Druzí v evropském žebříčku, první doma. Cyklisté Elkov/Kasper jsou se sezonou spokojeni

Druzí v evropském žebříčku, první doma. Cyklisté Elkov/Kasper jsou se sezonou spokojeni

„Na všech závodech, kde jsme chtěli uspět, se nám to vždy podařilo,“ říká po ukončené podivné sezoně Vladimír Vávra, šéf nejlepšího tuzemského týmu silničních cyklistů Elkov/Kasper, jehož závodníci jsou členy Olymp CS MV.

 

„Dokonce by se dalo říct, že jsme ze žádné soutěže neodjeli zklamaní a přes všechna omezení jsme nakonec na závodních tratích odjezdili pěknou porci kilometrů,“ hodnotí rok 2020. V evropském žebříčku kontinentálních týmů drží aktuálně 2. pozici, což je velmi dobrý výsledek. Předstihla je jen polská stáj Mazowsze Serce Polski, která má víc jezdců, a v jednom termínu tak mohla jezdit na dvou závodech a získávat víc bodů. V celkovém WorldTour rankingu se v konkurenci stájí z nejvyšších divizí vyšplhali na 35. příčku.

„Zásadní metou pro nás letos bylo mistrovství republiky. Odvážíme si z něj tituly v silničním závodě v elitní kategorii i v časovce do 23 let. S takovým výsledkem nemůžeme být nespokojení. Navíc se naši cyklisté nominovali na světový i evropský šampionát. Z mistrovství Evropy ve francouzském Plouay si Adam Ťoupalík, Jan Bárta i Jakub Otruba přivezli umístění v elitní desítce,“ pokračuje Vávra, který vede tým s trenérem Otou Fialou.

Do výčtu úspěchů přidává i další závody. „Na etapáku Czech Tour jsme vybojovali ocenění pro nejlepší tým. To pro nás má velkou váhu a ukazuje sílu celé sestavy. Jakub Otruba obhájil dres pro

nejlepšího jezdce do 23 let a Adam Ťoupalík skončil v celkovém účtování čtvrtý. Předvedli jsme totiž bezchybný výkon v týmové časovce a také v královské etapě. Tehdy právě naši kluci Jan Bárta, Michal Schlegel a Dominik Neuman dokázali sjet únik, který měl kvalitní obsazení a vypracoval si až čtyřminutový náskok.“ Tečkou za výsledkově kvalitním rokem je celkové vítězství Matěje Zahálky v Českém poháru, naše formace ovládla i soutěž týmů a medaile neutekly ani na republikovém mistrovství v časovce družstev.

„Je možné, že je před námi i další specifická sezona,“ zamýšlí se nad budoucností Vávra, sám bývalý kvalitní reprezentant. Už teď má jasno o sestavě, s níž se v listopadu pustí do přípravy. Odchází Karel Hník a ze zdravotních důvodů musel kariéru ukončit František Sisr. Ten zůstává v týmu jako mechanik. Jejich místa zaujmou mladíci Jakub Ťoupalík a Petr Kelemen.

„V příštím roce uděláme vše, co bude v našich silách, aby se Jan Bárta kvalifikoval do olympijské časovky. Samozřejmě, že v osobě Josefa Černého, který u nás také jezdil a teď se ukázal skvěle na Giru, má teď obrovskou konkurenci, takže to pro něho nebude vůbec lehké. Přesto jsem přesvědčený, že Bárta je pořád jediný český závodník, který dokáže i v pětatřiceti Černému v časovce konkurovat,“ nevzdává naději. Tým po letech mění kola, přesedá na značku Wilier.

Foto: Elkov/Kasper Jan Brychta