
20 Lis Gymnastka Holasová představila první díly olympijské kolekce pro Tokio
Český olympijský tým představil první kousky olympijské kolekce pro Tokio 2020. Jeho ústředním motivem je gymnastka, jak jinak především připomínka legendy Věry Čáslavské a jejich úspěchů na tokijské olympiádě v roce 1964 a pak také všech slavných gymnastů minulosti. A tváří se tak stala taktéž, jaká čest, i její nástupkyně, naše gymnastka Aneta Holasová.
„Těším se tam moc, zvlášť po tom, co jsem byla na olympijském Top kempu a dostala další informace, to je zase další obrovská motivace,“ říká 18letá dívka, stříbrná z letošních Evropských her v Minsku, která si zajistila místo z redukovaného pořadí mistrovství světa ve Stuttgartu, kde skončila ve víceboji 51.
„Ta olympiáda, to je už něco. Nepotřebuju ani myslet na nějaký konkrétní cíl nebo výsledek, jen ta šance se tam probojovat a zúčastnit se, být součástí českého týmu, je úžasná a budu tam chtít ukázat to nejlepší, co umím. A pak uvidím, na co to bude stačit,“ řekla, když v novém olympijském tričku s nápisem Czech Republic v japonštině pomohla odhalit grafický motiv akademického malíře Milana Jaroše.
Značka Alpine Pro představila zatím jen tričko a batůžek, které se v limitované edici (příští rok pak půjde do prodeje celkem 200 000 kusů) budou prodávat už před Vánoci i fanouškům. Tričko za 399 Kč, batoh za 1499 Kč, k tomu kulichy a ponožky. Materiály pomáhali vybírat i sportovci, veslař Ondřej Synek zkoušel i v sauně, neboť v Tokiu se očekávají velká vedra a vlhka.
„Sama jsem v Japonsku nikdy nebyla a ani tam neplánujeme nějaký poznávací pobyt nebo tréninkový kemp. Bude to hned naostro,“ pokrčila rameny. Na rozdíl od mnoha dalších českých sportovců, kteří tam absolvují přípravné pobyty, testovací závody nebo jen obhlížecí výlety.
„Mě čeká jen běžný trénink, makačka v tělocvičně, na soustředění už nejezdíme. Budu se připravovat na celý čtyřboj,“ dodává bez závisti. Sportovní gymnastika v českém vydání je jen skromným odvětvím, ale i pro jiné sportovce stále neskutečnou nepředstavitelnou robotou.
„Je to velká dřina. Trénuju šestkrát týdně po pěti hodinách ve dvou fázích, jen ve středu a v sobotu jednu, většinou v tělocvičně Bohemians ve Slovenské ulici v Praze. Máme skupinku pěti o pět let mladších holek, protože v mém věku už žádná necvičí. Na nářadí jdeme společně, ale každá trénuje to svoje. Bydlím ve Vršovicích, mám to docela blízko,“ přibližuje svůj režim.
K tomu chodí na gymnázium Na vítězné pláni do rozloženého čtvrtého ročníku. „Dál zatím moc neplánuju, ráda bych dělala vysokou školu nejspíš spojenou se sportem, fyzioterapii asi. A cvičit chci dál, zdraví drží, musím to zaklepat. Dvakrát týdně jezdím za fyzioterapeutem, když je potřeba, využívám i zázemí Olympu ve Stromovce,“ pochvaluje si.
Na hvězdnou auru Věry Čáslavské se ani neodvažuje pohlédnout. „Byla to samozřejmě fenomenální osobnost, četla jsem o ní, viděla dokument a taky se s ní potkala, když se za námi přišla podívat na závody. Vím, jak ji Japonci nejen znají, ale přímo uctívají. V tom to budu mít díky ní možná trochu snazší,“ usmívá se. Mimochodem gymnasti zajistili Československu a později Česku v historické bilanci na olympiádách už 79 medailí, z toho 12 zlatých – suverénně nejvíc ze všech sportovních odvětví.
foto: ČOV