Jachtař Ondřej Teplý začíná souboj o kvalifikaci na olympiádu

Jachtař Ondřej Teplý začíná souboj o kvalifikaci na olympiádu

Jachtař roku 2018 a juniorský mistr světa Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno, člen Olymp CS MV, závodí v olympijské třídě Finn. Je naší největší nadějí na kvalifikaci na olympiádu v Tokiu 2020.

Paradoxně ve třídě, která s největší pravděpodobností v roce 2024 už v olympijském programu nebude… Zástupci u nás tak populární a úspěšné lodní třídy se ale nevzdávají a dělají všechno proto, aby Finn v programu her zůstal. V tom duchu se odehrálo i velkolepé sobotní zahájení mistrovství Evropy, které je zároveň druhou olympijskou kvalifikací.

Na Trofeo Princessa Sofia na Mallorce

 

První olympijská kvalifikace proběhla vloni v létě na mistrovství světa v dánském Aarhusu, kde Ondrovi Teplému vstupenka do Tokia těsně unikla. Nyní je ale skvěle připraven poprat se o další čtyři místa na mistrovství Evropy v Aténách – místě památného výsledku českého jachtingu, olympijského stříbra Lenky Šmídové. Tam Ondra pravidelně trénuje několik sezon, dá se říci, že je to jeho „domácí“ voda. Šance je tedy veliká.

„Všechno je v pohodě, nálada v týmu je výborná,“ směje se Ondra. Na člunu s ním budou hned dva trenéři – Gasper Vincent, bývalý velmi úspěšný slovinský závodník, s nímž si Ondra skvěle rozumí a který ho koučuje již druhou sezonu, a Michael Maier, také úspěšný český závodník třídy Finn a šéftrenér české reprezentace. „Mám tady v Aténách hodně natrénováno, minulý týden jsem absolvoval tréninkovou regatu, i když jsem odjel jen dvě rozjížďky. Byl slabý vítr, a tak nám stačilo, ověřit, že rychlost lodě je dobrá a všechno je připraveno,“ uvedl Ondra před závodem.

Zdá se, že před závodem je ve výborné pohodě a na nejdůležitější závod sezony se těší. Na startu je 82 závodníků ze 32 zemí. Osm národů se kvalifikovalo již vloni v Aarhusu, Japonsko má místo hostitelské země, o čtyři místa bude v Aténách bojovat dalších 21 zemí. K hlavním favoritům o tato čtyři místa patří USA, Brazílie, Austrálie, Chorvatsko, Finsko, Francie, Norsko, Španělsko, Polsko, Německo a Česká republika. Ale Ondra to v opravdu nabité závodě nebude mít vůbec jednoduché.

V neděli byla na programu tréninková rozjížďka za nádherných jachtařských podmínek, ale na startu bylo pouze 25 lodí. Ostatní včetně Ondry vzhledem k tomu, že trénovali v Aténách dlouho před závodem, zvolili jiný program. Závodit naostro se bude od pondělí 13. května. (start první rozjížďky ve 12 hodin) do pátku 17. května, v sobotu 18. 5. je na programu medailová rozjížďka pro prvních deset lodí a finálová pro zbytek pole a také závěrečný ceremoniál. Předpověď počasí vypadá na celý týden příznivě – slunečno a bríza kolem 10–15 uzlů – takže takřka ideální jachtařské počasí.

tréninkový závod