Jachtař Teplý se na olympijském Finnu drží jako druhý junior na evropském šampionátu

Jachtař Teplý se na olympijském Finnu drží jako druhý junior na evropském šampionátu

Člen Olymp CSMV Ondřej Teplý je v polovině mistrovství Evropy ve španělském Cádizu druhým nejlepším juniorem a celkově bojuje o první desítku v olympijské třídě Finn.

Včera v Cádizu konečně začalo foukat a za větru 20–25 uzlů se odjely tři rozjížďky. Našemu reprezentantovi se dařilo, po první černé vlajce (diskvalifikace za předčasný start) přidal dojezdy 10 a 6 a je na průběžném 11. místě. Polepšil si ale mezi juniory do 23 let, když se posunul na druhé místo. Od první desítky ho dělí pouhý jeden bod a od vedoucího juniora Brita Henryho Wetherella bodů šest.

„Bylo to těžké, tři rozjížďky v opravdu silném větru a velkých vlnách. V té první jsem byl na startu ve skupině, která vyjela dřív a všichni jsme byli přes čáru, ale další dvě rozjížďky byly dobré. Měl jsem slušnou rychlost a držel jsem se v přední skupině. Potěšilo mě také, že jsem byl vždy po první stoupačce na návětrné bójce v první desítce, v poslední rozjížďce dokonce na druhém místě,“ zhodnotil průběh závodu.

Mezi 96 účastníky z 33 zemí zahájil už v pondělí své vystoupení, které je prvním velkým testem před olympijskou kvalifikací, která se pojede v srpnu v dánském Aarhusu. Konkurence je opravdu nabitá – je zde 12 účastníků olympiády v Riu, tři bývalí mistři světa a tři bývalí mistři Evropy. Titul obhajuje Francouz Lobert, bronzový olympijský medailista z Londýna 2012, který zvítězil vloni v Marseille, v místě, kde se bude závodit během olympiády v roce 2024.

První den se nad Cádizem přehnala silná bouře s vichřicí, a tak musela být zrušena tréninková rozjížďka. „Tréninky jsou za námi. Lodě změřené a připravené na závod. Bylo to tady v posledních dnech drsné… Slejváky ,vichřice a bouřky. Přišlo dokonce tornádo a pár velkých lodí v přístavu včetně několika motoráků koučů to rozbilo,“ psal z Cádizu druhý český účastník, velezkušený veterán Michael
Maier. „V sobotu jsme trénovali naposledy, byly zajímavé podmínky, čtyřmetrové vlny a silný vítr,“ dodal Ondřej Teplý.

První den v první rozjížďce zajel vynikající 10. Místo. Druhá rozjížďka byla přerušená, protože vítr zeslábnul na minimum. Po bouři zbyly velké vlny, slabší vítr přinesl relativně velké změny a díry.

Závodit se bude až do pátku, finálová rozjížďka je na programu v sobotu. Držme Ondrovi palce, aby se do ní dostal!

Kompletní výsledky: zde