Jachtařští bratři Teplí se utkali v nové olympijské třídě

Jachtařští bratři Teplí se utkali v nové olympijské třídě

Do Tokia se ani jeden z bratrů Teplých na jachtě nedostal. Jejich kariéry však nekončí. A tak se v malebném prostředí Nových Mlýnů utkali v rámci odložené Pálavské regaty v nové olympijské třídě ILCA 7 v českém poháru. Zvítězil tentokrát ten starší Viktor, Ondřej skončil hned druhý. Tedy double borců Olymp CS MV.

Na Pálavu dorazilo babí léto a s ním bohužel také velmi málo větru. Naštěstí první den závodu – v pátek 10. září – foukal jihovýchodní značně nestabilní vítr od 3 do 8 m/s a umožnil odjet čtyři pěkné rozjížďky. O víkendu už závodníci neměli kvůli bezvětří žádnou možnost vyplout na vodu.

„Páteční rozjížďky trvaly každá kolem čtyřiceti minut a byly velmi kvalitní, takže pořadí na stupních vítězů bylo zasloužené a spravedlivé. Vtipné bylo, že první dvě místa ve dvou třídách brali bratři – Halouzkové ve třídě ILCA 6 a Teplí ve třídě ILCA 7. Mohli je doplnit ještě Kafkové ve třídě Evropa, ale to se nepovedlo,“ smál se šéf závodu Zdeněk Chlup.  V sobotu pak aspoň  společenský večer hodnotili všichni pozitivně, bylo moře jídla a pití, hrála živá hudba a všichni se dobře bavili.

Ve třídě ILCA 7 spolu závodili olympionik z Ria 2016 Viktor Teplý a jeho bratr Ondřej, který po vyřazení třídy Finn z her v Paříži 2024 přesedlal právě sem. „Myslím, že to byl pěkný jachting, s bráchou jsme si pěkně zazávodili. Musí ale ještě trénovat. Přeci jenom já na ILCE jezdím celý život, zatímco on to zkoušel jen jako junior a teď znovu začíná. Proháněli jsme se, ale nakonec jsem vyhrál všechny rozjížďky, i když ne vždy to bylo úplně jasné od startu,“ popsal Viktor závod. Na konci září se bratři potkají ještě jednou v souboji na Nových Mlýnech – tentokrát půjde o Mistrovství ČR třídy ILCA 7. Pak se Viktor Teplý chystá na mistrovství Evropy do Varny. Následně plánují s Ondrou společnou přípravu na další sezonu.

Mistrovský titul ve třídě ILCA 6 získal tentokrát na Nových Mlýnech již posedmé v řadě Jakub Halouzka, reprezentant v „pánské“ třídě ILCA 7, který menší „dámskou“ plachtu vytáhne jen občas. „Na vodě převládal relativně silný poryvovatý vítr. Bylo potřeba hodně sledovat okolí a také ostatní závodící lodní třídy. To totiž velmi pomohlo ve volbě správného křídla na stoupačku. Také zaďáky byly dost náročné, a dokud závodník neprotnul cíl, neměl nic jisté. Mně se dařilo a dostal jsem se do vedení. Nakonec se předpověď bohužel vyplnila, a tak páteční výsledky byly i těmi celkovými,“ uved.

Na třetím místě skončila juniorská mistryně Evropy osmnáctiletá Alessia Palanti, která žije trvale v Itálii, a v Česku jela teprve druhý závod. Zároveň vyhrála kategorie žen i juniorů. „České závody mám moc ráda, protože jsou úplně jiné než jinde v Evropě. Tady přijedou všichni karavany, v nichž spí přímo v areálu klubu, jsou tak všichni pohromadě, večer je párty, všichni jsou kamarádi. Sice si ještě moc českých závodníků nepamatuji jménem, ale už některé znám,“ vyprávěla po závodě. Také ona jede na evropský šampionát, pak ještě v listopadu na světový do Ománu.

Výsledky: https://www.sailing.cz/vysledky/212101

 Foto: Martin Haleš a Nicole Halešová

 Fotogalerie Martina Haleše: https://www.zonerama.com/martinhales/Album/7614010

Na stupních zbyl Viktor sám, Ondřej musel odjet před vyhlášením…