
16 Led Hala ve Stromovce se těší na únorový atletický šampionát
Jestliže je Stromovka domácím venkovním hřištěm, pak hala v areálu Olymp CSMV pro velkou část naší sportovní rodiny znamená něco jako vlastní domek. Základnu, zázemí, jistotu a bezpečí.
Původní stavba pochází z devadesátých let. V roce 2002 ji povodně zatopily až po střechu, výškařské dopadiště doplulo až kamsi na Výstaviště… O jedenáct let později nebyly škody tak devastující, ale i tak si vyžádaly rozsáhlou rekonstrukci.
Díky nadcházejícímu evropskému šampionátu atletů v 02 areně se vycházelo z jejich tehdejších parametrů, aby měli domácí atleti co nejlepší podmínky pro přípravu. A vidíte, jak to vyšlo.
Dnes tu najdete pod střechou dvousetmetrovou šestidráhu s šedesátimetrovou osmidrahovou rovinkou uprostřed. Oranžový polytan na povrchu je měkčí než původní mondo. Tím pádem šetrnější k pohybovému aparátu sportovců. Ale zůstává dostatečně rychlý díky tomu, že je i v obloucích zatáček položený na palubovku a tedy správně pruží.
Samozřejmě nechybějí sektory pro technické disciplíny, na ochozy se porovnají až tři stovky diváků. Nově funguje propojovací tunel k posilovně a relaxačně-regeneračnímu sálu. Jeho necelých padesát metrů poslouží skvěle na teplé rozcvičení při závodech.
„Provoz v hale má pevný rozpis, odpovídající primárně zájmům našich sportovců,“ říká Tomáš Linhart, vedoucí oddělení provozu a služeb Olymp CSMV. To znamená od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin, o víkendech od 8 do 13, pokud se tu nezávodí.
„Atleti mají vlastní program, sportovci dalších odvětví mohou přijít po konzultaci termínu s vedoucími svých sportovních oddělení. Odpoledne a podvečer tu trénují další členové atletického oddílu Olympu, výkonnostní atleti třeba i z Kerteamu a mládež,“ dodává. Odhadem halu využije třetina rodiny Olymp, tedy okolo stovky sportovců. Pro veřejnost už tak kapacita nezbývá.
Hala nabízí příjemné klima pro trénink, neboť není přetlaková a vytápí se na 19 stupňů. Od října do dubna má hlavní sezonu, po zbytek roku zůstává k dispozici pro přípravu v nepříznivém počasí, což oceňují zejména tyčkaři. Z venkovní dráhy se sem dá prchnout jen po pár krocích.
Přes noc se pak uklízí. Kompletní vyšůrování pomocí strojů, jaké je k vidění třeba v obchodních centrech, zabere dvakrát týdně až sedm hodin. O běžnou údržbu zařízení se pak tu stará kustod Vladimír Černý. Naštěstí noční dříč typu Jágra, který má vlastní klíče a chodí do hal sám trénovat, se v Olymp CSMV zatím nenašel.
Ale třeba se Filip Sasínek, první limitář pro evropskou halu v Bělehradě, nebo Kristina Mäki zakousnou natolik do přípravy na domácí šampionát… No, uvidíme. Každopádně vrchol letošní sezony nás tady čeká 25. a 26. února.