Ducár se stal novým šampionem České Unie boxerů profesionálů. Vyhrál a spěchal do práce

Český profesionální box má nového šampiona křížové váhy. V poslední úterní večer starého roku 2020 se jím stal Vasil Ducár, který v bitvě o mistrovský pás České Unie boxerů profesionálů vyhrál v pražské Lucerně TKO ve třetím kole nad obhájcem Václavem Pejsarem. „Když si budu dělat svoje a dám si pozor, tak by výhra před limitem mohla vyjít,“ věřil si Ducár a svá předzápasová slova dokázal převést do praxe. „Věřil jsem si, že to dobře dopadne od první chvíle,“ konstatoval pak v pozápasovém rozhovoru nový šampion. „Lucernu jsem si moc užil,“ dodal spokojeně muž, který se těší i podpoře Olympu CS MV.

Sebevědomí Ducárovi nechybělo od samého začátku, kdy se o zápase začalo mluvit. Neskrýval odhodlání získat mistrovský pás ČUBP. „Příšel čas ukázat, kdo tomu tady šéfuje,“ prohlásil už v létě na tiskové konferenci. Od té doby i přes těžkou dobu, kdy bojovníkům i celému světu komplikuje život pandemie koronaviru, tvrdě dřel. A na dobrého známého, s kterým v minulosti sparoval, si věřil.

Už jen nástup do ringu byl impozantní, když přeskočil provazy. Užíval si každou chvíli, i když kvůli omezením chyběli diváci. Byl to Ducárův třináctý zápas v profesionálním ringu a třináctka se ukázala jako jeho šťastné číslo. V ringu řádil jako uragán. „Nebyla to taktika, prostě jsem jen od začátku začal aktivně pracovat, agresivně jsem nastoupil, padly tam čisté údery a tím se to překlopilo,“ popisoval úvod mistrovské bitvy vítěz. „Pak jsem mohl přitlačit na pilu a ukončit to už ve třetím kole.“

Už v polovině prvního kola zasáhl Pejsara na spodek a plzeňský boxer byl počítaný. Jednička českého žebříčku měla v bitvě navrch, ovšem bojovalo se dál. Obhájce titulu těžkou chvíli ustál. „Už prvních třicet sekund mi napovědělo, cítil jsem se lepší,“ vykládal spokojený Ducár.

Druhé kolo bylo o poznání vyrovnanější, opět ale měl navrch Ducár, který těžil ze skvělého pohybu a přesnějších zásahů. V úvodu třetího kola (zápas byl vypsaný na deset tříminutových kol) pak přišel klíčový zásah. Ducárova pravačka po pár sekundách zasáhla bradu Pejsara a ten se poroučel na podlahu. Bylo hotovo, konec, TKO. „Jsem strašně rád, jsem spokojený. Doufal jsem, že ukážu rozdíl mezi tuzemským a světovým boxem, do kterého se chci řadit. Myslím, že se to podařilo,“ vyhlásil šampion ČUBP. Po utkání prohodil s Pejsarem jen pár slov. „Určitě jsem mu poděkoval za zápas a ptal jsem se, zda je v pořádku.“

Pak už Ducár mohl slavit, vypadal svěží, že by mohl jít hned do další bitvy. Adrenalin ještě rozpumpoval polibek od manželky Ireny, tuhle odměnu si pak mohl po vyhlášení vítězů a pózování před objektivy vychutnat nový šampion ČUBP ještě mnohokrát. Zdálo se, že stejně jako v samotné bitvě, pořád nemá dost. „Teď chci reprezentovat Českou republiku v zahraničí a ukázat, že i tady mohou být dobří boxeři. Chci venku dělat dobré zápasy,“ naznačil plány do budoucna.

Radost mohl mít i z finanční odměny a bonusu za vítězství sto tisíc korun. Jak s ním naloží, na to nemyslel. „Manželka mi bonus určitě bude chtít vzít, ale já ho budu muset schovat někde pod polštář, jinak ho rozfofruje,“ smál se Ducár a naznačil, že by si žena uměla rychle poradit, do čeho investovat. Na další oslavy si ale šampion musí počkat, ještě večer totiž spěchal do práce.

Výkon Ducára udělal dojem na boxerskou legendu Ladislava Kutila, který se v Lucerně sám představil v exhibičním duelu. „Vasil podal výborný výkon. Měl promyšlené, co chce udělat. Bylo vidět, že to má hlavu a patu. Měl navrch a byl o třídu lepší,“ pochválil nového šampiona ČUBP Kutil, který byl jednou z hlavních postav, které přesvědčily Ducára, aby se věnoval jen boxu.

Zajímavostí určitě je, že na mezinárodní scéně domlouvá Ducárovi zápasy francouzský manažer Tarik Saadi. Český boxer je tak ve stejném týmu jako současný šampion WBC Ilunga Makabua, který krátce před Vánocemi obhájil mistrovský pás. „Vasil ukázal, kdo je v Česku jednička a dostává se do pozice, aby mohl boxovat o evropský nebo mezinárodní titul,“ poznamenal.

„Teď si Vasil musí užít tuhle výhru a až po Novém roce budeme řešit, co dál. Jediná věc je jistá, že je Vasil připravený na každého soupeře, speciálně na Alexeje Papina nebo Jegorova (WBA Gold Champion), se kterým boxoval v březnu. Odveta by byla hodně zajímavá a já jsem si jistý, že tentokrát by to byla jiná písnička,“ povzbudil českého šampiona manažer Saadi.

foto: Adéla Marková