Jak akvabely objevovaly olympijské Tokio

Jak akvabely objevovaly olympijské Tokio

Rok před olympiádou poznaly její dějiště Tokio české akvabely při světovém poháru. A i když ještě účast pod pěti kruhy jistou nemají, budou to podle nejzkušenější z nich Alžběty Dufkové nádherné a nezapomenutelné Hry.

 

V párech, nejlépe obsazené olympijské disciplíně artistic, tedy uměleckého plavání podle nejnovější terminologie, přivezly spolu s Vendulou Mazánkovou třinácté (volné páry) a šestnácté místo (technické páry). V individuálních závodech byla Dufková dvakrát jedenáctá, když překonala osmdesátibodovou hranici, a Mazánková dvakrát dvanáctá.

„Omrkli jsme si to, zvládli i sedmihodinový časový posun a všichni jsme spokojení,“ říká Alžběta Dufková. Zároveň spolu potvrdily limit pro letošní mistrovství světa v korejském Kwangdžu. „To je pro nás taky hodně důležité, tam se rozdávají karty směrem k olympiádě.“ Jako trenérka je v Japonsku doprovázela rovněž bývalá reprezentantka v synchronizovaném plavání Natálie Koubková.

„V Tokiu jsem byla poprvé, jen před deseti lety jsem se dostala na otočku do Jokohamy na světový pohár. Teď jsme měly jeden den volnější, ohromilo mě to tam. Obrovité město, ale neuvěřitelně klidné, čisté a bezpečné. Úžasně se tam prolíná high-tech s historií,“ vypráví 29letá Dufková.

blank

„Bydleli jsme v hotelu hned vedle bazénů, kde se bude konat olympiáda. Ten hlavní ještě není dokončený, ale i ve vedlejším, který bude patrně sloužit k tréninku, bylo všechno perfektní a obří tribuny zaplněné. Po městě jsou vidět olympijská loga, v obchodech se prodávají talismany. Bude to se vším všudy určitě velký rozdíl oproti Riu, kde to dost podcenili. Chceme se tam vrátit a přeju všem českým sportovcům, aby nás tam bylo co nejvíc,“ dodává trojnásobná olympionička, která závodila už v Pekingu 2008.

A jak hodnotí sportovní vývoj ve své disciplíně? „Konkurence tady byla velká, nechyběly největší státy, v Řecku před tím se sešla slabší. Byl to ostrý test, přesně rok před naší kvalifikací (z jednoho závodu přímo odtud postoupí 22 nejlepších párů, pozn. red.). My jsme vsadili v technickém duetu na prvky, to se vyplatilo, za to jsme sebrali dost bodů. Techniku máme dobrou, potřebujeme doladit choreografii sestav, získat ještě nějakou obtížnost,“ pokračuje.

I proto v širším realizačním týmu spolupracují s tanečnicí Marií Adamovou a doufají, že ji dokáží víc využít. Na třetí pokus, zdá se, získala Alžběta Dufková, bývalá partnerka Soni Bernardové, stabilní parťačku, nadějnou Vendulu Mazánkovou. Však se kvůli tomu přesunula z Brna do Prahy.

„Snažím se jí něco předat, tak jako jsem to učila já od šestnácti let od Soni. Chceme tomu dát obě všechno. Jsem na Olympu ve Stromovce, kde mám perfektní zázemí, i když je to takové studentské bydlení. Ale ve stejných centrech se připravují třeba i Rusky. Chybí mi jenom bazén,“ usmívá se. Většinu tréninků absolvují s SK Neptun v Hloubětíně, cestují i po jiných pražských bazénech.

blank

blank

blank