her, ale už i absolventka maratonu v Riu 2016. Kromě desetibojaře Adama Sebastiana Helceleta jsou ve výpravě pak všechno běžci, od sprinterů Jan Jirky, Jana Tesaře, Matěje Krska a Michala Desenského až po Dianu Mezuliánikovou a Kristiinu Mäki na středních tratích.

Pak už je nabídka pestrá. Letí dva plavci, jeden bazénový, juniorský mistr světa, pardubický znakař Jan Čejka a jeden vytrvalec pro otevřenou vodu, původem „klokan“ a teď brněnský komeťák Matěj Kozubek. Jak uspějí v asijské vichřici dva stolní tenisté Lubomír Jančařík a Hana Matelová? Silniční cyklisté Michael Kukrle a Michal Schlegel chtějí nejvíce pomáhat lídrovi týmu Zdeňku Štybarovi a přitom se sami ukázat a zabojovat i elitní profesionální angažmá. Závodní pole ozdobí dvě triatlonistky, Vendula Frintová již počtvrté (nejlíp byla 15. v Londýně) a Petra Kuříková poprvé. Obtížnou cestu podstoupili sportovní gymnasté, David Jessen až z Ameriky, Aneta Holasová s léčbou nedávné zlomeniny nohy.

Sami v akci budou vzpěrač Jiří Orság, už dvakrát na olymiádě v top ten, nadějný tenista Tomáš Macháč, bývalý mistr Evropy do 23 let, judista David Klammert a už potřetí windsurfař Karel Lavický, který je jediným zástupcem jachtingu v celé české výpravě.

Tak všem už teď děkujeme za reprezentaci „arigató“… a hodně štěstí.