Gymnastka Holasová a spol. budou nosit olympijskou kolekci o rok déle

Gymnastka Holasová a spol. budou nosit olympijskou kolekci o rok déle

Jako jedna z mála si drží jistou olympijskou účast (v Tokiu) a tak si natěšené očekávání může po přesunu Her užívat o rok později. „Byl to pro mě sen a ten se prodlužuje,“ říká. Sportovní gymnastka Aneta Holasová tak bude o rok déle nosit i oblečení z olympijské kolekce. To se začne prodávat 22. července, přesně rok a den před startem posunutých her, také fanouškům. „Vyjděte v něm do ulic,“ vyzývají sportovci.

 

Naše gymnastka využila nečekané volno nejen k údržbovému tréninku, ale i složení tří maturitních zkoušek, zbylé dvě ji čekají na podzim. „Zpočátku se nesmělo do haly, ale díky Olympu jsem mohla trénovat v areálu ve Stromovce v posilovně i venku. Po dvou měsících bez nářadí se ale pro něj úplně ztratí cit. Dá se říct, že až po měsíci jsem získávala jistotu a po dalších týdnech se dostala zpátky někam tam, kde jsem byla,“ vypráví.

Teď ji pomalu končí tradiční letní odpočinkové období a do plné přípravy naskočí zase ve druhé části července. „Máme jarní a podzimní část sezony. Ta první se letos zrušila. Ale do podzimu se přesunulo mistrovství republiky i Evropy (to se koná až před Vánoci v Baku v Ázerbájdžánu) a tím bude o něco delší,“ vysvětluje.

Odložení her i vzhledem ke svému věku 19 let přivítala. „Po tom, co vypuklo, bych stejně nemohla být připravená, jak nejlíp umím, a to by mi vadilo. Raději si počkám. Ale pro starší závodníky, kteří třeba chtěli letos po olympiádě končit, to může být určitě náročnější, udržet se v plné formě o rok déle,“ rozvažuje. Ostatně, sama věří, že pro ni to bude olympiáda sice první, ale jistě ne poslední.

Díky obrovské chuti a stále mladickému elánu se drží v plné přípravě na kompletní víceboj, přestože nejlepší výsledky mívá v prostných a na kladině. „Měnit nic nebudu, ani upřednostňovat, jedeme kontinuálně. Až starší závodnice občas naplno cvičí jen třeba dvě nářadí.

V nouzovém stavu měla stále napilno, přece jen ale vypadla z divokého tempa, režim tréninků a studia si mohla více přizpůsobovat podle sebe. Podílela se i na dalších aktivitách, třeba cvičení na letišti, hlavně se ale zaměřila na školu. „Původně jsem si rozložila čtvrtý ročník, ale teď jsem stihla celkem devět zkoušek na maturitu, když počítám písemné i ústní, z psychologie a ze dvou stupňů angličtiny. V září mě čeká ještě čeština a francouzština.“

Díky složení školní zkoušky dospělosti získá víc času na trénink. Rok před olympiádou si dá od studia pauzu, stihnout se chystá jenom autoškolu. Vše jinak směřuje k Japonsku. „Pro nás gymnasty je to nejen díky vzdálenosti, ale i historii a spojení s Věrou Čáslavskou (která tu na olympiádě v roce 1964 získala tři zlaté a jednu stříbrnou medaili, pozn. aut.) něco mimořádného víc než pro ostatní. Doufám, že na mě kvůli tomu nepadne zvýšená nervozita. Navíc já sama jsem tam ještě nebyla a žádné předolympijské závody tam nemáme. Informace vím jen od ostatních sportovců z našeho olympijského Top kempu, musím si ještě něco dohledat,“ usmívá se jako by provinile.

„Na všem špatném se dá najít něco dobrého,“ potvrzuje s ohledem na uplynulé měsíce gymnastka v olympijských šatičkách. „Jsou pohodlné a příjemné i v teple,“ hodnotí dílko návrhářky Veroniky Gollové. „Šaty odrážejí japonské tradice, jsou pohodlnější než sukně. Vybíraly jsme ultralehké materiály, aby obstály v očekáváném horkém počasí,“ řekla jeho autorka.

Olympijské oblečení se začne prodávat v obchodech Alpine Pro a na mall.cz, připraveno je 200 000 kusů, z toho dvacet tisíc jich dostanou sportovci. „Obléci je můžete už při olympijských kvalifikacích nebo třeba podzimním mistrovství Evropy ve vodním slalomu,“ těší se majitel firmy Václav Hrbek, který obléká český olympijský tým už od Vancouveru 2010. On sám favorizuje jako nejžádanější klasické bílé tričko s japonským písmem. Veslař Ondřej Synek ho testoval i v sauně a jeho funkční vlastnosti si moc pochvaluje. Na www.olympijskakolekce.cz poběží také soutěž, jejíž výherce získá kompletní kolekci 21 kousků z rukou kanoisty Josefa Dostála.

foto: Barbora Reichová/ČOV